An nevoie de un sfat privind CF

Creat de bobikus, Oct 31, 2008, 07:57 PM

« precedentul - următorul »

bobikus

Am rectificat un intreg prin dezmembrare (2 loturi), intregul a fost facut prost si ca suprafata si ca limite. Am depus documentatia la cadastru si a fost avizata. S-a dus proprietarul la notar pt a face actul de dez, iar notarul a spus ca este diferenta intre intreg si dezmembrare, adica 5300mp si acum 5500mp dupa rectificare si ca nu poate face actul de dez. Cum fac eu sa modific in cartea funciara intregul din 5300 in 5500mp?

fantaff

Datorita faptului ca suprafata ta este mai mare cu 200mp adica intre 2-5% ai 2 variante:
-daca terenul e imprejmuit atunci intocmesti procese verbale de vecinatate semnate de toti vecinii si efectuezi o documentatie de modificare suprafata pe care o depui la cadastru urmand a se modifica in cf suprafata
-dar daca nu este imprejmuit terenul poti face modificarea de suprafata doar prin alte acte de proprietate , sau de regula pe cale judecatoreasca
Mai multe afli din ordinul 634/2006 , art 19 si art 25
Succes. si sper sa ai parte de un teren imprejmuit , e mult  mai simplu si mai rapid.

bobikus

Terenul este imprejmuit, am laut proces verbal de buna vecinatate pentru rectificarea prin dezmembrare care a fost avizata.
Problema mea este ca la carte funciara imi spune ca trebuia rectificat intai intregul si apoi facuta dez, caz in care nu vad de ce s-a aprobat dez.