broasca

Creat de Craciun Robert, Aug 12, 2008, 01:18 PM

« precedentul - următorul »

Craciun Robert

de unde pot gasi sau cumpara broasca pt nivelment prin bucuresti sau pe vreun site ceva?
am pierdut 3 in ultima luna :D

Modificat de Craciun Robert (12-08-2008 11:08:33)

John Doe

Nu am prea inteles. Daca vrei sa cumperi broasca - obiectul, mai bine fa-ti-le singur, sau la vreun lacatus.
Daca cauti repere de nivelment, cele mai bune eu le-am gasit prin gari; in sectiune, au forma unui triunghi masiv, metalic, cu partea de jus putin arcuita. Nivelul e in partea de sus, la varful triunghiului.  De unde iei cota... nu prea stiu. Bafta !

John Doe

Sunt batute in zidul garilor, te miri prin ce loc.

topocad.cristi

incearca la http://www.topgeocart.ro" target="_blank">www.topgeocart.ro

advex

Robert se refera la "Broasca" - accesoriu pentru nivelment de precizie si nu la repere.

Se poate achizitiona de la firmele de specialitate sau se poate apela la un meserias strungar, sudor (din ce in ce mai putini prin Romania!).

In orice caz - mare atentie cand pleci de la masuratori, verifica echipamentul de lucru!


350/269px 11.2KB

John Doe

Da, asa voiam sa spun si eu dar nu mi-a venit - accesoriu de specialitate. Din cate stiu (sau cu ce am lucrat eu), arata ca un triunghi din metal (tabla de vreo 2 mm), cu vârfurile îndoite in unghi drept, in aceeasi directie, si la mijlocul triunghiului o umflatura, facuta la matrita sau cu un ciocan zdravan, cu cap semirotund.
Probabil se gasesc pe la firme de specialitate, dar ma gandesc ca au niste preturi.... poate mai ieftin iesi daca ti le faci tu la vreun meserias. Nu stiu unde gasesti dimensiunile standard.
De fapt, de cate broaste ai nevoie pt un nivelment ? de doua sau trei, nu ? Deci, ce asa mare problema ca n-ai broaste ?
Altceva: incearca sa vezi ce precizie pe cote obtii la un nivelment fara broaste si la unul cu. Oare merita ? Daca lucrezi cu nivela Koni, da ; altfel, ma cam îndoiesc...

djxhouse

ai gasit broasca Robert?

Kaleh

Broasca e sfinta, cu un Sprinter 100M si broaste facute la un fierar intr-un sat nu am avut ce compensa pe tronsoane de 20-25 km. Ai nevoie de doua discuri de tabla groase de min. 15 mm, doua bile de rulment cu diam. de 10-15 mm sudate in centru pe o parte si 3 picioare din otel, preferabil ascutite la forja, nu la polizor, (oricum, ascutite conic, din scurt, sa nu se strimbe virful) lungi de 8-10 cm, groase de 12-15 mm, pe partea cealalta. O saiba sudata pe margine, un snur trecut prin saiba sa ai de ce o apuca. Mai departe, lucrari sa ai...

Kaleh

Sa nu uiti ca stadia are o scobitura de regula in talpa, asa ca invata-ti ajutoarele sa "pipaie" cu talpa stadiei bila de la broasca, ca sa se aseze unde trebuie. Altfel, o masuratoare cu bila in gaura, una cu bila linga gaura, si ai rupt-o-n fericire, nu mai iese nimic si te miri ca nu iese, si te enervezi, si o iei de la capat... Sau o minaresti ca sa iasa, ca s-au mai vazut cazuri. Si regula de aur: Stadia nu se mai da jos de pe broasca decit cind se muta din loc! Cind te muti tu, cel care a fost FATA si devine SPATE nu misca stadia decit ca sa o rasuceasca. ATIT! Ca si de aici ies bube...

John Doe

Da, sunt oameni si oameni. La trasari polare cu teodolitul, auzi: "da-te mai la stânga !". Meseriasul nu-si imagineaza ca stânga lui e una, iar stânga celui cu reflectorul e aialalta. Si de obicei se muta in partea care nu trebuie. Eu am prostul obicei sa spun la faze din astea: "da-te mai la stânga MEA !", si atunci de obicei se pricepe. Care chiar nu poate, îi dau pace si-i spun despre stânga sau dreapta lui, fara alte mentiuni.
Chestii de stil...

floppe88

Buna ziua.
Daca doriti, eu am facut brscute cu care se pot face nivelment de precizie.
Am lucrat si eu cu niste broscute mici, care nu aveau nici diametrul necesar sa fie stabile si nici greutatea.
Asa ca am facut dupa mine alta, cu maner, trei picioruse, greutate de vreun kg si e foarte stabila.
Daca doriti va pot arata poze, sau pot sa si vand.


580/435px 31.6KB

Modificat de floppe88 (28-10-2012 16:40:55)

doru2

floppe88, toata stima !