Ce gps rtk sa cumpar

Creat de dya_raluca83, Iun 04, 2015, 02:06 AM

« precedentul - următorul »

dya_raluca83

Buna,
As dori sa achizitionez un sistem gps rtk-rompos, second hand, as putea merge pana in 2700 e max, ce imi recomandati?  Va rog sa ma sfatuiti deoarece nu ma pricep. Multumesc!

dya_raluca83

Multumesc pentru sfaturi sunteti f draguti!

severcoman

second la 2700 e cam riscant sa recomanzi ceva; alege singura pe ce sa arunci banii sau mai asteapta, aloca vreo 3500!

dya_raluca83

Multumesc f. mult pentru raspuns, am mai vorbit intre timp si cu alti topografi si ai dreptate!

dya_raluca83

Si in 3500 e cam ce model de gps RTK as putea sa iau si care sa si fie ok?

dya_raluca83

V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta, nu ma pricep...Multumesc.

george75m

In  ce zona lucrezi  ? Mai  exact, cat de departe esti de o statie permanenta  ?

dya_raluca83

sunt aproape de BAIA...dar ce ziceti de un  GEOSUN E-FIX 1, de la cei de la STONEX? Ati auzit ceva de aparatul asta? Configuratia e f buna!

george75m

Modelul tau nu apare la Stonex. Am vazut Geosun la chinezi.

Modificat de george75m (13-06-2015 22:11:27)

dya_raluca83

Am cerut oferta de la STONEX si e si acest GPS rtk, cu o configuratie f buna! Fiindca nu am auzit nimik de el am cerut pareri...pe site-ul lor nu apare...

george75m

Din cate vad, nu a incercat nimeni de pe forum acest model, dar poti cere sa  faci o  proba  cu  Gps-ul. Conecteaza-te si la o statie mai indepartata si vezi cum lucreaza.  Intra pe  sub copaci, apoi iesi  si  vezi cam in cat timp revine la solutia fixa.  Daca  esti aproape  de statia  permanenta, ar  trebui sa lucreze  si  in conditii dificile , la  marginea  padurii,  pe langa  constructii  joase,  cu conditia  sa ai  deschidere  pe o parte si deasupra  antenei. Vezi ce soft are instalat pe controller si daca te impaci cu acesta, daca ecranul este lizibil in lumina puternica, daca are buton pe tastatura pentru masurare si salvare puncte, indicator pentru starea conexiunii Gprs (modem online, primeste corectii, latenta). Alt aspect: bateriile, cat tin, daca se gasesc de schimb. Asigura-te ca ai garantie/post garantie. Sigur mai sunt si alte aspecte de care trebuie sa tii cont... Iti doresc succes.

dya_raluca83


ADRROM

la ce pret are este excelent ; lucram cu unul intens de o luna si nu ne putem plange deocamdata ;

RaduC

Mai este si variata GPS de la GeoMax Zenith 10 cu un pret promotional.


582/466px 67KB