Info

Creat de vlad06, Iun 09, 2015, 04:13 PM

« precedentul - următorul »

vlad06

Daca nu va suparati, imi poate spune si mie cineava ,asa informativ, cam la ce pret se intocmeste o documentatie cadastrala pe extravilan , in judetul Salaj ???

John Doe

Depinde foarte mult de zona, marime suprafata, destinatie teren. Prin Salaj chiar nu stiu dar sub 300 RON n-am auzit. Nu inseamna ca nu exista, depinde.
Nici de topografi milionari n-am auzit, dar astia chiar nu exista...

vlad06

eu lucrez in Bihor si as vrea sa stiu asa aproximativ ca am o lucrare acolo si vreau sa ma incadrez in limitele celor care isi desfasoara activitatea acolo

nicu1000

Onorariul pentru o documentatie depinde de judet ? Oare nu depinde de munca ce o depui si raspunderea aferenta acestei activitati.
Nu vreau sa par necioplit dar 300lei pentru o documentatie cadastrala de prima inregistrare este jignitor pentru breasla aceasta, INDIFERENT de judet.

Apropo: va informez ca un coleg de breasla si un inspector de cadastru tocmai au ajuns la puscarie pentru fals intelectual respectiv abuz in serviciu. Asadar vedeti cum va vindeti serviciile si fara compromisuri.

John Doe

De acord, pretul unei lucrari ar trebui sa reflecte munca depusa la acea lucrare dar atâta timp cât nu s-a format o piata reglementata intr-un fel sau altul, n-ai sa poti concura cu desenatorii pe ortofoto asa cum la piata nu poti concura cu rosiile din Spania aduse de speculanti. Macar la piata pot sa ma uit la mâinile omului si daca nu sunt lucrate nu cumpar de la el, adica eu clientul decid dar la noi, unde toate lucrarile avizate sunt bune n-ai ce face in sistemul actual.

Pe de alta parte, daca tu stai patru ore la un dosar la care eu stau 15 minute, ce sa-ti fac? pot sa cer un pret mai mic, asta este. Nu tu, cititorule, vorbesc in principiu - asta ca sa ma fac inteles corect, am observat tendinte interpretative multiple pe forum in ultima vreme.

In al treilea rand, exista zona sau judete cu bani mai multi sau mai putini iar pretul lucrarilor e pe masura. Sau pentru o zona unde se va face sigur o investitie, pretul sigur e mai mare decât la intabularea unei parcele de pârloaga in fundul câmpului. Deci da, pretul poate sa depinda de zona dar nu poate fi legat strict de judet, piata nefiind reglementata.

N-am zis ca 300 RON e o suma corecta, am spus ce stiu eu din auzite sau vazute.
Si hai sa nu fim asa categorici, realitatea e ceva mai complicata.

@vlad06: cel mai sigur este sa intrebi un confrate de prin Bihor, la telefon fiindca pe forum pot exista retineri, nu stii cine te citeste.

Modificat de John Doe (10-06-2015 08:24:58)

vlad06


djxhouse

Dragi colegi.
Va rog sa nu confundati meseria cu un zugrav sau orice altceva.
Orice faceti, intocmiti, sunt semnate si stampilate de catre persoana autorizata.
Care raspunde pentru lucrarea respectiva.

Zugravul dupa ce a plecat nu mai are nici o raspundere.

Chiar nu gandeste nimeni asa? Am ajuns de rasul lumii sa intocmim documentatii de care raspundem peste tot?!

Deci explicatia cu timpul de lucru 15 minute vs 3 ore, nu e justificat. Stiu ca asa se face un deviz, dar aici e vorba de raspundere. Si dupa 50 de ani, ramane in arhiva dosarul respectiv

Sau eu gandesc gresit?!

severcoman

#7
Citat din: djxhouse...Deci explicatia cu timpul de lucru 15 minute vs 3 ore, nu e justificat. Stiu ca asa se face un deviz, dar aici e vorba de raspundere. Si dupa 50 de ani, ramane in arhiva dosarul respectiv

Sau eu gandesc gresit?!

nu gandesti gresit, dar trebuie sa faci diferenta intre pret (suma platita acum) si valoare
(oglindirea in mintea omului a pretului platit atunci, ...ex>in ipoteza ca doi vecini, ambii cu documentatii intocmite in 2015, chiar si cu erori, se vor judeca pentru granituire, insa unul are "poze" facute de topograf cu gardurile din 2015; probabil ca acesta va considera ca lucrarea lui cadastrala a facut toi banii! ...);

pe de alta parte as zice ca, desi intrebarea ar parea corecta nu stim ce raspuns ar dori : eu cred ca vlad06 nu se va putea incadra in limitele colegilor din Salaj, datorita costurilor suplimentare generate de transportul, timpul de deplasare, trasarea in extravilan, masurarea tarlalei pt plan de incadrare, ... si eventualele obiceiuri din Salaj, incat oricine ar prefera alta varianta,...
sigur "lucrarea" adusa in discutie nu se refera la un imobil din extravilan si ar fi dorit un raspuns simplu/pe care inca il asteapta; nu stiu cum ar raspunde vlad06 daca cineva ar formula intrebarea pentru Bihor:
" imi poate spune si mie cineava ,asa informativ, cam la ce pret se intocmeste o documentatie cadastrala pe extravilan , in judetul Bihor ??? - eu lucrez in Salaj si as vrea sa stiu asa aproximativ ca am o lucrare acolo si vreau sa ma incadrez in limitele celor care isi desfasoara activitatea acolo"...
cum e?....
(as face 100 de lucrari in Salaj cu acelsi pret din Bihor... care este!)

Modificat de severcoman (13-06-2015 19:07:12)

John Doe

Intrebarea initiala n-a fost formulata foarte la obiect, deci fiecare poate intelege ce vrea dar din nou, ne complicam sa dam un raspuns la o intrebare de fapt foarte simpla.

Iar cu timpul de lucru treaba este din pacate adevarata dar nu vreau sa dau exemple fiindca ne vom lungi din nou in discutii sterile. E vorba de eficienta si nimic altceva, de fapt; si în concluzie, raman la ideea mea ca pretul documentatiilor cadastrale poate sa difere si in functie de acest criteriu.

Mit

Pretul, teoretic, poate fi intre "gratis" si... foarte mare. Gratis pt. rude, prieteni apropiati, amanta(e)... etc.
Practic nu-i asa. De ce ? Pt. ca practic nu seamana o lucrare cu alta.
Poti eventual sa obtii un pret mediu pt. o anumita categ. de lucrari, dar care sa difere f. mult de la zona la zona. Unele zone sunt fara probleme, altele put de-asa ceva.
Eu unul verific actele, corelez informatiile cu experienta anterioara pe zona respectiva si abia atunci pot da pretul final.
Dar lumea vrea sa afle pretul la telefon. Atunci, in functie de cat de mult de lucru ai in acea perioada, pretul poate fi mai mic sau mai mare; asta in functie si cat de mult se grabeste beneficiarul.
Spor la negocieri  :hi:

John Doe

Perfect de acord, Mit. In fine cineva cu care ma pot intelege, dau o bere...

djxhouse

Cam asa e.
Lumea vrea sa afle pretul la telefon.

- Alo buna ziua, domnu cu masuratori? Cat costa o masuratoare?


 :nebun:

Mit

#12
Citat din: John DoePerfect de acord, Mit. In fine cineva cu care ma pot intelege, dau o bere...

Pe principiul "iarna car si vara sanie", as dori o tuica fiarta...
 :uimit:  :nebun:  :hi:

John Doe

Am inteles...


582/582px 17.3KB