Foaie cadastrala

Creat de Ana Land, Apr 07, 2014, 03:25 PM

« precedentul - următorul »

Ana Land

Am fost numita expert intr-un dosar al unei judecatorii din Moldova dar terenul care face obiectul expertizei este situat in Ardeal. Bineinteles, zona cu carte funciara veche.

Petentii vin cu o Foaie Cadastrala in baza careia revendica o suprafata de teren preluata de comunisti. Foaia Cadastrala e un document din arhiva Primariei. Au deasemenea o adeverinta care certifica faptul ca F.C. e un document in baza caruia se poate reconstitui proprietatea. Si in baza lui ignora Cartea Funciara pe care o considera  neactualizata.
Ca aspect aceasta Foaie Cadastrala seamana cu un registru agricol.
Daca aveti, dati-mi mai multe informatii privind aceste Foi Cadastrale pe care eu le vad pentru prima data.
Ca sa fie clar, vorbim despre foi cadastrale intocmite la nivelul anilor 1930-1940 si pastrate in evidenta primariilor.

Ionica34

intrebare - pe timpul comunistilor foile cadastrale nu s-au mai actualizat.
Daca intre timp au fost efectuate acte de vanzare cumparare chiar de catre proprietarii de drept, acte care nu apar in foaia cadastrala ci poate au fost inregistrate doar la notariat?

Ana Land

Comunistii au nationalizat terenul (padure) iar actualizarea era ultima lor grija.
Oricum Foile cadastrale nu contin actele in baza carora s-au facut inscrierile, de asta nici nu stiu daca e vorba de proprietar sau detinator.

bad wolf

Prima problema : ar fi bine ca discutiile sa nu aiba tenta politic, a doua: foaia cadastrala nu este trecuta in nicio lege ca fiind baza legala pentru reconstituirea dreptului de proprietate, a treia: o adeverinta nu poate inlocui o lege ci se elibereza in baza unei legi !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Cred ca este nevoie de mai multe informatii pentru a se putea discuta pe subiect.
De exemplu, ar fi de stiut daca terenul este inscris intr-o carte funciara ?! poate fi identificat cu nr. top. si carte funciara ? cine sunt proprietarii actuali, de la cine se revendica ? de la stat ? foaia cadastrala cred ca atesta dreptul de la acea data nu si dreptul din prezent .
Si foile cadastrale sunt de mai multe tipuri :
a)  daca foaia este din anii 30-40 cred ca este vorba de foaie cadastrala in care este inscris dreptul de proprietate - atunci nu se punea ( nu exista ) problema folosintei - de regula se treceau proprietarii
b)  in cele facute de comunisti corespunzatoare registrelor cadastrale din intravilan, se face referire la folosinta (in acestea sunt trecuti cei ce foloseau terenul nu cei ce erau proprietari tabulari ! ) .


Tu, ca expert trebuie
a) sa identifici terenul din foaia cadastrala si precizezi situatia topo cadastrala : numere top, carti funciare ,proprietari ,  vecinatati, delimitare cu plan de situatie si amplasament , etc
b)  sa precizezi cine sunt proprietarii actuali si care sunt actele lor de proprietate si... cam atat .
c) sa precizezi in functie de informatiile pe care le obtii un istoric cronologic al operatiunilor funciare care au fost aplicate asupra terenului
d) eventual faci propuneri

Restul este problema legiuitorului care poate admite sau respinge revendicarea .

Ana Land

:hi: Intrebarea era daca ati vazut asemenea foi cadastrale sau daca aveti cunostinta despre baza legala a intocmirii lor!
 Multumesc pentru bunavointa de a discuta pe subiect dar dosarul are 1000 de pagini. Am prezentat contextul in care am nevoie despre informatiile referitoare la Foile cadastrale nu ca sa facem impreuna expertiza ci ca sa ma ajutati sa apreciez cat de "tari" sunt  foile cadastrale raportat la alte acte.
@ Anton Pann
Da. Terenul este inscris intr-o carte funciara cu mai multi proprietari printre care si ei. In baza cartii funciare au dreptul  la 1 Ha. Insa, in foaia cadastrala apar ca titulari ai unei suprafete de 100 de ori mai mare cu aceleasi nr. top. din CF, motivand ca au cumparat de la ceilati proprietari (nu au alta dovada decat foia cadastrala).
Terenul e posibil sa fi facut obiectul Reformai agrare (in dosar e discutabil si aspectul asta). R.A. prevedea exproprierea dar si improprietarirea celor multi care foloseau terenul in arenda. Asa ca s-a facut o intelegere intre grofii din CF si domnul X. I-au vandut cat au putut legal iar restul "sa se descurce!" El nu s-a mai descurcat desi a facut tot posibilul pana la un punct. Mostenitorii d-lui X vor acum sa continue razboiul si au cateva batalii castigate. De aia s-a si ajuns la judecatoria altui judet.
 Problema e ca judecatorii cam pun pe acelasi loc ca greutate Cartea funciara cu foia cadastrala. Pot motiva importanta si seriozitatea Cartii funciare dar nu stiu sa le spun nimic despre foia cadastrala. Am doar o parere personala...

bad wolf

O singura intrbare : Care are  ea mai recenta data? Foia cadastrala sau CF-urile ?
Sper sa gasesc cararea corecta !