Cum ne putem bate joc de noi si de merseria noastra

Creat de bad wolf, Iun 15, 2013, 01:37 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf

Zilele trecute din motive personale a ttrebuit sa ma deplasez intr-o alta zona din tara.Nu are impotanta unde. Circulam pe un drum eruropean despre care citisem ca va intra in reabilitare si mai aflasem intamplator ca este o firma de topografie care lucreaza la realizarea retelei topografice acel tronson . pe intreg tronsonul; nu am intalnit niciun topograf ,insa am observat , pe o portiune de tronson marcaje care indicau existenta unor borne topografice. Din curzitate am oprit sa vad una, apoi am vazut mai multe.
Ce sa va spun. Cred ca daca eu as fi fost topograful coordonator , in ziua aceia , firma respectiva ar fi plecat . Si nu asa simplu ci in conditii usturatoare pentru ei.
Sa ba spun: asa-zsile borne topografice erau , defapt niste cuie metalice(topografice) batute (plantate) pe acostamentul drumului , la cativa centimetri in afara partii carosabile in acostament .Treuie sa mai precizez ca acest acostament , in urma reparatiilor succesive, fusese acoperite cu un strat subtire de asfalt. In acest strat sunt plantate aceste cuie topografice.
I-as intreba pe colegii nostri care au efectuat aceasta lucrare(nu stiu cine sunt); oare lor nu le este rusine? Sau sunt o firma de casa care primeste astfel de lucrari bine platite si fa treba de mantuiala , isi iau banii ,pleaca si lasa topografii de la executie sa refaca si reteaua care va dispare imediat ce va incepe casetarea?
chiar nu le e rusine? De , de noi , de meseria de care isi bat joc, NU LE ESTE RUSINE ?
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

Fumul fara foc nu-si are rostul, vrem, locatie, vrem nume, vrem sa gasim vinovatii ca sa-i putem pune la zid si omori cu pietre ! :D

bad wolf

@kod, nu e cazul sa fii ironic.Daca ai lucrat vreodata la executie la astfel de lucrari stii foarte bine ca nu-ti convine sa refaci permenent o lucrare pentru care altii au luat bani grei.
Sper sa gasesc cararea corecta !

topocad.ana

si tu ce iei? nasturi? daca iei o lucrare si dupa aia constati ca nu ai retea... a doua oara o sa fi mai atent!

bad wolf

#4
Citat din: topocad.anasi tu ce iei? nasturi? daca iei o lucrare si dupa aia constati ca nu ai retea... a doua oara o sa fi mai atent!

Nu ati inteles.
Nu e vorba de ce iau eu sau ce ia cei care vor fi topografi la executie.
Eu am pus problema :De ce ne batem joc de o lucrare pe care o executam si nu o executam la toate standardele de calitate.
Atat . Nimic mai mult  !

Si pentru @kod : E voba de treonsonul E79 Rovinari-Tg.Jiu- Bumbesti Jiu.
Nu stiu nici cine-i constructorul si nici firama de topografie cae a efectuat aceasta "retea".

Modificat de bad wolf (15-06-2013 16:58:21)
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

@bad wolf - Nu eram 100% ironic, ci mai mult curios unde era tronsonul !

Cat pe ce :D ... pe DN66 Petrosani - Bumbesti Jiu, am facut ceva ridicari, dar acolo e cu totul alta povestea fata de cea descrisa mai sus ! :hi:

gude2008

da, asta e o problema, clar sunt niste incompetenti cu ceva pile, ideea e ca se poate face ceva mai ales ca topograf de executie
beneficiarul are datoria sa-ti predea reteua cu toate bornele.
atata timp cat nu exista asa ceva si tu ii spui ca trebuie sa refaci o gramada si o sa-l coste, o sa fie nevoit sa-i injure pe cei care au facut ridicarea pt executie si sa le ceara ce-ti trebuie.
eu am patit asa ceva prin jud. bistrita pe un drum comunal unde aveam patru borne. adevaru ca erau bine puse- cate doua la fiecare capat:)

