reglementare

Creat de MBsurvey, Ian 22, 2014, 07:17 PM

« precedentul - următorul »

MBsurvey

Buna!

Sa schimbat numerotarea anexelor sau peste ce link am dat ?

http://www.ancpi.ro/images/reglementari/regulament.pdf

anexa 5 ---> anexa 8 ?
anexa 10 ---> anexa 9 ?

sam88

Cu asta chiar bagi lumea in ceata :zzz:

John Doe

Au mai dat ei brusc cate un ordin care trebe obligatoriu respectat instantaneu, adica dupa ureche, si cand credeai ca te-ai lamurit ce-au vrut hopa si regulamentul care pune lucrurile la punct ca de obicei. Adica putin altfel.
Cred ca despre asa ceva e vorba si aici, deocamdata nu vad nici o data sau legatura certa cu ceva cunoscut. Probabil trebuie sa mergem cu nise lucrari la avizat ca sa le respinga si sa ne lamurim care e regulamentul.

severcoman

#3
Citat din: MBsurveySa schimbat numerotarea anexelor sau peste ce link am dat ?

cineva l-a urcat din greseala sau a vrut sa ne incerce, ori l-a uitat !

ce ai gasit ar putea fi o forma primitiva a regulamentului actual *(analizati diferentele, si exprimarile in articolele, perfectionate intre timp >  v. suprapuneri, planuri parcelare pe 415, etc.); in plus, prevederile art. 27, ne trimit inapoi in timp;

la fel ar putea fi o ciorna > pare ca cineva -vreo comisie de birocrati- trebuie sa schimbe pe ici pe colo cate ceva *(inlocuind "alipire" cu comasare, "dezlipire" cu dezmembrare, ce se confunda cu descriere dezmembraminte), s-ar crea din nou confuzii; sunt si cateva idei bune *(solicitarea de informatii actuala ar putea fi inlocuita cu cea din pdf.);

concluzie: nu cred ca ar putea fi ceva nou ci mai degraba vechi, uitat pe site : intreaba la ancpi !

(@john : nu cred ca poate fi forma finala a regulamentului aflat anul trecut in dezbatere, desi te poti astepta la orice, nu a fost publicat!; observati Anexa 11-Releveu Apartament- "suprafata locativa"! tare, nu?)

Modificat de severcoman (22-01-2014 23:59:00)

severcoman

de ce nu ne mira ?
- analizati formularea din Anexa 9 *(regulament.pdf), pct. 4 "Obiectul lucrarii: ...date de localizare" comparativ cu pct. 5 "Amplasament : ...locul unde este amplasat imobilul";
- aspect de noutate : "Anexa 17 - p.f. CERTIFIC faptul ca semnaturile apartin proprietarilor imobilelor invecinate" (as propune ca p.f. sa autentifice actele in locul notarilor!)

sam88

:rotfl:  asta da noutate

caditop

O fi fost vreo propunere uitata pe site.

Anton Pann

ma intereseaza ce regulament de cadastru , sau act normativ, exista inainte de anul 2000 in care sa se precizeze modalitatea de inscriere in cartea funciara a terenurilor extravilane atribuite conform l8. Am gasit ordinul 946 din 2000 , insa doresc un act normativ inainte de 2000 . Ma intereseaza cum sunt clasificate inscrierile acestor terenuri in Cf , ca definitive sau nedefinitive .

Marian

Pai, CF s-a inventat in 1999 in august, exceptie facind zona Ardealului care are CF veche!

Anton Pann

PAC ... si lupul moare !
ok sa zicem si asa stii ce act normativ este din august 1999 ? ma intereseaza orice act normativ din periooada 1991-2000.

cadconsult

#10
ORDIN Nr. 2371/C din 22 decembrie 1997 care poate fi gasit pe http://www.ancpi.ro/images/legislatie/ordin_2371_1997_omj.pdf

stremtanioanadrian

pentru dezmembrare in 4 loturi teren intravilan este suficient certificat de urbanism sau trebuie si PUZ-PUD ?

Mit

Normal ar trebui PUZ; dar cere tu CU si vezi ce zic aia de la primarie. Am vazut si dezmembrari in 9 parcele, fara PUZ.  :hi:

Ionica34

La ora actuala se cere obligatoriu PUZ de catre marea majoritate a OCPI-urilor.

severcoman

#14
Citat din: Ionica34La ora actuala se cere obligatoriu PUZ de catre marea majoritate a OCPI-urilor.

in timp ce "mica minoritate" n-o face, sau cum ? (poate mica majoritate...)