Cum sa incepi o afacere in domeniu

Creat de mih, Mar 09, 2015, 01:10 PM

« precedentul - următorul »

mih

Salutare!
As vrea sa stiu care sunt etapele inceperii unei afaceri in domeniul cadastru/topografie si in principal care sunt cele mai dese probleme de care te lovesti la inceput.
Personal sunt abslovent de facultate, am aproape 3 ani de munca in cadastru si topografie ( cel mai mult santier) intentionez sa ma autorizez categ.B cat de curand si ma gandeam sa renunt la postura de angajat si sa incep sa lucrez pe cont propriu.
As fi recunoscator daca m-ati ajuta cu sfaturi si sugestii pentru inceput. Multumesc!

Alex1988

Principala problema la inceput este cum sa faci rost de clienti . In legatura cu partea tehnica nu ai de ce sa iti faci probleme , orice se poate rezolva atata timp cat poti sa intrebi .
Eu iti sugerez sa mergi la Primarii si sa incerci sa colaborezi cu inginerii de la fond funciar , in principiu primariile comunelor mai mici nu au angajati topografi , de obicei sunt ing, agronomi .
Si alta modalitate de promovare ar fi cu niste pliante , cel mai ieftin model .
Se zice ca abia dupa 10 ani de munca ai o baza solida de clienti care iti vor aduce alti clienti , pana atunci te bati cu promovarea , eu lucrez de 3 ani pe cont propriu si alte probleme serioase nu ai , toate se rezolva . Incepe cu mult curaj si totul v-a fi bine .
Succes !