Novice

Creat de AndreiJ, Sep 20, 2013, 12:19 PM

« precedentul - următorul »

AndreiJ

Salut, am o întrebare-două, aș vrea să mă apuc de muncă dar sunt abia în anul 3.. E ceva de ce ar trebui să mă tem, la ce să mă aștept, aș putea, cu cunoștiințele acumulate până acum sa profesez efectiv până îmi iau licența? Am un mic avantaj că dispun de o stașie totală dar și o frică să nu o dau în bară. Ceva sfaturi ar fi foarte utile că mi-am tot amânat asta gândindu-mă că trebuie să capăt experiență dar experiența o pot căpăta doar muncind.

Thanks!

Mit

Poti profesa in topografie, nu in cadastru. Acolo trebuie sa fii autorizat.
Incearca sa lucrezi pe langa unu cu experienta, altfel, poti s-o dai in "bara".
Am mai scris pe undeva pe forum ca am lucrat pana noaptea la 2-3 pe 100DM pe luna pana am reusit sa fiu pe picioarele mele. Si nu-l invinovatesc pe respectivul ca m-a muncit ca pe-un sclav si m-a platit ca pe-un zilier necalificat, ci-i multumesc ca m-a invatat meserie.
Voi tinerii vreti ca maine sa faceti bani... N-aveti rabdare nici sa va terminati studiile. Eu stiu ca n-aveam timp nici sa respir de-atatea proiecte si seminarii.
Cel putin faci parte din categ. celor care vor si este f. bine.
Succes.

AndreiJ

Nu e vorba de bani.. lucrez de dragul de a învăța în primă instanță.. ziceam că nici sa fac pe prismașul n-aș vrea că nu învăț nimic..  ce am făcut la practică sa fac..

Merci de răspuns, trebuie doar să mă îmbărbătez să mă apuc de muncă... să scap de starea asta anxioasă și frica de eșec/greșeală.. M-am gândit să lucrez într-o asociere cu cineva cu drept de ștampilă..

Nu mă gândesc să fac cadastre, cel puțin nu acum..

John Doe

Cred ca ti-e frica sa nu-ti fie frica.... prosti sunt doar cei care nu invata nimic din greselile facute; daca inveti ceva din fiecare, fiindca inevitabil vor fi, le-ai transformat in ceva util. Eu am 23 de ani vechime, daca as contabiliza toate tâmpeniile facute in timp ar trebui sa-mi fac seppuku...

Nu te apuca singur sa faci ceva doar de dragul de-a face, n-ai sa stii de unde sa iei fiecare chestiune; cauta pe cineva care deja lucreaza si da-te pe langa el, chiar si ca prismas; cand vei avea tu prismasi la lucru, de unde vrei sa stii ce sa le spui daca tu insuti n-ai stat la prisma? Daca ai si aparat e un avantaj, invata cat mai repede sa lucrezi cu el, ca sa poti merge tu singur sa-i faci vreo lucrare si sa vii la birou cu toate masuratorile iar el sa poata merge in alta parte, la alta lucrare. Pe urma ai sa te prinzi si cum e cu treaba la birou, pe urma... iti vei vedea de ale tale.
Nu cred ca poti cere si un salariu, câstigul tau e de viitor si consta in ceea ce inveti practic. Dar nici nu e interzis sa ceri; sunt multi ca tine care se ofera sa lucreze pe gratis numai sa invete ceva, iar cei care lucreaza deja stiu asta.

Daca simti ca nu-ti place meseria asta, n-are rost... termina scoala si apuca-te de altceva.

Bafta !

bad wolf

Foarte bune raspunsuri ai primit @AndreiJ, eu adug doar ca decizia e la tine si sa nu-ti fie rusine ca vei lucra poate cu un tehnician.Eu in urma cu 31 de ani cand am inceput meseria (in subteran) am invatat multe de la tehnicienii si muncitoarii topgrafi(pe vremea aia erau calificati) si nu-mi este rusite sa recunosc asta si deasemenea ca am facut sufiente greseli incat as putea scrie un "indreptar", dar fii atent la ce a spus @John Doe:daca ajungi la concluzia ca nu-ti place meseria ....urmeaza-i sfatul.
Bafta !

Modificat de bad wolf (22-09-2013 22:14:15)
Sper sa gasesc cararea corecta !

usup

Unde locuieşti?

vali_costea

Cine nu greseste nu munceste si cine nu munceste nu greseste! :hi:

AndreiJ

@John Doe și bad wolf Cred că ăsta-i cel mai bun approach, să mă dau pe lângă un topograf, să învăț să folosesc stația și apoi să plec singur..
Merci de răspunsuri.

@usup Alba Iulia

Total de acord, Vali.  :rotfl: