Intrebare

Creat de feldgrau, Mar 07, 2013, 05:04 AM

« precedentul - următorul »

feldgrau

As dori sa calculez o distanta orizontala intr-un mod expeditiv.
Am citit odata ,demult, intr-un manual de aparare a patriei si tactica militara,editat pentru uzul utecistilor,ca se poate calcula o distanta orizontala pe teren doar cu ajutorul unei rigle si apoi,cu niste formule,pe care nu le mai tin minte !

Stie cineva cum se poate calcula o distanta intre doua repere cu ajutorul unui liniar ???

mono70

expeditiv vorbind se poate si cu rigla, dar la ce te ajuta, mai bine o calculezi ochiometric, ca la vanatoarea de ursi..vezi ursu ca vine spre tine si te gandesti ca mai are aproximativ ...m pana te ajunge....
apropo stii ce faci cand vezi ca un urs vine spre tine?

Modificat de mono70 (07-03-2013 06:59:22)

mono70

am adaugat o scanare a cartii pe care ai citito


383/580px 54.1KB

mono70

si urmatoarea pagina

Mit

Depinde in primul rand la ce distanta de ochi tii rigla, apoi, totul este putina geometrie (triunghiuri asemenea, etc.)

John Doe

N-ai spus daca distanta aia orizontala e de la tine pana la un obiect, sau intre doua obiecte indepartate (doi pomi, de exemplu).
In principiu e cam asa: daca de la ochiul meu pana la rigla (0.5m, de exemplu), eu vad pomul ala care are 4 metri pe o inaltime de 12mm pe rigla, inseamna ca distanta de la mine pana la pom este de (4m x 0.50m) / 0.012m.
Triunghiuri asemenea, cum spunea si Mit. In orice caz, ai de-a face cu patru elemente dintre care tu cunosti doua (distanta de la ochi la rigla si inaltimea pe rigla a reperului cunoscut), iar pe a treia trebuie sa o aproximezi tu ca sa o poti determina pe a patra, aia care te intereseaza.
Sau: daca vrei distanta intre doi pomi indepartati dar nu stii nici cât e de la tine pâna la ei, faci cum am zis mai sus si vezi cât e de la tine pâna la ei, pe urma pui liniarul pe orizontala si cunoscând acuma distanta de la tine pâma la pomi poti aproxima cât este intre ei. Totul tine de imaginatie.
De obicei se aproximeaza elementele cât de cât cunoscute: distanta dintre stâlpii de curent, inaltimea cladirilor, etc.

...si nu mai pune te rog întrebari cu semnul exclamarii, am impresia ca strigi la mine !

Modificat de John Doe (07-03-2013 09:05:46)