Iesire din parti comune pod

Creat de Paul.Mitrasca, Iun 01, 2015, 03:26 AM

« precedentul - următorul »

Paul.Mitrasca

Buna ziua.

Am un client care sta intr-un condominiu ( o curte comuna si o casa impartita la mai multi proprietari). Domnul respectiv vrea sa primeasca autorizatie de construire a unei mansarde pe partea lui de pod, acuma am eu o intrebare: ar trebui sa ii fac dosar de creare UI pe tot podul sau pot sa ii creez doar lui UI si restul sa ramana pe parti comune. Mentionez ca la un apartament din casa respectiva proprietar e consiliul local. In CF podul nu apare la parti comune numai intrarea in pod.

severcoman

#1
Citat din: Paul.Mitrasca...In CF podul nu apare la parti comune numai intrarea in pod.
...vrea sa primeasca autorizatie de construire a unei mansarde pe partea lui de pod,
acuma am eu o intrebare: ar trebui sa ii fac dosar de creare UI pe tot podul sau pot sa ii creez doar lui UI si restul sa ramana pe parti comune.

le-am reasezat ca sa putem vorbi cronologic :
- podul nu apare in Cf, ci doar intrarea > este ca si cum am vorbi despre gaura covrigului din padure : n-ar trbui intai rectificare, in sensul intabularii podului ca si parte comuna ?
- "partea lui de pod" : care parte, care pod ?! daca podul este comun va obtine autorizatie numai cu acordul tuturor celorlalti coproprietari;
- dupa obtinerea A.C. si realizarea mansardei pe o parte din podul constructiei > reapartamentare.
*(iesire din parti comune >>> chiar asa: cum ar arata scarile comune de acces in pod daca proprietarii ar dori sa "iasa din partile comune" ? fiecare cu cate 10cm din scara ? - aveti o dilema din care nu puteti iesi, neicusorule!)