sfat achizitie echipamente noi de maxim 30 000 euro

Creat de greuceanu, Sep 12, 2015, 07:44 PM

« precedentul - următorul »

greuceanu

Salut
Cam ce echipamente noi v-ati cumpara de 30.000 euro daca ar trebui sa (re)incepeti activitatea pe cadastru si eventual ceva topo inginereasca - fara a lua in calcul achizitia de auto si pc.
In principiu ma gandesc la o statie totala de 1" - 5", la un gps mai bun sau la 2 gps-uri de producatori mai putin consacrati, o nivela, un soft cad si ceva softuri de cadastru.
 Va rog sa ma sfatuiti legat de optiunile mele de mai sus dar si daca considerati mai potrivita orice alta configuratie (dar nu cu renuntarea si schimbarea activitatii :-) ) !! Multumesc!

severcoman

2xR10 baza rover cu radio extern si S9 (2";);
(...da' nu cred ca-ti ajung tzechinii, mai strange sau poate-ti dau in rate...)

greuceanu

hai sa nu exageram cu oferte care  dubleaza suma initiala :)
poate ar fi o variant asta: 2 gps-uri noi impreuna maxim 20.000 euro si o statie 1" maxim 10.000 ?
de statie de 1 " stiu ca am cerut anul trecut o oferta si era cam 9.000 un geomax si ceva leica era vreo 15000:)...acum nu stiu cat mai este si ce alte variante ar mai fi....iar de GPS-uri ...cam acum doi ani ceva leica era cam 13000 - 1 gps  si tot un leica pe aici pe site inca este cu vreo 8 - 9.000 ..dar tot atunci erau alte variante (south, sotnex, etc...nici nu mai stiu de care) care la 14000 aveau 2 gps-uri :)

Modificat de greuceanu (12-09-2015 20:16:49)

bad wolf

Daca as avea banii astia as face alta meserie .
Sper sa gasesc cararea corecta !

nicu1000

Ai nevoie de statie de 1" ? Daca chiar ai nevoie nu cred ca trebuie sa ti se dea sfaturi pe diverse siteuri.
Cam orice GPS face acelesi calcule. Mai difera softul de afisare sau de CAD. Dar 13000E un gps.
Vrei sa ne arati ca banii ti-au picat din cer ?

AlexGIS

Presupun că banii sunt prin fonduri. Altfel, cu maxim 15000 cumperi echipamente decente.

greuceanu

din 4 (patru) postari s-au desprins niste idei dar niciuna nu a prea fost la obiect!... se pare ca toata lumea e buna la "politica" ... poate de asta ne merge atat de bine si ca topografi si in general...cei care nu vor sa participe constructiv la o discutie ar fi mai bine sa se abtina. multumesc!

Modificat de greuceanu (15-09-2015 18:59:36)

Mit

#7
Citat din: greuceanudin 4 (patru) postari s-au desprins niste idei dar niciuna nu a prea fost la obiect!... se pare ca toata lumea e buna la "politica" ... poate de asta ne merge atat de bine si ca topografi si in general...cei care nu vor sa participe constructiv la o discutie ar fi mai bine sa se abtina. multumesc!

Te cred si eu ca esti suparat  cu atatia bani...  ;)
Aia care ti-au raspuns in dodii poate nu le "merge atat de bine"ca tie.  :hi:

greuceanu

Nu am de ce sa fiu suparat ... pur si simplu constat realitatea! :hi:
..5 and counting...sa mai numar?! :)

severcoman

#9
Citat din: greuceanu...5 and counting...sa mai numar?! :)

...doar asa, ca o aroganta : 30, 40, 50 000...

AlexGIS

Cum ai fi dorit să decurgă discuția? Întrebarea este la fel de generală precum răspunsurile. Dacă ai fi avut deja niște mărci spre care vrei să te orientezi, probabil ai fi primit răspunsuri concrete. Altfel, licența autocad civil costă vreo câteva mii de euro, briscad câteva sute. Cu siguranță nu te interesează să dai un sac de bani pe autocad, pe de altă parte ai 30k, deci este de unde.  :) Cu banii pe care îi dai pe un receiver trimble, cumperi bază-rover south. Exemplele pot continua.

