Raportare puncte cu topoLT cu coduri

Creat de DraghiciVictor, Iul 03, 2014, 06:38 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Salutare, doresc sa incarc un fisier de coordonate emis de statia topcon GPT 3005 N prin softul ei de descarcare TopconLink. Softul in scoate fisierul in format .xyz, dar nu imi incarca corect topoLT (probabil nu procedez eu corect), asa ca il convertesc in fisier .txt si reusesc sa il incarc. Problema e ca astfel nu imi incarca codul punctului, trebuie sa il bag eu la fiecare punct in parte. Ma poate ajuta cineva cu o sugestie? Doresc sa imi incarc coordonatele si alaturi sa imi apara codurile punctelor. Nu stiu daca merge la modelul asta de statie, mie codurile imi apar separat in fisierul de masuratori.

ancka

pai fa un fisier txt cu NE(Z) si cod. dai comanda rappct in topolt, selectezi fisierul si ar trebui sa mearga.

Anton Pann

cum se noteaza codurile in topo lT ( sau pe timpul masurarii  in aparat  ?) , ca sa poata fi unite in mod automat cu topolT ? Cum se marcheaza punctul de incepere al unui cod, ( sa zicem 5 puncte) apoi punctul de sfarsit al codului respectiv , trecerea la alt cod  sau revenire la cel anterior. ( cand se fac diferentierile ? in descarcarea din aparat sau in timpul masuratorilor se indica inceputul si sfarsitul codului respectiv)