LAFA

Nu am intalnit nici o situatie in care sa pot folosi reteaua initiala de pe care a fost facuta ridicarea ..de fiecare data a trebuit refacuta ..cat despre beneficiar nu va plati suplimentar ..preadarea bornelor e mereu facuta pe hartie ..
Cat despre seriozitatea celor care fac lucrari de genul ..e discutabil ..e vb de lucrari diferite cu tolerante diferite ..o reteaua  care  a fost facuta pentru studiul de fezabilitate .. sa zicem ca pe x/y nu sunt erori mari , pe cota insa sar  putea sa apara ceva erori nu cred ca face nimeni la lucrari de cadastru nivelment pe retea ..
Probabil exista si cateva borne acolo (cum zice si Gude2008 cate 2 pe capete :) ), dar nu o sa le gasesti  prea usor, multi optand pentru cele tip feno ...care sunt destul de greu de depistat fara o semnalizare corespunzatoare ...
     Cat despre firma de topografie de care spune bad wolf..si retelele facute pentru executie ..probabil tarusi topografici pe care iai vazut , sau cuie ..ce erau ele ..erau o idesire a retelei pentru a putea lucra mai eficient ..bornele existand si ele ...dar sunt puse undeva unde sa si ramana ( probabil nu erau semnalizate ) ca doar stim cu totii cum dispar bornele pe santier

Modificat de LAFA (17-06-2013 09:25:01)

bianca.cad

Sustin opinia lui Bad wolf.
Lipsa de profesionalism atat din partea topografului cat si din partea constructorului, sau poate e mai bine sa executi o lucrare de constructii care nu poate fi verificata ulterior cum s/a facut.

LAFA

#9
Citat din: bianca.cadSustin opinia lui Bad wolf.
Lipsa de profesionalism atat din partea topografului cat si din partea constructorului, sau poate e mai bine sa executi o lucrare de constructii care nu poate fi verificata ulterior cum s/a facut.

O lucrare de constructi poate fi verificata si ulterior ..adevarat e mai greu sa verifici placile metalice din cuzineti dupa ce au fost puse grinzile ..dar daca vrei e posibil si acest lucru.
Si daca te referi la partea de drum ..ultimul strat se poate masura si restul straturilor se pot vedea oricand la carote sau la sondaje ...

     Eu am vrut sa spun ca nu sunt sigur ca cei despre care vb Bad Wolf au dat dovada de lipsa de profesionalism in ceea ce au facut ..datele pe are lea prezentat nu sunt suficiente pentru mine ..dupa cum am spus , e posibil ca reteaua sa existe si sa fie foarte bine facuta ..ca a gasit el tarusi in asfalt nu imi este suficient petru a putea spune ca nu e retea calumea acolo ..
      Si eu folosesc puncte de indesire ca sa nu mai alerg baietii de la prisma si sa castig din timp ..le bat cand ridic stratul si le folosesc la trasare stratului urmator ..
     Stiu ca exista si topografi lipsiti de profesionalism ..dar din colegialitate nu acuz decat cand sunt absolut sigur .

Modificat de LAFA (18-06-2013 18:07:39)

bad wolf

@LAFA, sa stii ca tot ce am spus e verificat .Aceea firma nu are de efectuat decat o retea pe care o va receptiona topograful coordonator al constructorului, cu conasulta si cu firma de topografie care va lucra la executie.
Toti cand lucram la executie ne facem indesirea provizorie asa cum avem nevoie, dar in acest caz trebuie executata o retea cu borne cu densitate destul de mare si cu borne plasate in afara spatiului de lucru si bine semnalizate .
Ori in acest caz e vorba dar de cuie topografice (nu de tarusi) amplasate asa cum am spus.
Nu-mi face placere sa discut despre lipsa de profesionalism a unor colegi de ai nostri de la firmele abonate la banii publici, dar m-ar lovit de multe ori de asa ceva.
Sper sa gasesc cararea corecta !

LAFA

In cazul acesta ai perfecta dreptate
 ... daca nu dai  informatia completa  te mai contrazice lumea   :)

Modificat de LAFA (19-06-2013 14:33:33)

severcoman

#12
Citat din: kod...pe DN66 Petrosani - Bumbesti Jiu...
pe 04.06. echipa era la lucru: prea mult roz, prea multe statii, cred ca am vazut si cateva CSA nou plantate ...

kod

#13
Citat din: severcoman...prea mult roz, prea multe statii, cred ca am vazut si cateva CSA nou plantate ..

Prea multe statii ... serios ?  :D  poate te referi la pichetii de pe ax, cat despre statii iti pot spune ca erau suficiente si bine pozitionate !
Prea mult roz, probabil te referi la faptul ca era bine marcat ! eu zic ca mai bine asa decat deloc ! :hi:

severcoman

#14
Citat din: kodPrea multe statii ... serios ?  :D  poate te referi la pichetii de pe ax, cat despre statii iti pot spune ca erau suficiente si bine pozitionate !
Prea mult roz, probabil te referi la faptul ca era bine marcat ! eu zic ca mai bine asa decat deloc ! :hi:

DA.
(asa da!)

Modificat de severcoman (22-06-2013 11:19:35)