Reference line

Creat de SSamuel, Oct 18, 2013, 01:45 AM

« precedentul - următorul »

SSamuel

Buna, referitor la acest meniu Reference Line daca poate sa ma ajute cineva, folosesc o statie totala Leica TC705, stiu doar ca acest meniu ma ajuta sa trasez axele constructiilor, pana acum nu l-am folosit, foloseam meniul Seting Out, si as vrea sa stiu cum procedeaza.

adrianc

Pai... de fapt... stai sa vezi... reference line e pentru a trasa celelalte elemente constructive fata de axe.
Mai citeste o data manualul.
La muncă! nu la întins mâna.

c_pascu

sau sa trasezi oaxele fata de o linie de referinta (ex. un gard)
In principiu pui aparatul in statie, radiezi un punct pe linia de referinta, radiezi si al doilea punct, introduci valoarea distantei dintre linia de referinta si axa pe care vrei sa o trasezi si distanta dintre punctele de pe aceasta axa.
Daca iesi cu aparatul in curte si cu o ruleta in 10min te prinzi.

SSamuel

Da, asa e sa trasez celelalte elemente cum ar fi prelungirea axelor pe balize, dar cineva imi spunea ca sar putea trasa prelungirea axelor direct pe balize din statia din care am trasat intersectia axelor, si sa nu ma mai mut cu aparatul pe tzarusul cu cui din intersectia de axe, si asta vreau sa va intreb daca exista vreo metoda sa le pot trasa direct pe balize. cand ma duc pe santier eu am doar 2 borne cu coordonate cunoscute si balizele gata construite si doar sa pun axele pe balize. Ma intelegeti ce spun? :)

crs

am lucrat cu aceasta optiune cu leica acum multi ani, nu imi mai amintesc cum era, era un "program" special pentru asta (nu mai stiu daca era rinia de referinta dar poate fi), Stationezi intr-o baza, ii spui ce linie vrei sa trasezi (pe baliza) - pct 1 si pct 2 al liniei respective, dupa te duci cu prisma pe baliza si ai 2 optoini: masori 2 puncte pe baliza si iti afiseaza la ce dist. e axul (linia) fata de pct 1 sau 2 de pe baliza (cu asta lucram eu) sau masori doar un pct. pe baliza si iti spune la ce dist esti fata de linia de referinta.

raulsima

Nu am in statie reference line...de unde as putea sa il iau.mentionez ca am o statie TCR 1201..Multumesc

SSamuel

Salut, ar trebui sa gasesti aceast meniu in Programs, daca nu e acolo ar trebui sa faci update la soft.
Interesant ca nu ai meniul asta, pana si tc407 are acest meniu. :rolleyes:

SSamuel

Salut, ar trebui sa gasesti aceast meniu in Programs, daca nu e acolo ar trebui sa faci update la soft.
Interesant ca nu ai meniul asta, pana si tc407 are acest meniu. :rolleyes:

gude2008

faci statia, cum vrei tu (free station, backsight...) dupa care intri in prog ref line si faci o linie de referinta, de exemplu:( ai o axa pe care vrei sa o trasezi, ii faci doua puncte la capete sau la intersectii pe care le incarci in instrument si asa poti trasa prelungiri, sau daca axele nu sunt ortogonale asta este cea mai buna metoda.
la ref linie selectezi punctele care le-ai creat si vei avea o linie de referinta cu start-ul din primul punct selectat!

PS
Eu cand avea de trasat ceva mare si care nu era ortogonal foloseam metoda asta, imi cream pe proiect in dwg puncte la intersectii de axe si alte elemente pe care le bagam in onstrument, printam dwg-ul cu punctele pe proiect si cand trasam ma uitam pe print ce puncte am nevoie pt linie

Modificat de gude2008 (17-09-2014 09:37:10)

gude2008

ff

Modificat de gude2008 (17-09-2014 00:37:25)