Plan Urbanistic General

Creat de ali_rosca, Noi 20, 2013, 12:44 PM

« precedentul - următorul »

ali_rosca

Buna, ma poate ajuta cineva si pe mine cu un model de documentatie PUG?
Multumesc!

bad wolf

#1
Citat din: ali_roscaBuna, ma poate ajuta cineva si pe mine cu un model de documentatie PUG?
Multumesc!

Gaseste o firma de proiectare in arhitectura. Ei sunt cei autorizati sa faca sa ceva. Noi suntem doar palmasii(forta de munca) !
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

#2
Citat din: ali_roscaBuna, ma poate ajuta cineva si pe mine cu un model de documentatie PUG?
Multumesc!

am banuiala ca nu "modelul de documentatie" te intereseaza, ci sfaturi de la cei care au intocmit d., avand in vedere interpretarile date de oficii; *ma-nsel ?

ali_rosca

#3
Citat din: severcoman
Citat din: ali_roscaBuna, ma poate ajuta cineva si pe mine cu un model de documentatie PUG?
Multumesc!

am banuiala ca nu "modelul de documentatie" te intereseaza, ci sfaturi de la cei care au intocmit d., avand in vedere interpretarile date de oficii; *ma-nsel ?
Normal ca am nevoie de ajutor din moment ce l-am cerut si acesta poate consta in sfaturi sau un model de documentatie. Orice imi este util pt ca nu am mai intocmit o doc pt obtinerea avizului OCPI pt PUZ.  Nu stiu daca este diferita de o
 doc intocmita in baza legi 453 pentru obtinerea AC.

severcoman

#4
Citat din: ali_roscaNormal ca am nevoie de ajutor din moment ce l-am cerut si acesta poate consta in sfaturi sau un model de documentatie. Orice imi este util pt ca nu am mai intocmit o doc pt obtinerea avizului OCPI pt PUZ.  Nu stiu daca este diferita de o
 doc intocmita in baza legi 453 pentru obtinerea AC.

"documentatia pentru PUG-model" este foarte stufoasa; asa cum spune badWolf: arhitectii/urbanistii sunt cei care intocmesc aceste documentatii *(cuprinde piese scrise si desenate legate de arhitectura, incadrare, situatie existenta, reglementari, utilitati, retele de comunicatii, profile, retele ediliatere, avize, regulamentulde urbanism, propuneri, parcelari, etc... pot fi sute de pagini); am crezut ca nu asta te intereseaza!

topografii (palmasii/forta de munca) intocmesc doar o parte din documentatia de urbanism >>> suportul topografic cu limita PUG, avizata de OCPI i(la aceasta din urma documentatie banuiam ca te referi).

severcoman

"model de documentatie PUG"
sau
"o doc pt obtinerea avizului OCPI pt PUZ"
sau
"daca este diferita de o doc intocmita in baza legi 453 pentru obtinerea AC"

toate documentatiile mentionate de tine sunt diferite intre ele (documentatia intocmita in baza legii 453 pentru obtinerea AC cuprinde si doc. de fundatii, rezistenta, instalatii, fiecare intocmite pe specialitati, de persoane autorizate-ing. de rezistenta, instalatii, etc.); din punct de vedere topografic au ceva in comun: toate cuprind avizul OCPI...
*(adaug > solicitat beneficiarului prin C.U.).

Modificat de severcoman (20-11-2013 20:58:03)

ali_rosca

Pe mine ma intereseaza partea ce trebuie sa o faca un topograf.
Va multumesc.

Mit

#7
Citat din: ali_roscaPe mine ma intereseaza partea ce trebuie sa o faca un topograf.
Va multumesc.

Da-mi o adresa de mail si-ti trimit.

DorinMuresan

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de documentatie pt avizarea PUG-ului la OCPI? partea ce tine de topograf. Multumesc!

DorinMuresan

Chiar nu poate sa ma ajute nimeni? PLs:|

Mit

#10
Citat din: DorinMuresanChiar nu poate sa ma ajute nimeni? PLs:|

La intrebarile anterioare se facea referire la PUZ.
Daca te-ai aruncat direct la PUG inseamna ca ai si sprijin politic, asa c-ar trebui sa stii cu ce se mananca asta...

severcoman

#11
Citat din: DorinMuresanChiar nu poate sa ma ajute nimeni? PLs:|

ba da: spune-ne, cum ai face o astfel de documentatie ?...macar asa din auzite, ca pe forum nu are nimeni timp, trebuie terminate lucrarile pe anu' asta!

John Doe


DorinMuresan

Sprijin politic?:))) eu sunt un biet angajat la un birou de topografie, nu sunt autorizat, in schimb sunt cu studii superioare in domeniu. Biroul la care lucrez a mai facut PUG, stiu si ce presupune un PUG, realizarea retelei punctelor geodezice de baza ale U.A.T.-ului si realizarea bornarii intravilanului propus. Era doar o doleanta de a mea, de a vedea un alt model, de a extrage ce e mai bun din el si de al imbunatati pe cel folosit de noi daca este cazul, nimica mai mult.
Dar serios, ce e cu atata rautate? Si mai ales cu cineva pe care nici macar nu-l cunoasteti?
Totusi va recomand urmatoarea piesa de teatru, poate trageti si voi o concluzie pertinenta https://www.youtube.com/watch?v=qhzh00uFIOc." target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=qhzh00uFIOc.
Multumesc inca o data! :) si toata stima mea pt John Doe, sunt convins ca esti un domn.

severcoman

#14
Citat din: DorinMuresan... mai facut PUG, stiu si ce presupune un PUG, realizarea retelei punctelor geodezice de baza ale U.A.T.-ului si realizarea bornarii intravilanului propus. Era doar o doleanta de a mea, de a vedea un alt model, de a extrage ce e mai bun din el si de al imbunatati pe cel folosit de noi daca este cazul, nimica mai mult.
....

dupa cu spui ca au mai facut PUG,  intreaba-i de ce trebuia bornat ?... (or fi prealuat "din vechi"; ai sesizat la PUG urile respectiva ca era ceva in neregula dar nu stiai ce ?- sa vedem !)