program de generare documentatie pt OCP

Creat de gastedu, Sep 03, 2015, 04:17 PM

« precedentul - următorul »

gastedu

E cineva interesat sa ma ajute sa testez un program de generare documentatie pt OCPI (anexe, fisier coordonate). Inca e de lucrat la program, pt moment isi face treaba. Lucreaza prin incarcarea unui fisier cpxml (PRIMA INREGISTRARE) apoi generare (Genereaza toata documentatia prima inreg).
http://gastedu.byethost7.com/sesion

Daca vrea cineva un cont personalizat tre'sa mi dea cateva date.

Mersi.

Modificat de gastedu (14-10-2015 08:06:34)

justeu_76

salut,
faina aplicatia, dar as avea o intrebare...
se poate si varianta offline?
multumesc

gastedu


cilan.nicusor


gastedu

salut! Cine vrea cont(cu datele de autorizat) sa ma contacteze pe email E-mail . Programul e in test.

Modificat de gastedu (14-09-2015 09:40:49)

gastedu

empty

Modificat de gastedu (17-09-2015 19:56:59)

AlexGIS

Am testat. Ce se întâmplă cu fișierul CPXML încărcat? Rămâne la tine?

gastedu

fisierul e doar procesat si trimis outputul catre user.

AlexGIS

Bun. Din experiență îți spun că încărcarea/procesarea datelor online, mai ales cele care conțin informații personale, e privită cu scepticism, uneori pe bună dreptate, mai ales în acest domeniu. Succes pe mai departe!

gastedu

:) nu cred ca e o problema chiar asa mare onlineul asta. Aplicatia poate sa fie si offline.
De fapt si o aplicatie offline (un program care ruleaza pe Pc ul personal) cum poate sa trimita datele personale catre un server tert. Doar daca scoti cablul de net poate atunci e ok!

Modificat de gastedu (16-09-2015 14:03:01)

John Doe

Un test arata cam asa la mine:


580/279px 47.1KB

gastedu

FISIERUL CPXML sa fie de prima inregistrare. :) E in test programul.

Modificat de gastedu (16-09-2015 14:06:22)

AlexGIS

#12
Citat din: gastedu:) nu cred ca e o problema chiar asa mare onlineul asta. Aplicatia poate sa fie si offline.
De fapt si o aplicatie offline (un program care ruleaza pe Pc ul personal) cum poate sa trimita datele personale catre un server tert. Doar daca scoti cablul de net poate atunci e ok!

Sigur, dar nu mă refeream la ce poate să facă un program (până la urmă programul face ce îi spui tu să facă - dacă îl pui să transfere date, e răspunderea ta), ci la faptul că în cazul unei aplicații online, datele clientului trec pe la tine și, în anumite circumstanțe, datele pot fi vizualizate și de alte persoane, fără ca tu să îți dai seama. :)

De asta te-am întrebat ce s-a întâmplat cu acel CPXML pe care l-am încărcat. Nespecificând clar ce se întâmplă cu datele, lași loc de interpretare.

Legat de comparația online/offline, în timp ce în cazul offline clientul poate să scoată cablul de net pentru a elimina orice suspiciune, în cazul online va exista mereu suspiciunea legată de ce se întâmplă cu datele, cine le gestionează, cine are acces la ele? Dar, repet, nu despre online vs. offline era vb., ci strict despre ce s-a întâmplat cu fișierul CPXML.

gastedu

Corect. Eu ca topograf am facut f multe dosare de cadastru si stiu firme care externalizeaza procesul asta de "facere" dosare. Din pacate nimeni nu intreaba ce se intampla cu datele oamenilor (CI, Acte, cpxml). Angajatii firmei sunt instruiți  in protectia datelor? Cadastristii la fel? E cam o nebuloasa aici. Bine ca totusi nu avem de a face cu date sensibile (date cont, carti credit, etc).

Modificat de gastedu (17-09-2015 08:21:56)

John Doe

@gastedu: fisierul era de prima inscriere.

Nu uita ca mai exista cel putin un program functional care face acelasi lucru cu ce vrei tu sa faci, va trebui sa fie mai bun daca vrei sa rezisti.
Spune daca ai reusit sa rezolvi problema cu cotele parti, cum le treci in anexa 1.34 ?