Rompos RTK

Creat de Alin B., Ian 13, 2014, 11:03 AM

« precedentul - următorul »

Alin B.

Salutare,

cum va merge RTK ul prin ROMPOS. Intreb pt ca la mine de mai bine de o luna merge groaznic sau mai bine zis nu merge. Am 4 tipuri diferite de receptoare RTK L1/L2 si la toate patesc la fel, indiferent de providerul GSM. Colegii din zona mea de lucru au aceeiasi problema. Ma conectez, fac prima initializare rapid, obtin solutie fix iar apoi cand incerc a 2 initializare, nu mai merge, adica nu mai fixeaza solutia, oricat as sta pe punct. Dupa cateva ore, sau o zi si mai bine, o iau de la capat: prima data fixeaza iar apoi nimic.

rock4ever

eu am patit altceva. aveam pe cont 6 conexiuni (sa fie). De obicei dau drumul la bnc cand plec la masuratori, incerc sa ma conectez la rompos si daca nu merge din prima, renunt si masor stop and go. Am observat anul trecut pe sfarsit ca nu mi se mai conecta deloc la rompos. dupa ce am luat aparatursa si softurile la puricat am ajuns la concluzia ca din cele 6 conexiuni care imi apar si acuma pe cont nu pot folosi decat una, iar faptul ca dau drumul la bnc inainte de apleca pe teren, ma impeidica sa ma pot conecta a doua oara in rtk. cineva a umblat la butoane pe acolo

Alin B.

#2
Citat din: rock4evereu am patit altceva. aveam pe cont 6 conexiuni (sa fie). De obicei dau drumul la bnc cand plec la masuratori, incerc sa ma conectez la rompos si daca nu merge din prima, renunt si masor stop and go. Am observat anul trecut pe sfarsit ca nu mi se mai conecta deloc la rompos. dupa ce am luat aparatursa si softurile la puricat am ajuns la concluzia ca din cele 6 conexiuni care imi apar si acuma pe cont nu pot folosi decat una, iar faptul ca dau drumul la bnc inainte de apleca pe teren, ma impeidica sa ma pot conecta a doua oara in rtk. cineva a umblat la butoane pe acolo

 ceva de genul acesta imi spunea si un alt coleg. El imi spunea ca la un moment dat chiar ar fi fost sunat de la Rompos, cerandu-i sa deconecteze receptorul de la contul Rompos, deoarece lor le arata ca de doua zile, acel receptor ar fi fost conectat continuu. Ciudatenia e ca colegul meu folosise receptorul cu 2 zile in urma si de atunci nu-l mai folosise, fiind inchis si cu bateriile puse la incarcat, dar totusi in sistemul Rompos aparea ca fiind conectat.

bad wolf

Daca ai conexiunea prin telefon mobil se mai intampla.
Sper sa gasesc cararea corecta !

rock4ever

de ceva vreme patesc urmatorul lucru: se conecteaza la rompos, ramane logat 1 minut, dupa care se deconecteaza, imi arata "cpnnectin is stopped"  trebuie sa ii dau din nou connect, si figura se repeta la nesfarsit. am leica 530 si ma conectez prin telefon. Oare o fi "de la ei", sau instalatia da rateuri?

Mit

Nu ai spus un lucru f. important: te conectezi la VRS sau la st. fixa?

rock4ever

VRS dar ma pot conecta si la statie fixa. Care-i diferenta in ceea ce priveste traseul informatiei, si unde se gatuie atunci cand vine vorba de vrs?
Ms

Mit

Trebuie sa setezi softul din telefon sa-ti transmita pozitia la Rompos la intervale de max. 30 s  :hi:

Alin B.

VRS - ul , asa cum ii spune si numele, este o statie virtuala generata in apropierea roverului din observatiile satelitare receptionate de statiile reale aflate in jurul pozitiei roverului. Teoretic, daca una din statiile reale furnizeaza in sistem informatii eronate, atunci si corectiile generate de statia virtuala vor fi eronate. Prin conexiunea single station, pozitia roverului este corectata doar din corectiile furnizate de acea statie reala folosita iar timpul de generare a pozitiei FIX, depinde de distanta dintre rover si statia reala la care te-ai conectat.

rock4ever

rezolvat, multumesc Mit!

Aline, de la tine am luat instalatia. Problema a plecat de la faptul ca am sters din greseala softul mobilentrip de pe telefon, l-am reinstalat, merge, dar e o varianta mai noua decat cel original si arata un pic altfel. Vechiul soft era setat pe gps send once, la noul trebuie frequently unde am pus 30s.

Alin B.

#10
Citat din: rock4everrezolvat, multumesc Mit!

Aline, de la tine am luat instalatia. Problema a plecat de la faptul ca am sters din greseala softul mobilentrip de pe telefon, l-am reinstalat, merge, dar e o varianta mai noua decat cel original si arata un pic altfel. Vechiul soft era setat pe gps send once, la noul trebuie frequently unde am pus 30s.
:hi:

TopoLogiC

Am si eu o problema, folosesc un receptot GPS cu conectare la Rompos cu aplicatia NTRIP client, de vreo 3 zile nu mi se mai initializa ,,instalatia" desi softul imi arata ca primeste corectii, iar de vreo 2 zile nu mai primeste nici corectii, desi apare conectat la caster. Am incercat si cu contul de Rompos al unui prieten si acolo merge.

Mit

Poate e o problema cu contul tau la RomPos. Ar trebui sa-i suni.

TopoLogiC

Puteti sa-mi spuneti cum pot sa-i contactez, deoarece pe Rompos.ro nu am reusit sa gasesc niciun fel de date de contact. Va multumesc!

Mit