Zone neacoperite RTK Rompos

Creat de topograful linistit, Dec 15, 2014, 04:25 PM

« precedentul - următorul »

topograful linistit

Deschid acest subiect cu gandul ca ANCPI mai trece cu privirea pe aici si mai face ceva investitii in statiile de referinta (indesirea acestora).

Punctual, am constatat imposibilitatea de a masura RTK (inclusiv VRS) in sudul jud. Timis si in vestul jud. Caras-Severin.
Nu a fost o situatie izolata, ci am constatat-o de luni de zile; poate ea exista de mai mult timp, dar de cateva luni am avut eu masuratori in zona.

La inceput am crezut ca este o problema GSM, dar aceasta a fost eliminata.

Poate ca si dvs. observati astfel de situatii in alte zone

justeu_76

Ma alatur si eu acestui subiect destul de interesant si spun ca sunt destule zone unde ROMPOS nu "are acoperire"....
dar problema nu este de acoperire cat de infrastructura si software.
cum va explicati faptul ca VrsNow de la trimble cu 9 statii in toata romania se descurca foarte bine?
cine a incercat aceasta retea este rugat sa ne impartaseasca din experienta.

http://www.cadsolutions.ro/trimble-vrs-now-serviciul-de-corectii-rtk.php" target="_blank">http://www.cadsolutions.ro/trimble-vrs- ... ii-rtk.php

Mit

Eu am ridicat problema asta de mult la Timis; mi-au spus ca stie si ANCPI-ul, numa' ca banii trebuie sa mearga in alte parti...   :dinti: De, dl. Ponta a fost ocupat cu doctoratul... Boc dinainte a fost ocupat cu slugarnicia...
Revenind la partea tehnica, eu am baza-rover si statie de referinta, dar ma intrebam cum naiba masoara ailalti cu un rover...  :uimit:
Ca o completare: am constatat ca sunt mari diferente intre solutii fixed obtinute daca lucrezi cu statiile de referinta sarbe fata de cele romanesti. Am sunat o data la ANCPI si nu prea aveau cunostinta de situatie.
In Timis, situatia asta este si in SV judetului, in zona de granita cu Serbia, nu numai la granita cu Carasul.
 :hi:

severcoman

#3
Citat din: Mit...Ca o completare: am constatat ca sunt mari diferente intre solutii fixed obtinute daca lucrezi cu statiile de referinta sarbe fata de cele romanesti...

las-o MIt, ca merge si asa!...

justeu_76

si care ar fi solutia pentru a avea o buna acoperire si o solutie "garantata" , in Romania deocamdata...
apropo, MIT , ce fel de statie de referinta ai si cum o folosesti? o folosesti doar pentru RINEX, sau si pentru RTK?

Mit

#5
Citat din: justeu_76si care ar fi solutia pentru a avea o buna acoperire si o solutie "garantata" , in Romania deocamdata...
apropo, MIT , ce fel de statie de referinta ai si cum o folosesti? o folosesti doar pentru RINEX, sau si pentru RTK?

La nivelul jud. Timis ar fi doua solutii:
1. Inca o st.ref.GPS la Sannicolau Mare si una intre Moravita si Jimbolia.
(obligatoriu cea din sudul judetului)
2. Schimb de date cu Serbia, ca o solutie de rezerva, cu toate ca e bine sa ai lucrul tau, vorba ardeleanului.

Poate si densitatea  statiilor lasa de dorit.  De ex., UK are peste 100.

Eu m-am vazut nevoit sa-mi fac st.ref. pt. a nu mai fi in situatia de a ajunge in teren si sa vad ca nu functioneaza Romposul.
Este o st. ref.  Leica SR530 cu  tot dichisul- rinex si RTK- RTCM3
 :hi:

george75m

Ce soft folosesti pentru Ntrip server si caster ?
Sau este TCP/IP direct ?

Modificat de george75m (06-01-2015 22:03:38)

Mit

Ntrip caster si server pe un server linux debian.

justeu_76

Mit, ti-am lasat un mesaj. Ai fi de acord sa integrezi un stream in reteaua mea?

florinbh

#9
Citat din: topograful linistitDeschid acest subiect cu gandul ca ANCPI mai trece cu privirea pe aici si mai face ceva investitii in statiile de referinta (indesirea acestora).

Punctual, am constatat imposibilitatea de a masura RTK (inclusiv VRS) in sudul jud. Timis si in vestul jud. Caras-Severin.
Nu a fost o situatie izolata, ci am constatat-o de luni de zile; poate ea exista de mai mult timp, dar de cateva luni am avut eu masuratori in zona.

La inceput am crezut ca este o problema GSM, dar aceasta a fost eliminata.

