Cel mai mare steag din lume

Creat de Mit, Mai 28, 2013, 12:47 AM

« precedentul - următorul »

Mit

Nu va considerati "batrani". Este un nou inceput.
La 40-50-60 de ani de-abia incepi sa zici ca stapanesti meseria asta... de-acum jucam in liga campionilor. Ne mai pun bete-n roate "arbitrii" de la OCPI-uri cu faculte la FF.
Este ca la un sofer de cursa lunga, care de-abia dupa un milion de km. se considera sofer (la drumurile din Romania cred ca se aplica un coeficient subunitar).
La cat mai multi ca noi, ca cei ce vin sa duca "stindardul" acestei meserii.  :hi:

kod

#16
Citat din: advexPatriotismul nu este numai iubirea pământului în care te-ai născut ci, mai ales, iubirea trecutului, fără de care nu există iubire de ţară.
Mihai Eminescu

"Cand te lauda lumea, ascult-o, numai lauda ce ti-o aduci tu singur n-o asculta. Vei vedea ce frumos se reduc laudele lumii la nimic si cum inveti a pretui exact valoarea propriilor tale acte.Mihai Eminescu

Frumoasa reimprospatare de memorie cu referire la trecutul "glorios" al poporului roman, insa nu cred ca patriotismul si nationalismul se poate inregistra in carti de recorduri mondiale, concurand adesea cu alte categorii de:  cel mai mare carnat" din lume, sau cea mai lunga scrisoare de dragoste, ori cea mai prolifica ucigasa din Occident (Elisabeth Bathory) alaturi de "cel mai mare drapel" :hi:
Eu cred ca maretia unui popor sta in fapte si nu in laudarosenii !

Cum zicea Eminescu..."Diferenta dintre aparenta si esenta !"

PS. @advex ma opresc aici cu comentariile pe tema asta ca presimt asa o degenerare ulterioara ! :D

advex

#17
Citat din: John DoeDaca citesc chinezii articolul o sa faca si ei cel mai mic steag... al lor, probabil...

Cel mai mare, cel mai mic, poate nu conteaza asa de mult...
Daca se tot discuta despre modificarea drapelului, a imnului, a Constitutiei poate ar trebui sa facem propuneri din timp.
Un topograf mititel sa apara pe stema este prea mult, poate ar fi mai indicat ceva in genul drapelului fostului imperiu Benin:



info: http://kottke.org/09/10/the-best-flag-in-the-world

advex

#18
Citat din: kod"Cand te lauda lumea, ascult-o, numai lauda ce ti-o aduci tu singur n-o asculta. Vei vedea ce frumos se reduc laudele lumii la nimic si cum inveti a pretui exact valoarea propriilor tale acte.Mihai Eminescu

......

PS. @advex ma opresc aici cu comentariile pe tema asta ca presimt asa o degenerare ulterioara ! :D

Oarecum, iti dau dreptate cu "degenerarea". S-a intamplat destul de des pe aici sa apara conflicte la discutiile extra-profesionale. Formarea profesionala a topografilor, a inginerilor indeamna la rigoare matematica, la raspunsuri scurte, la obiect.
Daca strabati alte forumuri asemanatoare pe net, cu specific topo, o sa constati ca exista si altceva pe lume in afara problemelor tehnice, oamenii mai discuta si despre politica, despre curiozitati, pasiuni. Comunitatea inseamna dialog, lupta de idei, confruntari, adunari periodice pentru o bere, iesire la iarba verde etc
Vorbesc de o normalitate pe alte meleaguri, sa speram ca se vor intampla si pe aici lucruri placute si macar dialogul pe forum sa nu fie sec si contondent.
Cel mai mare castig al forumului mi se pare transmiterea rapida de informatii utile si nu este putin lucru...


..."Diferenta dintre aparenta si esenta!"

http://www.youtube.com/watch?v=3PkpqExpcAo

Modificat de advex (30-05-2013 14:58:07)

goguletz

Legat de steag

Modificat de goguletz (05-06-2013 09:25:06)

goguletz

Legat de steag


581/487px 43.3KB

advex

Comisia de revizuire a Constituţiei a adoptat, astăzi, un amendament al deputatului PSD Gheorghe Emacu, prin care va fi menţionată în legea fundamentală înscrierea stemei României pe tricolor.

Potrivit amendamentului la articolul 12 alineatul 1 adoptat de către membrii Comisiei pentru revizuirea Constituţiei, "drapelul României este tricolor, având pe fondul galben stema ţării; culorile sunt aşezate vertical, în ordinea următoare începând de la lance: albastru, galben, roşu".

În forma actuală, Constituţia stabileşte că "drapelul României este tricolor; culorile sunt aşezate vertical, în ordinea următoare începând de la lance: albastru, galben, roşu".


info: http://jurnalul.ro/stiri/observator/se-schimba-tricolorul-romaniei-ce-amendament-a-adoptat-azi-comisia-de-revizuire-a-constitutiei-644678.html" target="_blank">http://jurnalul.ro/stiri/observator/se- ... 44678.html