Determinarea factorului de scara - pentru o anumita zona

Creat de SerrgiuDan, Noi 05, 2013, 08:07 PM

« precedentul - următorul »

SerrgiuDan

Salut. As vrea daca se poate sa ma ajutati cu un unele informatii in ceea ce priveste calcularea factorului de scara in functie de coordonatele dintr-o zona oarecare. As fi interesat in special de formula de calcul, dupa care sa pot face determinarea. Am aflat ca ar fi unele programe care fac lucrul acesta, dar de care nu dispun, deci as vrea sa folosesc formula specifica de calcul. Momentan am folosit o formula din cartea de "Cartografie matematica" a dl. prof. Constantin Gh. Munteanu. Nu cred ca rezultatul obtinut este corect, in consecinta ma gandesc ca s-ar putea sa nu fi folosit formula corecta ori introducerea datelor in formula am facut-o gresit.
   Multumesc mult!!!

goguletz

Cea mai simpla modalitate de a determina factorul de scara (k), este de a imparti distanta calculata din coordonate (Stereo70) la distanta masurata.

k = D_calculata / D_masurata;

Nu am reusit sa ma uit pe cartea domnului prof. Munteanu, insa la o cautare pe net am dat peste aceasta relatie de calcul. S-ar putea sa nu fie cea mai buna solutie.

bad wolf

Citat din: goguletzCea mai simpla modalitate de a determina factorul de scara (k), este de a imparti distanta calculata din coordonate (Stereo70) la distanta masurata.

k = D_calculata / D_masurata;

Nu am reusit sa ma uit pe cartea domnului prof. Munteanu, insa la o cautare pe net am dat peste aceasta relatie de calcul. S-ar putea sa nu fie cea mai buna solutie.

Nu Gogulez aici te inseli e vorba de deformatia liniara pe planul de proiectie care este -0.25 cm/km in punctul central al proiectiei Bo=46 ,L= 25 , rspectin X=0 , Y= 0.
la distanta de 201,72 km deformatia  este0.00 cm/km  la extremitatea proiectiei la 400km esten de +73.3 cm/km.

deformatia se calculeaza cu formula D= d*d/48R*R, unde d este distanta pe cerc de la punctul zeor  la punctul unde se calculeaza , R=6379 km (raza proectiei Stereo 70 pe plan secant. (d*d) distanta la patrat  si R8r) raza la patra . Le-am scris asa pentru ca nu stiu sa scriu forrmule la tastatura.
0.999999750 este coeficientul de scara in punctul central de proiectie.
Problema este ca noi lucram pe plan tangent si ingeneral nu tinem seama de  acest factor de scara (de deformare a distantelor.
Aceste date sunt din  CADASTRU SI CARTE FUNCIARA,  autori : Nicolae Bos si Ovidiu Iacobescu , Editura C. H. Beck 2009(incepand de la pag. 55).
Sper sa gasesc cararea corecta !

goguletz

Ai dreptate 'bad wolf', dar sunt curios sa vad diferenta de valori pentru factorul de scara, calculat cu ajutorul celor doua metode (cea expusa de mine si cea prezentata de tine).

bad wolf

Citat din: goguletzAi dreptate 'bad wolf', dar sunt curios sa vad diferenta de valori pentru factorul de scara, calculat cu ajutorul celor doua metode (cea expusa de mine si cea prezentata de tine).

Prin metoda spusa de tine  poti calcula o infinitate de factori de scara intr-o singura baza.
Imagineazati un tiunghi dreptunghic si tu atationezi intr-un var al acestuia si masori o cateta la inaltimea prismei h1, api la inaltimea h2...hn. vei avea o singura distanta prizontala si o multime de distante inclinate. Decii...nu merge. Ai confundat notiunile.
Sper sa gasesc cararea corecta !

goguletz

Nu cred ca le-am confundat; este posibil sa vorbim despre acelasi lucru, dar in limbi diferite.

