ajutor proiect

Creat de cadian, Ian 27, 2014, 12:18 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Am primit un proiect a unui drum de la proiectant, in format dwg. Urma ca eu sa il trasez pe teren. Dar am observat ca nu imi pica bine axul si m-am gandit sa fac niste verificari. Am constatat ca lucrarea e deplasata cu mai bine de jumatate de metru, si nu este o deplasare constanta. De exemplu daca in pichetul P0 e deplasata jumatate de metru, in pichetul P20 e doar 30 cm. As vrea daca poate cineva sa se uite pe proiectul respectiv si sa aud si o a doua parere. Nu vad solutia la asta si poate cineva cu mai multa experienta ma ajuta. Multumesc

AlexGIS

Dacă nu e translatat poate e rotit?

Mit

Ti-ar fi de mare ajutor cel putin doua statii din care s-a facut ridicarea topo pt. proiect

bad wolf

Cheama proiectantul si discuta situatia creata si asa cum spune Alegis e posibil sa ai o rotire , caz in care rezolvi rotirea fie in proiect fie refaci reteaua de sprijin.

Nu uita , in timpul carierei (pe care ti-o doresc cat mai lunga) vei mai intalni astfel de cazuri, asa ca va trebui sa  inveti sa iei decizii , in teren, rapid , fara ajutorul nimanui si pe care sa ai curajul sa le sustii. Dar asta vine odata cu timpul , cu experienta.
Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

crs

Trebuie sa verifici, cum spune Mit, cel putin 2 statii, dar preferabil cit mai multe. Daca nu ai poti verifica elemente "fixe" - colturi de proprietati bine delimitate, de cladiri, stilpi, etc dar care sa cuprinda o suprafata cit mai larga din zona ta de lucru.

Normal cind preiei proiectul, proiectantul trebuie sa iti predea borne (baze) din lucrare (puse de ei sau folosite), pe care banuiesc ca nu le-ai primit. Daca punctele ce le verifici au erori haotice (daca nu e doar rotit planul tau, adica proiectul e facut intr-un sistem local) trebuie sa vorbesti cu seful tau sau co proiectantul.

Inca o chestie - cind primesti un proiect cere-l si in format ascii (text). Axul (si tot drumul de altfel) tu trebuie sa ti-l pui in aparatul cu care lucrezi (asa e ideal) si nu il vei pune dintr-un dwg, il pui mult mai usor (si sigur) din fisierul cu descrierea geometrica a sa (pk, curba, clotoida, latimi, inclinari, etc).

Ne putem uita pe proiectul tau (personal chiar imi face placere) dar nu cred ca te putem ajuta doar de aici, fara a verifica in teren.

Bafta!

cadian

Apreciez daca reusiti sa va uitati 5 minute peste proiect. Il trimit imediat. Cand am iesit pe teren la trasat am observat ca e ceva gresit. Astfel. Am facut o ridicare pe anumite portiuni, intersectie, unde am observat probleme mai mari. O sa atasesz in dwg si ridicare de verificare.
Multumesc

Marian

Am intilnit o situatie cu un proiect ptr un pod peste un riu destul de lat(200-250 m) care includea si niste exproprieri. Proiectantul a transmis topografului un proiect in "sistem local". Topograful a luat proiectul si l-a suprapus prin translatare si rotire peste niste detalii din teren rezultate din ridicarea lui. Constructorul a inceput lucrarea, exproprierile erau in curs de rezolvare la OCPI, si spre final s-a constatat ca podul a fost rotit cu vreo 5 m. Sfatul meu este sa aduci la cunostinta proiectantului situatia constatata si sa-si asume raspunderea privind corectitudinea integrarii proiectului in Stereo 70. Nu lua singur decizii de "ajustare" a pozitiei axului drumului si a altor detalii pentru ca se va intoarce impotriva ta("topograful e de vina", asta e prima reactie atunci cind altcineva implicat in proiect greseste). Fii cu mare bagare de seama!!!!