Inregistrarea lucrarilor online

Creat de Paul Dan, Sep 23, 2014, 05:23 PM

« precedentul - următorul »

Paul Dan

Salut, ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi referitoare la contul care trebuie facut pentru a putea inregistra lucrari online?
 Mai precis unde trebuie facut contul?

rock4ever

se inregistreaza undeva online??? la Cluj nu s-a auzit de asa ceva

Marian

#2
Citat din: rock4everse inregistreaza undeva online??? la Cluj nu s-a auzit de asa ceva
In Prahova de vre-o juma de an!

Paul Dan

La Sibiu (Medias) trebuie inregistrate online.

Hakan

Daca de exemplu esti din Cluj, si vrei sa inregistrezi in Prahova/Ilfov/Buc/etc (unde sunt autorizati cu cont), nu trebuie sa inregistrezi TU online ci te duci la ghiseu si ti-o inregistreaza acolo.
Daca in schimb esti autorizat intr-un judet unde se inregistreaza online ar fi trebuit sa va cheme pe toti sa va faca un cont (cel putin asa a fost in Prahova)

bradu13

la sibiu sunt mai destupati la cap si au pus formularul pt procedura pe site-ul lor la birouri topo. la ei se inregistreaza de vreo 2 ani dar nu-i mai laud ca vine agentia si ii ia la intrebari ce cum.

rock4ever

in cluj e ca pe vremea pre-repede-mpuscatului. ieri am stat pana la ora 2 si nu am apucat sa depun, azi dimineata am ajuns la 8 dar am vre-o 30 de lucrari in fata, mi-am "tinut randul" si am venit la birou sa mai si lucrez ceva. Oare de ce in unele judete se poate online si in altele nu?

rock4ever

in sfarsit intram si noi la cluj in rand cu lumea. intrebarea mea catre cei care inregistreaza mai demult, cum se plateste si cum se trimit actele in original? daca poate cineva sa scrie babeste cum procedeaza as fi recunoscator. La nou la ghiseu e bataie, stai cu zilele si nu apuci sa depui asa ca sper ca varianta asta sa rezolve problema.
Dupa logica mea completez cererea online, platesc prin virament si trimit acetele in original prin posta. Imi capa ceva? Ms

c_pascu

#8
Citat din: rock4everin sfarsit intram si noi la cluj in rand cu lumea. intrebarea mea catre cei care inregistreaza mai demult, cum se plateste si cum se trimit actele in original? daca poate cineva sa scrie babeste cum procedeaza as fi recunoscator. La nou la ghiseu e bataie, stai cu zilele si nu apuci sa depui asa ca sper ca varianta asta sa rezolve problema.
Dupa logica mea completez cererea online, platesc prin virament si trimit acetele in original prin posta. Imi capa ceva? Ms

Practic e asa:
Completezi cererea online, platesti la ghiseu unde depui si cererea (daca platesiti prin virament trebiuie sa ai confirmarea platii - dureaza o zi doua), mergi cu lucrarea la ocpi, stai la coada 3 ore , aflii ca  ai gresit ceva, te intorci acasa daca nu ai laptop la tine, corectezi inregistrarea online, stai 3 ore la coada, depui lucrarea.
 
 :zzz:

Modificat de c_pascu (20-10-2014 12:20:24)

rock4ever

pai atunci n-am rezolvat nimic. eu ma gandesc sa depun online, platesc prin virmanet, trimit actele prin posta. COnform regulamentului pot face lucrul asta. N-au decat sa-mi dea referat de completare daca nu le convine ceva.
Inca nu-s lamurit cum platesc online. In mediul de testare nu-mi este activ butonul de facturare. Stie cineva cum trebuie facut ca sa genrereze factura?
Ms

nicu1000

Nu se poate plati online. Butonul facturare este activ doar pentru casierul OCPI. Inregistrarea online permite doar tiparirea unei foi cu nota de inregistrare. O atasezi la dosar - prima pagina - desi nu scrie nimic in regulament de asta -  si stai la coada ca si pana acum. Daca exista cititoare de coduri la OCPI s-ar putea reduce timpul de asteptare pentru o lucrare cu 15-20%. Daca nu exista cititoare de coduri timpul de asteptare este acelasi. Problema este ca atunci cand vei primi referat de completare procedura este cam asa: stai la coada pentru a ti se comunica referatul de completare de cel de la ghiseu te duci acasa sau in masina adaugi DOAR tu un nou fisier cp (de pe contul tau) si dosarul intra direct in lucru in etarra. Vii inapoi la OCPI, stai la coada, depui si actele ce ti s-au cerut la dosar si gata.
In judetele din sud functioneaza de mult treaba asta, dar nu este o reducere a timpului pierdut pe la cozi.  Intr-o vreme puteai vedea in eterra la cine este repartizata lucrarea (buna treaba), acum nu mai apare (cica sa nu stim cui sa dam spaga - raspuns oficial al conducerii ANCPI).

Daca vrei sa platesti prin virament bancar, urmezi pasii de mai sus, ti se elibereaza o factura proforma (obligatoriu pe numele proprietarului - adica nu poti sa o platesti din contul tau), te duci la banca, plateste proprietarul, astepti 1-7zile sa intre banii in contul OCPI, te duci din nou la coada si depui lucrarea.

Cam asta este cu inregistrarea si cu plata online.
Succes!

rock4ever

De ce este obligatoriu ca plata sa se faca in numele proprietarului? Unde scrie asta? E un abuz. Ma incar eu cu taxa, dau chitanta proprietarului, si eui mai departe platesc catre ocpi, asa cum a fost pana acum 2-3 ani.
O sa va anunt cum decurge trimisul prin posta

chase

E aproape "perfect" cu noul tip de inregistrare online...Totusi am o mare nedumerire. De ce nu ni se calculeaza automat taxa de inscriere constructie online, totusi? Sau sunt eu batut la cap si nu fac inregistrarea corect?!  :uimit:


580/143px 18.8KB

Hakan

Apasa butonul "Editare" din poza si pe randul cu " inscriere constructii" ce ti-a aparut,
ai un f(x) pe care apesi si o sa vezi.
Dar fi atent ca la noi la oficiu daca valoarea de plata se calculeaza automat de genul
128.06 lei, se supara la casierie ca o incurca ".06" cand isi face casa, deci eu aplic metoda " scris direct 128 lei"

Modificat de Hakan (21-07-2015 13:12:52)