Angajatul oficiului nesimtit

Creat de viceroy, Noi 13, 2014, 07:21 PM

« precedentul - următorul »

viceroy

Se da un oficiu din tara. Care are anumiti angajat in diverse functii.
Sunt constient ca serviciul e stresant, sunt multe probleme, multe presiuni din anumite zone...
DAR ce poti face cand un angajat se comporta, vorbeste si are o atitudine de e nesimtire de nedescris.

Mai sunt oameni care cateodata au zile negre, si nu ii prinzi in ceea mai buna postura...
Dar cand dai de un angajat ocpi/ancpi care intrece orice dar orice masura... ce se poate face?
Persoana respectiva se simte bine doar daca poate pune bete in roata, daca poate cuiva sa faca rau...
Stiu ca nu sunt singurul care are asemenea probleme. Toti autorizatii se plang de persoana respectiva.
Cum se poate rezolva aceasta treaba?
Pe sefi ii doare fix undeva de aceasta persoana (poate are si pile pe ici pe colo), deci degeaba mergi si le spui fenomenul (ca si sefii stiu cum sta treaba).

Daca fac o notificare la un nivel mai inalt, atunci indata se afla cine a facut si iar am dat de probleme..

Sa nu ma intelegeti gresit, nu doresc sa fiu tratat ca un rege, ca indata sa se rezolve probleme mele, dar totusi un anumit nivel de bun simt trebuie.

Eventual la sedinta la OGR daca s-ar face ceva pentru autorizati, sa se gaseasca o solutie pentru aceste probleme.

Astept propuneri, solutii..
 :hi:

John Doe

Am mai vazut cazuri, de obicei daca câtiva autorizati depun reclamatie la oficiul teritorial, asta inseamna ca exista o problema si ar trebui sa se ia masuri. Si chiar se iau de obicei, nimeni nu vrea sa fie luat la intrebari de la Bucuresti fiindca si acolo sunt angajati care chiar n-au alta treaba.

cornelm

neaparat sa faci o reclamatie la oficiul teritorial, pe care o trimiti si la ancpi.  daca nu se rezolva, mai faci una si inca una, pana se rezolva. de obicei se rezolva din prima.
oare cat o sa mai functioneze la noi asta cu "capul plecat...."? de ce va e frica oameni buni? parerea mea: daca faci o reclamatie, restul o sa prinda frica de tine, sa nu le faci si lor reclamatie :)

topograful linistit

Am avut si eu o astfel de problema. Am inghitit pana am zis gata. Am zis sa nu scriu pt. ca scrisul ramane si tot eu m-am gandit sa nu fac rau.
M-am dus la conducere. Au chemat angajatul si au discutat cu el de parca eu eram ala nesimtitul.
Dupa plecarea lui, ing. sef mi-a zis ca nu are ce le face, ca nu prea au oameni... bla bla.
Realitatea e ca majoritatea din conducerile OCPI urilor si nu exclud nici ANCPI ul sunt santajabili datorita afacerilor lor, firmelor care le au in spate.
Angajatii de acolo stiu mai multe despre ei decat noi.
In concluzie, chiar daca scrii, nu cred ca rezolvi pre multe.

John Doe

De acord, dar aparentele conteaza - adica ceea ce se vede, si se tine cu dintii sa se vada din exterior ca toate sunt bune si frumoase.
Daca esti singur, ai sanse ca problema sa fie rezolvata împotriva ta; daca mai multi reclama acelasi functionar, solutia se impune de la sine.

Cam asta e parerea mea, nu vreau sa fac pe viteazul fara sa particip la razboi. Nu sunt sigur cum as face eu personal - depinde de imprejurarile concrete.

viceroy

Asa gandeam si eu.
Daca agit apele, tot eu o sa ies de prost. Peste tot o sa dau de alte piedici, in stil mare.
Asta e realitatea.
Problema este ca eu trebuie sa trec zilnic pe la poarta lui, pe cand el nu trebuie sa treaca niciodata pe la poartea mea. Se intelege la ce ma refer, nu?

