De ce nu se fac angajari in domeniul topografiei

Creat de feldgrau, Mar 31, 2015, 12:21 AM

« precedentul - următorul »

feldgrau

Desi anul trecut,in vara,am terminat si eu cei 4 ani de MTC,totusi in acest interval nu am reusit sa ma angajez undeva,fie si pe cea mai de jos oferta...,deoarece nu prea exista posturi in domeniu !
 Iar, in putinele cazuri in care am trimis cv-uri,nici macar nu mi s-a raspuns, dapoi sa fiu chemat la vreun interviu !
 De ce oare exista asa putine locuri de munca in domeniu ?
 S-ar putea redresa situatia pe viitor ?

 Intreb asta deoarece,ma gandesc ca oamenii din interiorul meseriei or sti mai multe !

topograful linistit

Pentru ca actualul guvern nu face politici pentru stimularea economiei.

AlexGIS

#2
Citat din: feldgrauIntreb asta deoarece,ma gandesc ca oamenii din interiorul meseriei or sti mai multe !

Dacă te referi la cadastru:
Deoarece nu se mai acordă credite bancare pentru locuințe (cumpărare/construire).
Mult din ce s-a construit/cumpărat în intervalul 2004-2009 a fost pe credit.

Dacă te referi la topo:
Nu sunt proiecte de infrastructură din cauză că nu sunt fonduri, nu există interes etc.

Modificat de AlexGIS (31-03-2015 17:35:29)

Alex1988

Lucrarile de cadastru de obicei sunt facute de topografi independenti care nu angajeaza , fiind prea mici pentru a putea plati un angajat , firmele mari angajeaza doar oameni cu experienta pentru ca nu au timp sa invete pe nimeni meserie...iar la partea de topografie inginereasca.... vedem cat se construieste in Romania ...mai ales autostrazi , nu mai avem pe unde sa le mai facem , atatea avem :))

John Doe

A vazut cineva un topograf milionar? ca eu nu...

dtoni

#5
Citat din: John DoeA vazut cineva un topograf milionar? ca eu nu...
Mai cauta... si o sa gasesti pe cei care castiga contractele cu statul fregvent.

feldgrau

si chiar daca am gasit in momentul de fata,un job platit cu salariul unei femei de service,la o institutie de stat ! Colegii de la departamentul de urbanism,nu vor sa-mi arate nimica,refuzand categoric orice colaborare inter-profesionala in cadrul institutiei !
 Orie u sunt debutant ! Stim cu totii ca si in conditiile in care o facultate are o curricula buna,tot mai trebuie absolventului o initiere in practica !
 Ori la noi,in facultate, nu s-a facut exact ce trebuia ! Dati-va seama ca in 4 ani nu am pus mana pe un GPS ! Acuma mi se cere documentatie tehnico-cadastrala ! Ce solutie as putea avea ? Ma ameninta ca daca nu ai fac lucrarea ma da afara,dar desi au oameni refuza sa ma initieze ! Oricum problema lor e ca nu vor avea in locul meu nici macar un debutant pentru 880 lei,netul !

severcoman

#7
Citat din: feldgrau...tot mai trebuie absolventului o initiere in practica !
 Ori la noi,in facultate, nu s-a facut exact ce trebuia ! Dati-va seama ca in 4 ani nu am pus mana pe un GPS ! Acuma mi se cere documentatie tehnico-cadastrala ! Ce solutie as putea avea ? Ma ameninta ca daca nu ai fac lucrarea ma da afara,dar desi au oameni refuza sa ma initieze ! Oricum problema lor e ca nu vor avea in locul meu nici macar un debutant pentru 880 lei,netul !

citeam adineauri "plan ridicat cu lantul si busola", semne conventionale etc; ...multi au inceput cu teodolite si n-au apucat sa puna mana pe gps... si n-aveau nici i7, dar au facut arta! altii cu statia, generatiile mai noi cu gps...
ai zice ca ei nu par sa aiba vreo problema!

Modificat de severcoman (27-04-2015 12:20:41)

severcoman


Mit

#9
Citat din: feldgrausi chiar daca am gasit in momentul de fata,un job platit cu salariul unei femei de service,la o institutie de stat ! Colegii de la departamentul de urbanism,nu vor sa-mi arate nimica,refuzand categoric orice colaborare inter-profesionala in cadrul institutiei !
 Orie u sunt debutant ! Stim cu totii ca si in conditiile in care o facultate are o curricula buna,tot mai trebuie absolventului o initiere in practica !
 Ori la noi,in facultate, nu s-a facut exact ce trebuia ! Dati-va seama ca in 4 ani nu am pus mana pe un GPS ! Acuma mi se cere documentatie tehnico-cadastrala ! Ce solutie as putea avea ? Ma ameninta ca daca nu ai fac lucrarea ma da afara,dar desi au oameni refuza sa ma initieze ! Oricum problema lor e ca nu vor avea in locul meu nici macar un debutant pentru 880 lei,netul !

Eu am mai scris pe undeva ca voi tinerii sariti peste preludiu, si am mai scris ca eu lucram teren si birou pana dimineata la 3 pe 100 DM. 880lei ai tai =200EUR... Base'-ar spune "cam mult pe ora"...
De ce te plangi ???

PS NICIODATA la o firma n-ai sa-nveti meserie. Cauta un PFA bun, c-are-ar' sa te-nvete de toate.  :hi: ... sper ca n-ai copii si rate...

feldgrau

In legatura cu stirea aceasta care umbla prin mass-media in legatura cu un mare proiect de cadastrare a imobilelor,as vrea sa stiu daca va creste si nevoia de noi angajati pentru firmele de profil ???
 Nu asa ar fi logic ???

AlexGIS

Așa ar fi logic, dar astfel de anunțuri apar anual în domeniu, mai ales de când a apărut ordinul 634 (sunt 9 ani de atunci). Acest ordin este la nivel de proiect în mom de față și până la punerea în practică va mai curge multă apă pe Siret.

John Doe

Sau: personalul existent acum in domeniu acopera munca fizica necasara pentru intabularea a ceea ce se poate intabula acum, in modul eronat in care se intabuleaza acum. Restul sunt probleme la care ne aducem si noi contributia asa cum ne da voie legea, si care vor continua sa existe si ne vor da de lucru o foarte lunga perioada de timp de-acum incolo. Ca si pana acum, de fapt.

John Doe

#13
Va recomand un articol ce merita citit: http://www.economica.net/pe-mine-de-ce-nu-angajeaza-nimeni-sunt-cel-mai-bun_100980.html

Modificat de John Doe (10-06-2015 11:51:24)