Automatizare import in excel date extrase dintr-un dwg

Creat de dansdk, Apr 09, 2013, 04:56 PM

« precedentul - următorul »

dansdk

Inainte de toate bine v-am gasit
Am de rezolvat o problema, si v-o prezint pe scurt cu mențiunea ca este doar un caz virtual.
Se dau:
O schita (dwg) care reprezinta un numar de puncte de radiat,  un punct de viza (vechi de coordonate determinate anterior intr-o drumuire) si un punct de statie (deasemenea de coordonate cunoscute din care se executa masuratorile, "frate de drumuire cu punctul de viza";)

Se cer: "Reconstituirea" carnetului de teren (din datele ce se pot "extrage" din dwg)

Rezolvare partial-lenesa:
Cu comanda "dataextraction" am importat in excel aproape toate datele, mai putin distanta redusa la orizont si unghiul alfa (date care nu apar la momentul setarii optiunilor de extragere).
Totusi Distanta redusa si unghiul dintre planurile x,y (unghiul alfa) se pot "culege" manual si introduce in carnetul din excel dar idealul este o metoda total lenesa.

Metoda "totul-pe-tava-si-doar-cu-un-clic-daca-se-poate":
In a doua noapte am descoperit comanda magica ... LIST iar cu ajutorul unei optiuni a acestei comenzi am selectat doar liniile ce reprezinta vizele catre punctele de radiat si mi-a generat un raport complet pentru entitatile selectate, postez in continuare modelul:

Select objects:

                 LINE      Layer: "0"
                           Space: Model space
                  Color: 7 (white)    Linetype: "BYLAYER"
                  Handle = 21da
             from point, X=449868.860  Y=394263.672  Z=  220.280
               to point, X=449927.456  Y=394313.199  Z=  221.200
         In Current UCS, Length =   76.723,  Angle in XY Plane = 55.3276g
                 3D Length  =   76.728,  Angle from XY Plane = 99.2367g
                 Delta X =   58.596, Delta Y =    49.527, Delta Z =    0.920


Intrebare mea este: Se poate manipula acest format, eventual printr-un macro sau script vba intr-o foaie de excel astfel incat sa se poata importa AUTOMAT sub forma:

Handle; from point; X; Y; Z; to point  X; Y; Z; Length.....etc

Adica sa-mi aleg cuvintele care sa devina head si totodata sa stie ca dupa cuvantul "3D Length" urmatoarele caractere sa le pun in celula de dedesubt..

Stiu ca o sa-mi primesc ...ocari grele dar este vorda doar despre un proiect...virtual
Multumesc anticipat :nebun:  :nebun:  :nebun:  :nebun: