SC sau intreprindere individuala

Creat de mo.nroe, Feb 13, 2015, 01:17 PM

« precedentul - următorul »

mo.nroe

Buna ziua,

In urma ultimei sedinte OCPI (la care nu am participat din pacate) am inteles ca o firma, SC, nu poate presta servicii de topografie decat daca este autorizata de ANCPI ca persoana juridica.

Am inteles ca, in cazul unui control, o astfel de activitate nu este tocmai legala; sa tai chitanta de documentatie cadastrala pe o firma care are cod de activitate 7112 (activitati ingineresti) si topograf autorizat angajat/ administrator.

Am inteles ca, in cazul in care firma nu este persoana juridica autorizata trebuie inregistrata pe numele persoanei autorizate o intreprindere individuala sau pfa, astfel incat cel care semneaza efectiv documentatia sa fie acelasi care elibereaza factura.

Lamuriti-ma cum trebuie procedat, va rog!

Multumesc!

Edit: cred ca am cam gresit domeniul postului, rog un moderator sa-l mute la locul potrivit. Multumesc!

Modificat de mo.nroe (13-02-2015 16:40:46)

severcoman

#1
Citat din: mo.nroe..o firma, SC, nu poate presta servicii de topografie decat daca este autorizata de ANCPI ca persoana juridica...

...cu alte cuvinte, o firma ce are ca obiect de activitate prestari servicii topo trebuie autorizata de OCPI si atunci cand firma-prin angajatii sai, "da nivelul" (cu furtunul de nivel!) la construirea unei platforme de pamant...
(as fi curios sa aflu punctul de vedere al oficiilor atunci cand firma respectiva executa pentru sine lucrarea de mai sus! - bineinteles 2000 lei/pentru autorizare, ca sa fie totul in regula!, la care se adauga celelalte conditii ce trebuie indeplinite > dotare, angajat permanent....)

Modificat de mo.nroe (13-02-2015 18:40:46)

Anton Pann

Te-ai lamurit, nu ?  Raspunsul a fost la obiect . Dacă nu te-ai lamurit ,  ai trei variante . 1 2 si 3.

severcoman

#3
Citat din: Anton PannTe-ai lamurit, nu ?  Raspunsul a fost la obiect . Dacă nu te-ai lamurit ,  ai trei variante . 1 2 si 3.

dar ai putea sa ne spui, tu pe care ai alege-o ?
(stiam ca iti plac raspunsurile cu semne de intrebare la sfarsit....)

Anton Pann

pe asta cu punct la sfărsit .

ART. 25
Activitatea de realizare SI de verificare a lucrărilor din domeniul cadastrului, al geodeziei Si al artografiei poate fi realizată de persoane  juridice care au în statutul si în contractul de societate ca Obiect de activitate principal "Activităti de inginerie si consultantă tehnică " legate de  aceste domenii, conform Clasificării activitătilor din economia natiională.

Dintr-un regulament care cred ca nu s-a schimbat esential .

Modificat de Anton Pann (13-02-2015 19:44:10)

severcoman

#5
Citat din: Anton Pann...ART. 25
Activitatea de realizare SI de verificare a lucrărilor din domeniul cadastrului, al geodeziei Si al artografiei poate fi realizată de persoane  juridice care au în statutul si în contractul de societate ca Obiect de activitate principal "Activităti de inginerie si consultantă tehnică " legate de  aceste domenii, conform Clasificării activitătilor din economia natiională....
Din regulament care cred ca nu s-a schimbat esential .

as zice sa nu pui punct, ci dimpotriva, sa completezi!
Regulamentul privind autorizarea sau recunoasterea autorizarii persoanelor fizice si juridice romane, ale unui alt stat membru al Uniunii Europene sau ale unui stat care apartine Spatiului Economic European in vederea realizarii si verificarii lucrarilor de specialitate in domeniul cadastrului, al geodeziei si al cartografiei pe teritoriul Romaniei, aprobat prin Ordinul 107/2010 nu s-a modificat....

o fi complet raspunsul tau ?....

Anton Pann

Acum se poate inchide topicul . Ai raspuns. OK

Modificat de Anton Pann (13-02-2015 19:45:18)

severcoman

#7
Citat din: Anton PannAi raspuns. OK

observa diferenta : eu nu am formulat un raspuns, ci am completat intrebarea;
raspunsul tau ar fi corect ?