Harti cadastru in timp real

Creat de vali_costea, Oct 15, 2013, 11:03 AM

« precedentul - următorul »

vali_costea

Cred ca se refera la cea a facut anothergis, dar pe bani si ce bani !

Detaliu invitatie
Tip legislatie : OUG nr.34/2006
Autoritate contractanta : Directia Generala de Politie Locala si Control a Municipiului Bucuresti
Numar invitatie : 354265 / 30.09.2013
Denumire contract : achizitie harta interactiva cu cadastrare in timp real
Stare procedura : In Desfasurare
SECTIUNEA 1: AUTORITATEA CONTRACTANTA
I.1)     DESCRIERE
I.1.1)     Sediul social
Directia Generala de Politie Locala si Control a Municipiului Bucuresti
Cod fiscal : 28412052 , Adresa : bld. Libertatii, nr. 18, bl.104,sector 5, bucuresti, Bucuresti , Telefon : 0731199333 , Fax : 021&3358418
I.1.2)     Adresa la care se transmit ofertele :
bld. Libertatii, nr. 18, bl.104,sector 5, bucuresti, Bucuresti, Romania, cod postal: 050706, telefon:+40 731199333, fax:+40 215391509, persoana de contact:gabriel florin andrei
I.1.3)     Adresa (locul) de deschidere a ofertelor :
b-dul libertatii nr 18 bl.104 sect.5 bucuresti
I.2)     Tipul autoritatii contractante si activitatea principala
I.2.1)     Tip Autoritate Sectorial : Nu
I.2.2)     Tip Activitate : Ordine si siguranta publica
SECTIUNEA II: OBIECTUL CONTRACTULUI
II.1)     DESCRIERE
II.1.1)     Denumire contract :
achizitie harta interactiva cu cadastrare in timp real
II.1.2)     Tip contract : Furnizare
II.1.3)     Modalitatea de atribuire : Un contract de achizitii publice
II.1.5)     Obiectul contractului :
achizitie harta interactiva cu cadastrare in timp real
II.1.6)     CPV : 30221000-4 - Harti de cadastru digitale (Rev.2)
II.1.7)     Impartire pe loturi : Nu
II.2)     Cantitatea sau domeniul contractului / acordului cadru
II.2.1)     Valoare estimata : 306,451.61 RON :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:  :nod:

John Doe

Nu chiar, daca e vorba de Politie cred ca le trebuie doar strazile si adresele. Adica un fel de atlas digital, nu geometrii si alte de-alea. Probabil cu Street View nu se descurca.

vali_costea

Pai scrie cu cadastre in timp real, la ce crezi ca se refera?

John Doe

Am citit, dar e vorba de politie, deci ce sa cred? presupun ca nu-i intereseaza intinderea proprietatii sau geometria ei, ci doar locatia unde poate fi gasita.
In plus, "CADASTRARE IN TIMP REAL" ce poate insemna? iar presupunem, deci n-are rost sa prelungim discutia.

Modificat de John Doe (15-10-2013 11:51:31)

severcoman

#4
Citat din: vali_costeaPai scrie cu cadastre in timp real, la ce crezi ca se refera?

sa nu confunde adresa: seara este emis mandatul, iar dimineata este deja notata adresa noua a imobilului...?!

vali_costea

La Bucuresti Politia locala-gardienii, pardon fostii, participa la eliberarea pv de receptie, dau note de control privind demolarea/construirea fara autorizatii, etc., nu le stiu pe toate, de cat cateva, ce mi-au trecut prina mana...
asa ca Razia cade si spargerea usii cu berbecu!

advex

Denumirea contractului nu este foarte inspirata, functionarul care s-a ocupat de proiect nu a avut informatiile actualizate...