Poate ca si dvs. observati astfel de situatii in alte zone



In cazul in care nu te poti conecta direct la statiile de referinta existente, exista doua solutii de conecare tip retea : VRS si iMAX (chiar daca s-a depasit sau nu distanta recomandata dintre roverul RTK si baza). Varianta VRS nu prea functioneaza mereu, dar cu iMAX merge brici. Din ce spun cei de la ROMPOS, solutiile acestea doua de retea folosesc si statiile de referinta din tarile invecinate pentru a da o pozitie cat mai buna, asta ii avantajeaza doar pe cei care masoara in zonele limitrofe cu granitele tarii.

topograful linistit

#10
Citat din: florinbhIn cazul in care nu te poti conecta direct la statiile de referinta existente, exista doua solutii de conecare tip retea : VRS si iMAX (chiar daca s-a depasit sau nu distanta recomandata dintre roverul RTK si baza). Varianta VRS nu prea functioneaza mereu, dar cu iMAX merge brici. Din ce spun cei de la ROMPOS, solutiile acestea doua de retea folosesc si statiile de referinta din tarile invecinate pentru a da o pozitie cat mai buna, asta ii avantajeaza doar pe cei care masoara in zonele limitrofe cu granitele tarii.

Crede-ma ca am incercat cu toate, in mai multe zile. Pur si simplu acolo RomPosul nu genereaza solutie de retea, iar cu statie fixa... esti prea departe. Cu sarbii nu este contract pt. schimb de date. In zona ta, da, este contract cu ungurii.
Rezovarea... static s'apai statia totala.  :limba:

topograful linistit

@justeu_76,
Am inteles ca ai reteaua ta, m-ai invitat sa ma loghez la ea (mi-ai dat mesaj privat), am facut cererea on-line pe siteul tau, dar nu inteleg de ce dureaza aprobarea conectarii mai mult decat la RomPos. Ba mai mult, cred ca vrei sa ceri si bani, daca nu acum, cel putin in viitor; Cel putin dincolo e gratis.
Oricum, multumesc pt. invitatie, dar nu mai am nevoie.

PS. Daca vrei sa oferi calitate, nu-i de-ajuns doar folosirea numelui Trimble.

justeu_76

@topograful linistit
nu te obliga nimeni sa folosesti ceva ce nu iti doresti.da, te-am invitat sa testezi si ti-am aprobat userul (verific cu regularitate si in plus mi se trimite email instantaneu) dar probabil nu ti-a ajuns mailul de confirmare (e posibil sa il gasesti in spam sau chiar sa fie o problema de la serverul meu de email).
si da, ai anticipat bine o sa fie cu plata dar dupa parerea mea una modica aproximativ 100 lei lunar.
iar daca dincolo e gratis, atunci de ce ai deschis acest topic?
ce te nemultumeste? faptul ca nu iti merge Romposul unde si cand vrei?
daca ai sti cati bani trebuiesc investiti intr-o retea nu ai mai comenta sarcastic.
multe masuratori reusite sa ai!
 :hi:

topograful linistit

@justeu_76

In primul rand topicul a fost deschis cu gandul ca ANCPI sa aiba o idee asupra situatiei din teren, vis-a-vis de reteaua lor, a.i. ca pe viitor, in limita banilor sa faca ici-colo mici investitii in infrastructura. Poate la buzunarul tau este mult o st.ref. dar la buzunarul unei tari...

Dvs. ati spus la modul generic ca Romposul nu are acoperire buna. O interventie corecta era sa spuneti concret UNDE, in ce zona. Asa pot spune si eu de reteaua dvs. ca nu are acoperire decat 10%, dar fara argumente. Trag concluzia ca ati vrut doar sa va promovati reteaua dvs. pe spatele unui topic cu o cu tot alta viziune.

Am observat ca alti "nemultumiti"de acoperirea Rompos nu prea sunt, deci inseamna ca in rest este bine. Asa sa fie. Oare ?

Nicidecum nu am asteptat sa ma ajute cineva, cu atat mai mult gratis, cu toate ca userul @Mit mi-a trimis e-mail cu datele de conectare, fara ca sa-i cer. Dvs. nu va reprosez in niciun caz de ce n-a ajuns e-mailul la mine sau alte probleme tehnice; se mai intampla.

Sarcastic in mod sigur nu am vrut sa fiu, chiar daca ati simtit asta. Sincer aveam mult mai multe asteptari de la o retea particulara pe infrastructura Trimble.
Consider ca o abordare profesionala privind ajutorul din partea dvs. era asa cum au mai facut-o alti useri de pe forum sa puna aici datele de conectare, iar cine era multumit, sigur va contacta ulterior pt. un contract.

Spor in afacere  :hi:

Modificat de topograful linistit (25-01-2015 20:17:59)

justeu_76

credeti ca ANCPI nu are idee despre cum merge ROMPOS-ul?!
fiti sigur ca stie, dar cum tot ce e gratis e si bun....
nu vreau sa imi promovez reteau pe sema topicului dumneavoastra, fiti sigur de asta.
promovarea o sa o fac la momentul oportun asa ca...nu ati nimerit-o.
investitia este substantiala iar cei care ma cunosc stiu foarte bine ca nu vorbesc aiurea.
va doresc sincer sa fiti super multumiti de ROMPOS si sa nu fiti nevoit sa platiti pentru
astfel de servicii (ca tot e gratis ROMPOS-ul).