Impartire teren intravilan

Creat de Dan1q, Iun 05, 2013, 05:58 PM

« precedentul - următorul »

Dan1q

Buna ziua.Am un teren mostenit impreuna cu o ruda problema este ca dupa ce am primit Titlu de Proprietate pe care suntem trecuti amandoi acum nu pot sa ma separ de aceasta ruda care de doi ani nu vrea sa se prezinte sa facem cadastru separat.Am posibilitatea sa fac cadastru singur fara prezenta acestei rude sau doar in instanta pot rezolva aceasta problema?Va multumesc anticipat pentru raspuns.

ancka

daca detineti copie bi/ci al rudei, puteti face cadastru, pentru ca cererea de inscriere in cartea funciara poate fi semnata doar de unul dintre proprietari.

caditop

trebuie sa iesiti din indiviziune, Daca respectivul nu vrea voluntar, mergeti prin instanta,

Anton Pann

Puteti face cadastrul pentru intreaga parcela, in indiviziune , insă nu ve-ti putea dezmembra terenul , ca sa aveti carti funciare separate decat daca merge la notar sa semneze. In această situatie, trebuie să va adresati instantei.

Dan1q

Va multumesc  pentru raspunsuri.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Da este corectă observatia . Cred ca trebuie semnatura si acordul ambilor pentru intocmirea oricarorei lucrari ce are doi coproprietari . Deci atentie !!

Modificat de Anton Pann (06-06-2013 20:52:13)

severcoman

pentru topografi aceste situatii sunt de evitat;
(a intabulat, a partajat singur -1 din 8!-, nu a anuntat pe nimeni dintre coproprietari; pentru ca nu era de acord cu impartirea, ceilalti s-au adresat instantei>>> identificare, expertiza, se aduce la cunostinta partilor, instantei, se pronunta instanta pe Varianta unica de lotizare; surpriza! ocpi nu pote anula dezmembrarea, neavand acordul TUTUROR celor 8 coproprietari>>> bineinteles ca numai unul nu este de acord cu anularea dezmembrarii tehnice initiale...., hai la instanta, termen peste doi ani..., plangeri, etc);
PRUDENTA ...EVITATI!
(@bad Wolf are dreptate, asa se procedeaza, eventual o mediere...)