OCPI Buzau

Creat de severcoman, Feb 26, 2013, 04:22 PM

« precedentul - următorul »

severcoman

care ar fi temeiul legal in baza caruia OCPI a modificat Anexa nr.1 OMAI  39 si furnizeaza 1(una) fila A4, desi se incaseaza 30lei pentru serviciul COD 1.2.7. sau 1.2.4., serviciu care prevede furnizarea FOII DE PLAN/HARTA (intreg trapezul pentru suma de 30lei) ?http://www.fileshare.ro/e29311089

severcoman

(fila A4 este prevazuta ca unitate de masura pentru serviciul COD 2.7.5.-copii certificate din mapa de acte si cartifunciare, Anexa 1 OMAI 39/2009, incat OCPI ar putea incasa cel mult 5 lei pentru o copie A4 harti si planuri) !

dora3mira

Posibil ... nu au plotere format A0 ? Sau scanarea plansei e ... obositoare ?
Scria cineva pe aici ca din ce a solicitat si platit nici nu i s-a dat ce solicitase ?!
De ce indolenta , comoditatea si invocarea ignorantei ( ca de unde sa stie - doar nu citeste nimeni legea si nici nu le este prelucrata ca obligatie de serviciu !) sunt considerate aproape firesti - caci pe final, dupa o revolta zdravana terminam discutia cu "asta e" !????

topocad.ana

cum e ocpi buzau? am o lucrare de 300 de ha acolo.... la ce sa ma astept?

severcoman

in 1996 lg 18 era finalizata peste 75 % (nu eu am spus-o!)....
(anunta-ne cand finalizezi!)

mario_kempes

salut...cum as putea sa fac si eu rost pentru niste planuri parcelare pe situl Lunca Buzaului si Platoul Meledic????

severcoman

"ati fost vreodata la buzau ?"
...as vrea sa cred ca ocpi buzau e singurul unde-ti dau numai doua: una-n fata si una fund, ca sa te racordezi cu vecinii (fundu' curtii); macar asa, de palmares! (asa este interpretata furnizarea coordonatelor punctelor de vecinatate).

Mit

Si la Arad acceasi Marie.
Nici n-au vrut s-auda cand i-am chemat in teren sa vada ce-au avizat la o lucrare vecina. :rusine:
Acum am auzit ca s-a schimbat seful sv. cadastru, venit de la Bucale'. Poate s-or mai schimba ceva p'acolo.  :hi:

severcoman

am observat ca nu exista "redepunere" la documentatiile intocmite pe cod 112 - receptie tehnica pentru lucrari de masuratori terestre *(deci dupa respingere la redepunere se achita integral tarifele)...

severcoman

...s-apai care ar fi temeiul legal in baza caruia ocpi poate respinge avizarea unui plan de situatie cu motivarea ca (pt. a fi avizata documentatia) imobilele trebuie alipite, in conditiile in care in CU anexat sunt mentionate imobilele ce fac obiectul studiului ?...
(sunt foarte sigur ca inspectorului i-a intrat o "musca" in ureche!)

Modificat de severcoman (08-02-2014 09:23:57)

caditop

Pai tu ai facut ridicarea topografica (planul de situatie) pe mai multe imobile. Temeiul legal este anexa nr 9 din ordin 108.

Modificat de caditop (08-02-2014 17:10:05)

severcoman

#11
Citat din: caditopPai tu ai facut ridicarea topografica pe mai multe imobile. Temeiul legal este anexa nr 9 din ordin 108.

...?

caditop

Planul de situatie il faci  pe fiecare imobil in parte si se va taxa ca atare 200 lei/imobil. Sau le alipesti.

Modificat de caditop (08-02-2014 17:09:44)

severcoman

#13
Citat din: caditopPlanul de situatie il faci  pe fiecare imobil in parte si se va taxa ca atare 200 lei/imobil. Sau le alipesti.


nu scrie nicaieri. detaliaza ...
se tarifeaza cu 200 lei /ha.
(atunci trebuia emis cate un CU pentru fiecare imobil).

dimpotriva *(anexa 9/Ordin 108) se mentioneaza suprafata pe care se executa lucrarea si se reprezinta relieful si limitele imobilului.
(@caditop
nici nu vreau sa ma gandesc cum arata un  plan de situatie pentru retele edilitare intr-un oras, in care fiecare strada are numar cadastral !...; )

Modificat de severcoman (08-02-2014 19:16:52)

caditop

Ba da scrie clar. In anexa 9 la ordin 108 la punctul 4. Trebuie emis CU pentru fiecare imobil separat, exceptie la alipire.
  Vad ca te-ai prins. Se specifica clar limitele cadastrale ale IMOBILULUI, nu imobilelor. Deci faci alipire sau plan de situatie pe fiecare imobil in parte. Inspectorul a procedat corect.

Modificat de caditop (08-02-2014 17:24:46)