intersectie polilinii

Creat de Atopor, Sep 21, 2015, 01:21 PM

« precedentul - următorul »

Atopor

Exista o instructiune sau comanda in autocad care poate sa arate unde se intersecteaza doua polilinii?

AlexGIS

În acad map se poate prin topologie - creezi topologie și, pentru toate poliliniile care nu se intersectează prin vertecși, poți semnaliza intersecția cu un simbol pe care îl atribui în meniul de generare a topologiei.

În civil, în mod nativ, nu cred că poți, dar poți încerca cu LISP.

Încarcă utilitarul ăsta în acad: http://www.cadstudio.cz/dl_file.asp?ID=697" target="_blank">http://www.cadstudio.cz/dl_file.asp?ID=697
Tastează INTLINES în linia de comandă și selectează cele două polilinii. Utilitarul va genera puncte în intersecții.

Modificat de AlexGIS (21-09-2015 10:50:20)

John Doe

Comanda EXTEND din AutoCAD are niste optiuni, daca le luai pe rând gaseai dar hai ca-ti zic asa pe rand ce sa faci, pentru doua polilinii:

EXTEND <enter>

selectezi cele doua polilinii  <enter>

E  <enter>  (de la "Edge" )

E  <enter> (de la "Extend" )

selectezi din nou poliliniile, spre capetele care vrei sa le intersectezi  <enter>


Incearca si ia la rand si celelalte optiuni, macar asa de curios si vezi ce iese.

Atopor

Va multumesc.
Cred lsp-ul e ce aveam nevoie, multumesc.
Necunoscutule, cunosc comanda extend, e drept ca nu am inteles perfect toate instructiunile, dar cand ai doua polilinii din mai multe segmente care in general sunt la 3 mm distanta una de cealalta si au lungimea de 400 m, cum gasesti unde trece o linie peste cealalta cu 0,51 mm? Caci asta e o situatie de suprapunere in BCPI.
Va multumesc inca o data pentru solutii.

Atopor

Solutiile la care m-am gandit eu au fost region sau boundary, dar nu sunt prea elegante...

John Doe

@Atopor: eu am inteles ca vrei sa alfi punctul de intersectie virtual a doua polilinii neparalele, tu voiai sa afli daca/unde se intersecteaza doua polilinii foarte lungi si apropiate.
Intr-adevar, BOUNDARY da erori la poligoane foarte mari sau foarte apropiate, REGION tot asa fiindca calculele sunt asemanatoare.
In cazul al doilea, n-am idee deocamdata cum se poate rezolva, dar important este ca te-ai descurcat.

Incearca sa folosesti numele de user daca te referi la cineva, asa e mai civilizat.

Atopor

Imi cer scuze, nu am vrut sa te jignesc, dar in traducere cam asta inseamna numele de user pe care il folosesti si am crezut ca nu poate fi o ofensa daca ma adresez cu traducerea. Scuza-ma.

zamfy

Cand lucram in topografie imi facusem un utilitar care imi verifica si imi scotea in evidenta eventualele suprapuneri ale imobilului meu  de ordinul a 0.000n mp cu imobile inregistrate in baza de date Eterra.
Acum l-am inclus in ultima versiune a unui soft propriu.
Daca mai are cineva nevoie, sa ma contacteze.