Vedeti caietul de sarcini la http://www.e-achizitii.com/view_anunt.php?id_anunt=450316" target="_blank">http://www.e-achizitii.com/view_anunt.p ... unt=450316

Cerinţe generale
Sistemul de Management Operativ va fi o soluţie geospaţială, care oferă un sistem complet de management informatic al tuturor aspectelor activităţilor pe care le desfăşoară Poliţia Locală.
Destinat managementul operativ, sistemul va permite gestionarea activităţilor zilnice ale forţelor de ordine prin: planificarea operativă, monitorizarea resurselor (monitorizarea prin GPS a maşinilor din dotare) şi dispecerizarea formaţiunilor de ordine publică, introducerea incidentelor şi activităţii de control.
Sistemul va fi structurat pe module funcţionale şi pe diferite nivele de acces.
(Exemplu: poliţist/inspector, planificator, dispecer, analist, manager, administrator sistem etc.)
Fiecare modul va avea inclusă o componentă de tip hartă cu elemente de fundal necesare
orientării şi planificării activităţilor (străzi şi numere poştale) precum şi informaţii operative pentru modulele specializate. Modulele funcţionale vor permite introducerea şi vizualizarea informaţiilor atât în format tabelar cât şi prin plasarea în hartă a zonelor de acţiune, a patrulelor, a locaţiei incidentelor şi va avea funcţionalităţi de căutare, localizare a zonelor de interes pe baza adreselor sau altor puncte de interes etc..

Cerinţe generale
Baza de date operaţionale şi de date geospaţiale de fundal vor fi gestionate intr-un sistem
de gestionare a bazelor de date relaţionale. Informaţiile spaţiale (fundal, localizare etc..) vor fi stocate în aceeaşi sistem de gestionare a bazelor de date cu datele alfanumerice.
Licenţierea sistemului de gestionare a bazelor de date trebuie să acopere cerinţele legate de numărul de utilizatori şi extinderile viitoare.
• Să permită interfaţarea cu alte instituţii pentru publicarea unor date spaţiale de interes
comun prin servicii WEB WMS, WFS etc..
• Să asigure posibilitatea publicării în Interfaţă browser a hărţii: legendă, straturi afişate, scări de afişare, stiluri, analize (atribut, spaţiale, atribute funcţionale), interogări atribute element selectat, măsurări distanţă etc..
• Să asigure posibilitatea afişării în browser-ul client a datelor grafice în format vectorial
conform unor standarde Internaţionale precum SVG (Scalable Vector Graphics) sau CGM
(Computer Graphics Metafile), Flash sau rastru cel puţin în formate de tip JPEG şi PNG
• Licenţa ofertată să permită extinderea ulterioară a sistemului prin instalări pe mai multe
servere, fie pentru scopuri de creştere a disponibilităţii (High-Availability Cluster), fie pentru scopuri de creştere a performanţei (Web Servers Farm) (indiferent dacă prin upgrade la licenţă, achiziţie de licenţe multi-server sau achiziţia unor licenţe suplimentare) în vederea creşterii performanţei sistemului (inclusiv pentru situaţii când numărul utilizatorilor simultani impune extinderea sistemului atât la nivel hardware cât şi la nivel software).

John Doe

Asa, acum am priceput mai multe. Suna bine, sa vedem ce iese.

advex

#8
Citat din: John DoeAsa, acum am priceput mai multe. Suna bine, sa vedem ce iese.

John, suna bine si apoi iese bine pentru cine trebuie!

Data publicare: 30-09-2013
Data limita depunere oferta: 17-10-2013

Nu cred ca e timp suficient pentru o firma din afara "cercului" sa analizeze caietul de sarcini si sa depuna o oferta bine fundamentata tehnic si financiar pentru un proiect asa complex. Doar daca aveai cumva temele pregatite...
Sper sa ma insel!  =(

vali_costea

Ma cauta acum, ca i-am dat de gol :rotfl:  :rotfl:

John Doe

@advex: Tocmai sunt in studiu cu o problema asemanatoare, si in (ne)stiinta mea am observat ca sunt pomeniti termenii tehnici care conteaza inr-un proiect de gen. Cu precizarile de rigoare pentru necunoscatori pe urma, dar totusi ramane de apreciat ca au spus destul de exact ce vor. De-aia am zis ca "suna bine".
Ca la noi se face cum nu se face asta e alta poveste, vom trai si vom vedea.