Din pacate, sistemul ancpi - parca este un comunism modern.
Zambind esti f_t_t. Ei zambesc la tine, te f..., si mai trebuie sa te prefaci ca iti place.

Am inteles mesajul, mergem in continuare cu capul aplecat.
 :(

severcoman

#6
Citat din: viceroySe da un oficiu din tara. ...
DAR ce poti face cand un angajat se comporta, vorbeste si are o atitudine de e nesimtire de nedescris.
Dar cand dai de un angajat ocpi/ancpi care intrece orice dar orice masura... ce se poate face?
Persoana respectiva se simte bine doar daca poate pune bete in roata, daca poate cuiva sa faca rau...
Cum se poate rezolva aceasta treaba?
Pe sefi ii doare fix undeva de aceasta persoana (poate are si pile pe ici pe colo), deci degeaba mergi si le spui fenomenul (ca si sefii stiu cum sta treaba).

Astept propuneri, solutii..
 :hi:

asa cum ai descris situatia, este doar punctul tau de vedere-fara nici o dovada in acest sens; cu angajatul nu ai nici o relatie, poate cu OCPI care iti ofera raspunsuri formulate de angajati (sem,nate de director sau ing. sef) iar daca esti nemultumit, atunci va trebui sa demonstrezi ca ti-au fost incalcate anumite drepturi, eventual regulamente; exista Comisie de disciplina, ce te impiedica ? daca "agiti apele" trebuie sa iti asumi acest fapt, insa dupa formulare eziti/ezitati daca sunteti mai multi!
(nu sunt de acord cu "capul plecat/sabia nu-l taie", dimpotriva: daca nu poate sta acolo unde ii este locul, mai bine taiat !)

ADRROM

la toate necazurile voastre exista un raspuns dat de un inginer sef al unui OCPI : DACA NU VA PLACE LASATI-VA DE MESERIE !acesta este conceptul lor despre autorizati...va mai curge multa apa pe Dunare ca aceasta mentalitate sa se schimbe ;si avand in vedere ca vine promisiunea lui dragnea cu cadastru general vor sa aiba si ei un os de ros cat mai mare...

Maorientezpemovila

Plangere penala pentru abuz in functie :razz:

Maorientezpemovila

0.01 din autorizati depun plangeri scrise semnate ...ne meritam soarta .

John Doe

Fa tu o plangere penala si zi-ne ce ai rezolvat.
Nu ca am ceva impotriva, dar am vazut in timp prea multi revoltati care nu au facut nimic in afara de zarva, ca sa cred ca mai merita vreun raspuns. Prin urmare, astept fapte si taxez zarva inutila. Spor !

Maorientezpemovila

Plangerea penala trebuie sa fie ultima pentru o fapta grava ce te-a prejudiciat .Pana acolo poti sa faci reclamatii catre OCPI  ,ANCPI ,  si alte orgasnisme  ,sa soliciti audienta in care sa-ti expui politicos punctul de vedere argumentat de articole de lege eventual  ,sa intocmesti minutios un dosar cu raspunsurile scrise ale institutiilor respective .
Pentru John Doe ...ce intelegi prin zarva? Da.. cu siguranta se acopera unii pe altii ...dar pt fiecare adresa  ,cei din sistem trebuie sa intocmeasca un referat , sa se acopere de hartii ,sa adauge un numar la statistica nemultumitilor s.a.m.d. Daca ii lasam in plata domnului vor face si mai rau pentru ca stimate coleg cred ca s-a ajuns in aceasta situatie deoarece noi ca si grup stam cu capul plecat si induram ca iobagii . :razz:

severcoman

#12
Citat din: Maorientezpemovila...vor face si mai rau pentru ca stimate coleg cred ca s-a ajuns in aceasta situatie deoarece noi ca si grup stam cu capul plecat si induram ca iobagii . :razz:

da!

John Doe

@Maorientezpemovila: te invit prieteneste sa cauti cel putin pe acest forum alte (multe) discutii, sa vezi cine si ce a facut deja, cu ce rezultate si pe urma, daca vrei, discutam mai departe. Incearca sa intelegi problema prima data, nu sa-ti explici public nemultumirile personale - fiindca asta stim deja, din pacate...