greuceanu

daca se citea cu atentie textul primului post discutia ar fi decurs foarte simplu!.... fiecare s-ar fi putut pune in situatia ipotetica de a avea 30.000 (in care sunt si eu) pt a incepe o activitate de cadastru si eventual topo ing  si trebuia doar sa se gandeasca si sa spuna ce echipamente ar fi cele mai potrivite pentru el in acei bani!!...era chiar atat de greu de inteles?....in schimb pe toti i-a durut de "capra vecinului"

Modificat de greuceanu (16-09-2015 07:59:20)

AlexGIS

Probabil nu ai primit răspunsurile dorite pentru că aproape nimeni nu ar cheltui 30k pe echipamente și softuri, decât dacă banii sunt prin fonduri - nici măcar ca exercițiu de imaginație

severcoman

#13
Citat din: greuceanu.... fiecare s-ar fi putut pune in situatia ipotetica de a avea 30.000 (in care sunt si eu) pt a incepe o activitate de cadastru si eventual topo ing  si trebuia doar sa se gandeasca si sa spuna ce echipamente ar fi cele mai potrivite pentru el in acei bani!!...

interesant!
initial trebuia sa reincepi activitatea > si doreai sa te inarmezi, asa ca sfatul meu ramane valabil : ipotetic toata lumea doreste aparatura performanta, si, in functie de lucrari, se incadreaza cu banii (nici eu nu as da cateva mii pentru diferenta intre 1" si 5", poate in cazul in ar avea nevoie Cernavoda de ceva lucrari!) sau daca la licitatiile la care participi se cere secunda respectiva, atunci da;  ...nu ne-ai spus cam ce flux de lucrari preconizezi (sau "pe ce te bazezi");
acum datele se schimba : ipotetic trebuie "doar sa spuna" (adica grija fluxului de lucrari nu este la tine); si in aceasta situatie sfatul meu ramane valabil (cand se insista pe tehnica noua!);
daca le cumperi pentru tine, observa timpul de injumatatire (peste un an le vei upgrada la jumatate din suma!)

Modificat de severcoman (16-09-2015 11:10:17)

John Doe

@greuceanu: am 10000 USD si vreau sa-mi iau cea mai tare masina (autoturism) posibil de banii astia, de care sa-mi iau? vreau sa fie rapida sa pot merge la curse, sa fie de teren sa pot merge la masurat, sa fie antiglont ca e mai sigur, sa fie amfibie ca poate vreau sa trec râul - intr-un cuvânt, sa fiu pregatit pentru ORICE situatie ca doar am bani, nu?

Am exagerat intentionat, dar cam asta ai intrebat tu, te superi degeaba daca n-ai inteles.
----------------------------
Daca ai fix banii astia care trebe cheltuiti, cumpara ce-ti pica in mana, folosesti cat ai nevoie si dupa ce stii ce vrei vinzi ce nu-ti mai trebuie. La jumatate de pret.

Daca chiar vrei sa deschizi o afacere, cumpara un set de echipamente+soft ca lumea, si in timp daca nu-ti ajung mai cumperi.

In materie de echipamente nu exista "cel mai bun" la modul general; cel mai bun este cel care il ai tu si stii sa-l folosesti la capacitate. Mereu apar noi scule de se sparg in reclame, dar nu intotdeauna reclamele coincid cu realitatea, nu intotdeauna sculele au trecut testul maturitatii in practica.
Se spune ca o scula face atâta cât dai pe ea, se poate sa fie adevarat - adica incearca sa eviti preturile foarte mici, dar si cele foarte mari: si eu as vrea sa fac naveta mai repede, dar nu merg cu elicopterul.

Nimeni nu a folosit toate sculele ca sa le stie pe de rost, putem avea doar pareri mai mult sau mai putin subiective. Iata ce-ti pot spune eu:
- la statii totale, mi-a placut LEICA;
- la GPS, as zice sa mergi pe Trimble si SurvCE, LEICA sunt nejustificat de scumpe;
- la postprocesare ce vrei tu dar evita LGO;
- la desenare ar fi bun AutoCAD, dar a devenit mare si prost; cauta alta aplicatie - de exemplu ZWCad, ca tot merge cu TopoLT-ul dar sa stie LSP sau macar VLX.
- calculatoare: incearca sa-ti iei cu SSD, au viteza mult mai mare si merita. Ia-le cu OS preinstalat, unele configuratii pot avea probleme la drivere pe 32/64 biti la te miri ce: USB, LAN, wireless.

Bafta!