Nu s-a ținut cont de expertiza cu trei topografi

Creat de Mit, Feb 09, 2014, 02:26 PM

« precedentul - următorul »

Mit

Unde interesu-i mare... pot masura 3 BadWolfi si tot degeaba. :nod:

De specificat ca in mare parte, Caras-Severinul are harti concretuale, nu planuri, de unde si harababura in cadastru. :rusine:

Cam pe vremea aia onor OCPI Caras Severin te punea sa cumperi obligatoriu ortofotoplan. Cand m-am dus cu o masuratoare GPS, mai putin si mi-o respingeau ca nu am cumparat ortofotoplan. :x  Tinand cont ca zona este predominant muntoasa, va dati seama cu ce precizie in stereo70 lucrau baietii.

<a href="http://expressdebanat.ro/mafia-imobiliara-pune-stapanire-pe-viitorul-cartier-de-vile-al-resitei/" target="_blank">http://expressdebanat.ro/mafia-imobilia ... l-resitei/</a>  

De-atunci ce s-o fi mai intamplat oare ?
O invatatura mai este de tras: ATENTIE mare la trasari. Tineretul de azi baga doua coordonate-n GPS si ia banu'. Daca fapta nu se prescrie, poate sa-i dea insutit inapoi.
:uimit:

John Doe

Da, se intampla diverse chestii ciudate in tara asta si nu e normal.

bad wolf

@ Mit , nici nu stii ce dreptate ai! Iti du un exemplu: am facut o expertiza (cu trei experti) , a 17-a cu obiectiv de granituire.

Onor instanta nu atinut cont de parerile noaste (care n-au fost unanime dar nici contrare 100 %) ci i-a cerut reclmantului sa-si aleaga o expertiza dintre celelalte 16 .
Ce parere aveti? Justitie curata !

Si un alt caz , la o experiza cu obiectivul:uzucapiune, se face o expertiza, castiga reclamantul, dar pe o problema de procedura( o gresala in cererea de chemare in judecate ) se admite recursul , care (confor NCPC) se judeca la aceiasi instanta.
Sunt numit sa fac expertiza(reclantul nu-si indreptase eroarea di cererea de chemare in judecat). Fac terenul, Raportul. Primesc obiectiuni . Raspund la aceste, dar solicit instantei, ca pentru aputea clarifica un anumit punct din obiectiuni sa solicite anumite acte din arhiva. Aceste acte fusesera solicitate si de catre avocati dar nu le aprobase nimeni cererea. Acelasi rezulta si la cererea mea(care erea perfect justificata si legala). Instanta se pronunta si , de data aceasyta rspinge cererea reclamantului. Nu am vazut, inca motivarea. Sunt foarte curios .
Sper sa gasesc cararea corecta !