OCPI Brasov

Creat de severcoman, Iun 25, 2013, 12:32 AM

« precedentul - următorul »

severcoman

ca urmare a situatie create la OCPI Brasov prin neavizarea expertizelor (peste 90% neavizate, din surse), in cazul in care instanta numeste expert 1 solicita avizarea, ocpi BV respinge; instanta dispune retragere onorariu, numeste expert 2, solicita avizare, ocpi respinge; instanta ....expert 3, ocpi respinge si tot asa, am urmatoarele nelamuriri:
1. pana unde poate continua si cine raspunde ? (presupunem ca situatia a fost corect redata de primul expert, iar urmatorii intocmesc in acelasi mod expertiza),
2. daca judecatorul intelege situatia, iar dupa respingerea avizarii expertiza 3 de catre ocpi BV, pronunta SC pe baza expertizei respinse, ce ar trebui sa urmeze ?...
(asteptam opiniile expertilor judiciari! - multumim!)

mono70

parerea mea sincera este ca e o idiotenie sa se avizeze expertizele la ocpi...niste idioti care nu inteleg o iota din ce vrea sa zica ditamai expertu ca mine...niste idioti...moarte alora care au nascocit idiotenia asta

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Dar expertii iau la cunostinta de ce s-a respins lucrarea anterioara? Si daca considera ca motivatiile OCPI nu sunt aplicabile, ce fac ?

severcoman


bad wolf

Dar nu e problema oCPI daca sunt suprapuneri.Treaba lor e numai daca materialele topografice sunt valide, dar magistratii nu au inteles asta, iar unii avocati de doi bani ii conving pe judecatori sa solicite avizul Ocpi si bineinteles ca ocI nu avizeaza.
Un exemplu, o peroana revendica con  l 247/2005 200 ha de padure. cLFF respinge cererea. Omul se adreseaza justitei, care solicita 'identificarea suprafetei cerute in conformitate cu acteledepuse de petitionar(obiectve prescurtate).
Expertul identifica terenul folosind o harta de prin anii '50 ,planurile cadastrale editia 1985-1987 , hart actualizata . silvica, la scara 1/2000 si ortofotoplanurile  editia 2008. Pe baza acestora identifia 'aplasamentul cel mai probabil" al terenului revendicat. Va dati seama ca dupa 75 de ani nimeni nu poate spune cu mare precizie daca acesta-i sau nu 100% si dupa cae stiu eu, pana acum nu exista niciun expert cu calitati de medium sau 'mama omida". Ei bine, toata comua spune ca acesta-i terenul solicitat , dar CLFF zice ca nu si cu un avocat platit de contribuabil cu 10000 lei /luna trage de timp si solicita magistratului sa  ceara avizareaexpertizei de catre OCPi(dupa un an), la aceasta, bineinteles expetul se opune motivat bineinteles.Motivul pentru care Clff refuza sa recunoasca amplasamentul pentru ca pe acesta isi luasera toti"sfinti" din primarie si nu numai tot felul de terenuri. Pai atunci ce sa avizeze OCPi??
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman

@bad Wolf
situatia prezentata (de tine) este cazul cand statul - una din partile in proces - avizeaza expertiza prin institutiile sale; daca ocpi respinge avizarea, poate judecatorul sa nu ia in considerare expertiza ? si atunci cui/cum demonstreaza expertul ca tehnic lucrarea este corecta ? (... mai rau ca la nebuni!) dar cine va plati ?...

Modificat de severcoman (26-06-2013 13:25:13)

bad wolf

Iti voi raspunde mai la aceasta intrebare peste vreo doua saptamani. Vei vedea de ce?

dar pana atunci poate imi spui cum ai face documentatia pe care trebui sa o prezinti la OCPi pentru avizare.
Sper sa gasesc cararea corecta !

severcoman