Expert tehnic judiciar sufocat de expertize

Creat de severcoman, Iul 02, 2015, 02:31 AM

« precedentul - următorul »

severcoman

candva la o intalnire experti-judecatori (pe vremea cand se organizau), expertii agronomi se plangeau ca nu mai primesc expertize (din cauza topografilor); luat de val, un expert in specializarea Procese pirogene si incendii a ridicat aceeasi problema - "nici noi/era singur- nu mai primim expertize!", dar judecatorul ar fi fost pe faza : "Domnule expert, ne scuzati!- dar nu ii putem indemna pe oameni sa isi dea foc la case ca sa aveti dumneavostra expertize..."

ce-ar trebui sa faca expertul tehnic topograf cand este "sufocat" de expertize ?
ar putea sa renunte o perioada ? cum ar suna o eventuala cerere ?
in perioada respectiva poate efectua expertize extrajudiciare ?
ce face cu expertizele in derulare ? dar cu obiectiunile la niste expertize mai vechi ?
(am auzit sustinerea unora ca expertul suspendat ar incalca legea daca intocmeste expertize extrajudiciare-dar nu au spus care lege!; altii dimpotriva, ca ar fi legal!)

voi ce parere aveti ?

bad wolf

#1
Citat din: severcomancandva la o intalnire experti-judecatori (pe vremea cand se organizau), expertii agronomi se plangeau ca nu mai primesc expertize (din cauza topografilor); luat de val, un expert in specializarea Procese pirogene si incendii a ridicat aceeasi problema - "nici noi/era singur- nu mai primim expertize!", dar judecatorul ar fi fost pe faza : "Domnule expert, ne scuzati!- dar nu ii putem indemna pe oameni sa isi dea foc la case ca sa aveti dumneavostra expertize..."

ce-ar trebui sa faca expertul tehnic topograf cand este "sufocat" de expertize ?
ar putea sa renunte o perioada ? cum ar suna o eventuala cerere ?
in perioada respectiva poate efectua expertize extrajudiciare ?
ce face cu expertizele in derulare ? dar cu obiectiunile la niste expertize mai vechi ?
(am auzit sustinerea unora ca expertul suspendat ar incalca legea daca intocmeste expertize extrajudiciare-dar nu au spus care lege!; altii dimpotriva, ca ar fi legal!)

voi ce parere aveti ?

Faci o cere de inlocuire la care atasezi lista expertizelor pe care le ai de efectuat , cu data numiri si cu teremenul de depunere.
De obicei (cu exceptiile cunoscute) se inlocuieste expertul.
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

sunt avocati care invata partile sa faca plangere impotriva expertului care a depus astfel de cerere, dar in perioada respectiva a intmcit o expertiza extrajudiciara *(cu motivarea ca ar fi cala soferi ai carnetul suspendat, nu poti conduce, la fel si cu expertizele...)

bad wolf

#3
Citat din: severcomansunt avocati care invata partile sa faca plangere impotriva expertului care a depus astfel de cerere, dar in perioada respectiva a intmcit o expertiza extrajudiciara *(cu motivarea ca ar fi cala soferi ai carnetul suspendat, nu poti conduce, la fel si cu expertizele...)

N-am auzit asa ceva , dar nu-i interzis sa faci expertize extrajudiciare cand ai in lucru si expertize judiciare.
Sper sa gasesc cararea corecta !