actualizare releveu apartament

Creat de arttopo, Aug 11, 2015, 08:48 PM

« precedentul - următorul »

arttopo

Salut. Am o intrebare legata de un releveu al unui apartament situat intr-o vila. Noul proprietar a primit atasat la contractul de vanzare-cumparare extrasul de carte funciara cu releveul facut prin 1999. In releveul respectiv lipseste o usa de acces in baie si un perete din rigips, iar restu suprafete au o diferenta fata de noile masuratori maxim 0.50mp pentru camere si (-1.00mp) suprafata utila. Se poate face o actualizare doar pentru releveu sau trebuie refacut cadastru? Mentionez ca nu am mai facut documentatii cadastre, pana acum am lucrat doar proiecte de infrastructura si pe partea de cadastru doar teren (relevee si partea de masuratori). Multumesc anticipat.

Hakan

Documentatia este de "Actualizare date UI", nu inteleg ce intelegi prin "trebuie refacut  cadastru".
DAR sunt cateva intrebari:
     -baia nu avea acces ? sau era altundeva usa?
     -peretele de rigips era in '99?
Daca a spart zidul si a facut o usa si a construit noul perete, trebuie sa aiba
autorizatie de construire/reamenajare/recompartimentare.

arttopo

- usa exista, mai putin acel perete de rigips. Atasez releveul vechi si cel facut de mine.


580/402px 40.8KB

Modificat de arttopo (12-08-2015 16:46:14)

severcoman

#3
Citat din: arttopo...lipseste o usa de acces in baie si un perete din rigips, ....

si o fereastra (vechiul proprietar nu suporta lumina);
rigips-ul probabil nu aparuse pe vremea construirii vilei (!);
incerc sa vizualizez scarile , par a fi in imponderabilitate !
indiferent cum >>> actualizare date si scapa ieftin !

diagodose2009

Buna ziua.........
Trebuie  o adeverinta in care sa scrie ca peretele-de-rigips,
    nu era  in planul-initial-de-constructie ,plan  realizat de constructor
si ca acest perete a fost realizat de constructor inainte de receptie-finala prin PV si CVC..
Aceasta  adeverinta, se obtine de la firma-constructoare, (eu sper  ca nu cer prea multi banii
pentru adeverinta cu stamplia firmei.maxim 200roni.........)..
In alt  judet,  cam asta este regula...(ca cea de sus)..

Modificat de diagodose2009 (14-08-2015 23:25:33)

severcoman

#5
Citat din: diagodose2009nu era  in planul-initial-de-constructie ,plan  realizat de constructor si ca acest perete a fost realizat de constructor inainte de receptie-finala prin PV

adica nu a fost realizat in baza AC din PV (poate alta AC pentru peretele respectiv) sau fara AC... iar OCPI va respinge cererea; poate ca era in planul initial, dar nu l-a vazut cel care a desenat releveul!