Relatia de calcul este foarte simpla:
k = D_calculata / D_masurata;

,unde:
* D_calculata - este obtinuta din calculul coordonatelor in sistem Stereo70 (vezi topo-online.ro, relatia 2).
* D_masurata - distanta masurata (orizontala); nu ma refer la distanta inclinata sau lungime.

Am prezentat acesta relatie ca un studiu de caz, ci nu ca o notiune fundamentala preluata dintr-o carte de specialitate. Daca poate unul dintre colegii care lucreaza in domeniu sa o verifice ar fi super.

Multumesc si sper ca nu m-am facut inteles gresit.

bad wolf

Nu. Gogultz. Confunzi. Daca nu ai documentatie despre proiectia Streo 70 am sa-ti trimit ceva scanat pe privat.
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

Se calculeaza in functie de distanta la care te afli fata de centrul proiectiei. Cum a vrut sa spuna bad wolf daca scria formulele corect  :D
Foarte bine se poate determina si din raportul dintre distanta determinata cu GPS-ul din coordonate in stereo si distanta orizontala bruta masurata cu statia totala.
Cu o fidelitate de 95% esti pe acolo.
Facusem un dwg cu cercurile de deformatie, identificam zona si luam un coeficient "mediu". Daca il mai gasesc il uploadez aici.
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc

Deformatia = (-25cm)+(D^2/4R^2)+(D^4/24R^4)+...
unde -25cm e deformatia din punctul central
D e distanta fata de punctul central
R=6378,956681 km - raza medie de curbura din punctul central
Toate valorile se exprima in km, inclusiv 25cm (0.00025km).
Formula poate fi continuata pana la termenul care asigura precizia necesara, ce am scris eu asigura milimetrul
Factorul de scara e 1-Deformatia exprimata in km.
Din CARTOGRAFICE MATEMATICA, Constantin Munteanu

Modificat de adrianc (12-11-2013 10:54:23)
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

Citat din: adriancDeformatia = (-25cm)+(D^2/4R^2)+(D^4/24R^4)+...
unde -25cm e deformatia din punctul central
D e distanta fata de punctul central
R=6378,956681 km - raza medie de curbura din punctul central
Toate valorile se exprima in km, inclusiv 25cm (0.00025km).
Formula poate fi continuata pana la termenul care asigura precizia necesara, ce am scris eu asigura milimetrul
Factorul de scara e 1-Deformatia exprimata in km.
Din CARTOGRAFICE MATEMATICA, Constantin Munteanu

Acelasi lucru l-am spus si eu. Formulele am spus de unde le am luat. In plus tu ai spus de cercurile cu aciasi deformatie,eu dadusem doar doua exemple.
Sa stii ca in alte carti formulele sunt putin diferite, in sensul c se aplica formule de matematici superioare, dar rezultatul e acelasi.
Trebuie insa sa reamintim ca acest coeficient de deformare liniara (factor de scara) de care vorbim noi este pe planul secant de baza al proiectie, insa pe planul tangent de lucru se mai aplica niste corectii.

Adevarul este ca eu n-am auzit ca in cadastru cineva sa foloseasca asa ceva (adica sa-si seteze in statie factorul de scara).

Si trebuie sa recunosc ca nici eu nu am folosit asa ceva decat in urma cu cativa ani cand am lucrat impreuna cu o firma germana si una austriaca(eu lucram cu firma romaneasca) iar coordonatoul german ne-a impus folosirea factorului de scara , moment in care m-am documentat asupra acestei probleme.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Daca nu ma insel, topicul este pentru problemele legate de OCPI-uri. Este?

adrianc

#11
Citat din: John DoeDaca nu ma insel, topicul este pentru problemele legate de OCPI-uri. Este?
Ups!  :rotfl:
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

#12
Citat din: John DoeDaca nu ma insel, topicul este pentru problemele legate de OCPI-uri. Este?

Asa-i John , dar daca omul a pus o intrebare interesanta am crezut ca trebuie ajutat.
Sper sa gasesc cararea corecta !