Main Menu

TopoSys

Creat de dtoni, Ian 03, 2006, 12:58 AM

« precedentul - următorul »

dtoni

Dupa parerea mea acest soft este cel mai bun existent pe piata romaneasca la ora actuala.
astept comentarii

bulisor3

daca as avea versiunea 4.4 si as mai avea si un craaaaack .......... mmmmmmm cine are si poate sa ne ajute si pe noi studentziii calici !!!!:hi:

gh3

#2
Citat din: dtoniDupa parerea mea acest soft este cel mai bun existent pe piata romaneasca la ora actuala.
astept comentarii

De ce este cel mai bun software, de pe piata, romaneasca??, este cel mai bun in comparatie cu ce????
Parerea mea: este ceva greoi, invechit, facut pentru neandertalienii topografiei, pentru cei care nu vor nimic mou, ceai care afirma sus si tare " daca pana acu a fost bun sistemu' asta de ce sa folosim ceva mai nou si mai eficient"
Le-as ura celor de la Geotop care produc acest soft (Toposys, Mapsys) la multi ani 1998, pentru ca de atunci dateaza tehnologia Toposys.
Concluzie: nu imi place Toposys, nu are control lucreaza in mod empiric si greoi, poate ajuta pe cineva care inca utilizeaza statii de cand era bunica fata, dar cred ca e timpul fratilor si colegi topografi sa va aduceti aminte in ce an suntem si sa va uitati la alternative, alternative pe care le voi enumera si pe acest forum intr-un post viitor( ma asteapta beneficiarii :D, mai multi decat veti avea voi ca si utilizatori de Toposys, si alte programe din aceeasi generatie ).

dtoni

gh3 eu m-am referit la toposys ca fiind cel mai bun program ROMANESC pe piata , programul merge greoi pt ca banuiesc ca folosesti o versiune Crack,si este singurul soft care nu are probleme cu retele foarte marii ( si ma refer aici la numar de punct de peste 10.000 si cel putin 500 de statii) si inca ceva este unul din putinele softuri care ruleaza sub XP.
credema ca si pe mine ma astepta beneficierii la fel ca si pe tine poate mai multi (si nu sunt persoane fizice )  Daca vrei argumente mai solide consulta si tu firme cu adevarat marii din RO (Geosurvey, Gauss si al zeci de firme) care folosesc  cu un succes mai mare de cat al tau.

gh3

Gauss, Geosurvey :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:
Firme mari este adevarat,pe care le cunosc destul de bine cred, probabil ca si lucrez sau am lucrat cu vreuna dintre ele (ghici care??).
Firmele sunt este foarte adevarat mari si respectabile, dar acest lucru se datoreaza anvergurii lucrarilor pe care le executa, si complexitatii acestora, softul este folosit de angajatii de rand aia care trag sa ajunga la termen dar firma in sine este sustinuta in procent de 80-90% de catre administratori, pt. ca parerea mea ei sunt cei care aduc banii iar angajatii sunt cei care dau o mana de ajutor la obtinerea lor.
Angajatii folosesc softul asta depasit, pt ca aceeasi angajati au cerut acest soft care bineinteles le-a fost oferit pt. bunul mers al lucrurilor, sti parerea mea despre acest soft aa ca....Buna dimineata 1998!
NU marimea firmei care foloseste foftul da nota de trecere!
un sfat: incearca sa faci lucrari de topografie inginereasca, compenseaza drumuirile cu TopoSys si poate revi cu un reply sa imi spui si mie ce rezultate de prima clasa ai avut.
Inca ceva era sa uit mailme: E-mail
Poate esti unul dintre cei care inca folosesc statii care masoara doar unghiuri si distante, in acest caz draga colega imi cer scuze, esti constrans sa folosesti asa ceva, daca nu.....ai ceva in comun cu Geotop??:nod:

gh3

Scuze am vazut postul de la Statii totale , clar nu esti unul dintre utilizatorii de moda veche unghi distanta:hi:
Leica este cea mai buna statie totala. Parerea mea.

zoli

Intre timp a aparut TopoSys 5.0 care ca si versiunea 4.4 foloseste tehnologie la zi si contine multe imbanatatiri fata de versiunea 4.4, vezi http://www.geotop.ro" target="_blank">www.geotop.ro
Daca aveti sugestii in legatura cu functionalitatea programului aceste sugestii sunt oricand binevenite

M_Marck

Ma poate ajuta cineva cu un crack la toposys 4.4. ?
    mii de multumiri !

gmarton

Sunt dispus pentru discutii de specialitate in legatura cu TopoSys si probleme de topografie si geodezie

_livius

dar spune dl. gh3 ce program de calcul folosesti de nu-ti convine TopoSys???

greec

ma poate ajuta cineva cu un crack de topo sys ?va multumesc E-mail

M_Marck

Cine ma poate ajuta cu un "format" de caiet de teren compatibil pentru Statie totala Leica 802 si care sa-l recunoasca topoSys- ul la descarcare?

lilica

GH3 - interesante observatiile!
Faptul ca este un soft specializat si nu are concurenti pe piata nu ii scuza defectele. Pentru anul de gratie 2006 interfata nu este punctul forte, in conditiile in care echipa de la Geotop a implementat solutii matematice utile pentru topografi.
Comparatia interfetei de la o aplicatie sub Autocad cu Mapsys este relevanta. Se adevereste inca o data ca "dai un ban, dar stai in fata!"
Interventia d-lui Marton pare ezitanta, fara argumente in fata afirmatiilor lui GH3.

dtoni

Acesta este formatul *.frt  pt toposys
Codul de mai jos se va copia intrun fisier text si se va salva cu extensia  *.Frt


@t:FRT
@i:TPS300
@v:1.00
@a:FormatManager generated
@c:Leica Geosystems AG
@d:vineri, iunie 22, 2001
@o:Format Manager 1.0
@l:TPS300_Standard
%Ntoposys
#WG
#LM
#TC
#PT
&W1.000000000000
&L1.000000000000
&T1.000000000000
&P1.000000000000
@Dd0.000
@Df1.000
@Ds---
$1711000"9999 0 0 0 0 0%-01.0s   %#-05.3f"011001016208201088;
$1710000"%6.0s    %#8.3f    %#8.4f    %#8.4f    %#6.3f %3.0s"011001011208201031108111022108111021208201087011001041;
$1500000"9999 0 0 0 0 0"

Alinu79

Salutare fratilor !!!
         Vreau o pinie generala !! Pana acum am lucrat cu Sokkia , iar acum dupa indelungi ezitari am cumparat o Leica TCR 403 Power . Ce credeti despre cei doi producatori de aparatura topo ????
          Personal cred ca fiecare , atat Leica cat si SokKia , au avantaje una fata de cealalta !! 
     Poate sunt subiectiv , dar am ezitat mult daca sa iau un TCR 403 Power cu al doilea display sau o Sokkia 330R3 , am ales Leica dar acum dupa cateva zile de la achizitie nu mai sint convins ca am ales bine !!!:wink2: