Trimble Survey Controller vs SurvCE

Creat de crs, Mai 07, 2015, 03:09 AM

« precedentul - următorul »

crs

am instalat SurvCE intr-un TSC2 de trimble ce are si Survey Controller instalat.

Cind lucrez in ntrip am precizie mult mai mare cu Survey Controller decit cu SurvCE, binenteles folosind aceiasi conexiune si aceiasi baza.

Are idee cineva de ce? Sau poate trebuie sa schimb ceva prin configuratie la SurvCE?

edi_matei

Salu, cum ai instalat surv CE? ma intereseaza sa instalez si eu pe un Trimble R4 model 3
Multumesc,

crs

SurvCE se instaleaza in PDA ("carnet de teren";) nu in "antena". Se poate instala in (aproape) orice dispozitiv cu Windows mobile/CE.

Ionica34

Trimble nu preda catre terte firme producatoare de software toate informatiile.
Spre exemplu, la Spectra Precision Epoch 35, au dat informatii despre cum sa scrie driver-ul pentru acest echipament celor de la Carlson, pentru ca la ceva timp sa modifice firmware-ul pe Epoch 35, astfel incat driverul este inutilizabil. Practic, daca te conectezi cu SurvCE la Epoch 35 satelitii nu se vad, si multe alte probleme.

mihaimm2004

#4
Citat din: Ionica34Trimble nu preda catre terte firme producatoare de software toate informatiile.
Spre exemplu, la Spectra Precision Epoch 35, au dat informatii despre cum sa scrie driver-ul pentru acest echipament celor de la Carlson, pentru ca la ceva timp sa modifice firmware-ul pe Epoch 35, astfel incat driverul este inutilizabil. Practic, daca te conectezi cu SurvCE la Epoch 35 satelitii nu se vad, si multe alte probleme.
Ciudata treaba cu epoch 35 ... mai ales ca Spectra Precision e parte a grupului Trimble.
Pe de alta parte explicatia data de Ionica34 este adevarata si usor de inteles. Dupa ani de investitii in software pentru controlul unor echipamente proprii ar fi culmea sa dai la liber toate informatiile unei firme concurente.

edi_matei

Salut, stiu unde se instaleaza, am un South S82 cu SurvCE si imi place mai mult decat Trimble Acces (mai ales ca are functia "hidden point";). Pe mine ma intereseaza de unde iau softul ca sa-l pot instala in PDA-ul de la Trimble.

Multumesc,