Main Menu

TopoLT 7 2

Creat de Petrovici, Mar 26, 2013, 04:37 PM

« precedentul - următorul »

Petrovici

Cum pot calcula cu acest program coordonate?
De exemplu am statia cu nr 10 (h=1.552 si am coordonatele y(east)=410319.224 si x(north)=608814.968))
Vreau sa calculez coordonatele punctului 12 pe care l-am vizat. Am distanta, unghiul vertical si unghiul orizontal.

Insa ce nu inteleg eu cum adaug statie la "Polar points measurment". Nu inteleg ce trebuie sa scriu la "Backsight / Hz(g) / V(g)"
Am caietu de teren in format .rtf insa nu mi-l accepta...

adrianc

Pentru carnet de teren ai niste formate pe care le accepta. rtf nu e format de import in nici un program (poate doar in word...).
Backsight inseamna orientare. Cand te asezi intr-o statie nu te orientezi mai intai? Si masori Hz si daca vrei sa verifici cota, masori si V.
Cel mai bine citesti in helpul lui. E foarte bine redactat.


347/184px 15.7KB
La muncă! nu la întins mâna.

ancka

si daca nu intelegi termenii din engleza, seteaza toplt in limba romana...

bad wolf

@Petrovici, fara suparare, invatamai intai topografie si apoi incepe sa mai si lucrezi.Intrebarea pusa dte descalifica complet.Daca nu stii ce inseamna "Backsight / Hz(g) / V(g)" , as fi curios daca stii ce inseamna "orientare" , "Gisment'.. ma opresc aici. Nu trebuie sa te superi , noi incercam sa ajutam cat mai mult , dar nu putem sa va inatam ABC-ul meseriei.
Sper sa gasesc cararea corecta !

zahei

Intrebare din partea unui utilizator de Toposys:
Se pot face calcule gen retrointersectie, drumuiri inchise pe coordonate si orientari, compensari drumuiri in TopoLT?
Am inteles ca raporteaza punctele din fisierul statiei totale dar face si calculele necesare?