Sfat achizitie gps

Creat de florin_ion74, Apr 15, 2015, 11:04 AM

« precedentul - următorul »

florin_ion74

Salutare,
As dori un sfat legat de achizitionarea unui gps.
La bugetul disponibil, as avea de ales intre ProMark 220 L1 L2 GPS / GLONASS sau
GNSS RTK L1, L2 HI-TARGET H32.
Astept pareri pro si contra legate de cele doua modele.
Toate cele bune!

Modificat de florin_ion74 (15-04-2015 08:04:59)

Marian

Eu am lucrat cu H32, e ok, dar si mai ok este V30. Cit despre ProMark nu stiu ce poate.

florin_ion74

Chiar nu a lucrat nimeni cu ProMark 220?

nicu1000

Am Promark220RTK, inainte am avut Promark3 (L1). Sunt multumit, il am din 2012. Se conecteaza rapid (10sec) la ROMPOS,  softul este de la Carlson.
De ce am prefecrat un astfel de receptor:
- are o singura baterie si nu doua ca majoritatea.
- este mai profesionist sa iei un receptor care are si controlerul facut de aceeasi firma, poate ca lucreaza mai repede, mai corect impreuna. Un receptor GPS chinezesc este o marca si controlerul alta marca.
- antena are o margine de cauciuc si nu are ce sa se zgaraie  cand mai dai cu ea prin copaci sau atingi marginea unei acoperis.
- nu pare asa firav ca cele made in China.

Succes!

Mit

Softul de PP de la ProMark (GNSS Solutions) cu siguranta ca este mai bun decat al chinezilor.

Ionica34

inegrind pe altii nu te-albesti pe tine
 :rotfl:

Mit

@I..34

Daca la mine te-ai referit,

Am lucrat vreo 4 ani cu softul de la francezi si am fost multumit. Are cateva facilitati cel putin pt. partea de online mai bune decat LGO.

Cand au venit unii din Bucuresti sa vanda chinezarii la Timisoara, la partea cu post-procesarea au sarit la softul Trimble pe motiv ca chinezul n-a prea facut treaba buna cu al lui.

N-am vrut s-arunc cu namol in nimeni. Era o parere. Contrazice-ma cu argumente.

Stiu ca esti dealer pe la unii... asa ca spor la vanzare. E ultima mea grija care, cum isi vinde marfa.  :hi:

Ionica34

Mit,
Nu ma refeream neaparat la tine. Nu e cazul sa te simti cu musca pe caciula.
Doar ca vad ca exista un curent de opinie nemapoimenit - marfa chinezilor e proasta.
Sincer, cam toti isi fac marfa prin China (inclusiv placutele GNSS Trimble sunt facute acolo).
Spectra - divizie a Trimble - produce in China toate echipamentele PM, Epoch, Roboticele. Nivela digitala a SPNA e produsa de cei de la South. MM10 spre exemplu e fabricat de Unistrong pentru SPNA.
Nu inseamna ca nu se fac si lucruri proaste in China, ca si oriunde in alta parte in lumea asta.
Ci doar ca trebuie sa fim cumpatati in a da sfaturi.
GNSS Solutions nu se ma fabrica de multi ani. Tragi singur concluzia de ce.
Si de vandut, da vand si Ashtech, si ma pot lauda ca am fost primul care a crezut in ei si a vandut in Romania cateva sute de echipamente Ashtech plus aproape mia de echipamente South.
Poate software-ul de pp al lui South nu are toate functiile de la GNSS, dar ceea ce este important, adica acuratetea procesarii este foarte buna si comparabila cu cele obtinute cu GNSS Solutions sau TBC. Testat de mine personal pe o retea destul de mare.
Problema mare la Ashtech este service-ul : nu-l poti face in Romania.
Mai mult, de la 31 Ianuarie, pentru toate echipamentele PM3, Mobile Mapper, PM500, Proflex 500 nu se mai asigura nici un fel de service oriunde in lume. Tine cont ca PM500 a iesit pe piata in 2007 si a fost inlocuit cu PM800 abia la sfarsitul lui 2011 inceputul lui 2012. Adica aproape acum 3 ani. Sa dai o caruta de bani pe un echipament pentru care peste 3 ani sa nu mai poti gasi piese de schimb, mie unul mi se pare ciudat.

george75m

Ca recomandare pt. GPS, alege unul care asigura initializarea la o distanta cat mai mare fata de statia de referinta
Hi-Target32 pana in 50 Km
Promark 220 pana in 40 Km
Topcon Hiper Pro (Glonass): pana in 32 Km (peste 32km nu mai obtine deloc solutie fixa, oricat ai astepta).
Si nu crede povestea cu VRS, ca-ti creeaza o statie virtuala foarte aproape de tine si nu mai conteaza distanta fata de referinta. In zona mea, VRS-ul este la fel de dependent de distanta ca si conexiunea single-station.
Succes !

PS: pt. Ionica, imi poti arata si mie anuntul ca nu se mai asigura service pt. Promark 500 ?

Modificat de george75m (19-04-2015 11:44:32)

Ionica34

Atasat poza cu newsletterul si link de descarcare pdf pentru cine e interesat. http://we.tl/v7bYgJTGIm" target="_blank">http://we.tl/v7bYgJTGIm
Si daca ne referim la VRS, depinde foarte mult de tehnologia folosita de software-ul care-ti creeaza statia de referinta virtuala. Trimble are un software foarte puternic si permite lucru in VRS in orice locatie acoperita de ei.
In fapt, in Trimble VRSNow nu exista alt serviciu decat VRS, nu exista statie singulara. Asta cred ca spune totul.
Ca si distanta acoperita de statia de referinta, tot software-ul e cel care da corectiile. Iar Rompos spune clar ca pana la 30 km maxim ei asigura precizie, dupa care nu mai garanteaza.

Modificat de Ionica34 (19-04-2015 12:39:19)

Ionica34

prima pagina


421/584px 45KB

Ionica34

a doua pagina


396/583px 22.1KB

george75m

Eu ma refeream la reteaua pe care o foloseste marea majoritate, adica Rompos.
Cat de rapid obtine solutia fixed depinde in principal de distanta fata de statia de referinta, de starea ionosferei si de modelul receptorului rover.
Intrucat ati adus vorba despre reteaua Trimble, am o intrebare: de ce nu se respecta specificatiile acestei retele si in Romania, adica distanta de 70km intre statiile permanente.
Eu am preferat sa-mi instalez o statie de referinta proprie la mijlocul distantei intre 3 statii Rompos, astfel ma aflu mereu la mai putin de 20-25Km fata de o statie de referinta, avand astfel initializare rapida in orice conditii.

Modificat de george75m (19-04-2015 19:12:34)

Mit

#13
Citat din: george75mIntrucat ati adus vorba despre reteaua Trimble, am o intrebare: de ce nu se respecta specificatiile acestei retele si in Romania, adica distanta de 70km intre statiile permanente.

Atat timp cat exista alternativa gratis (RomPos), cred ca Trimble nu va investi prea mult in infrastructura.
As fi curios cati clienti au in Romania...

Citat din: george75mEu am preferat sa-mi instalez o statie de referinta proprie la mijlocul distantei intre 3 statii Rompos, astfel ma aflu mereu la mai putin de 20-25Km fata de o statie de referinta, avand astfel initializare rapida in orice conditii.

Esti intr-o zona OK. Nu acelasi lucru este si in Timis (margine de retea). Vad ca dir. ANCPI s-a intors la Timis; n-a avut "chef" sa mai bage-o statie de referinta cat timp a fost sefu'al mare...

george75m

Si eu sunt intr-o zona nasoala, foarte aproape de granita, de aceea a trebuit sa pun si o statie proprie.