Ajutor autocad 2004

Creat de Ady20, Feb 26, 2013, 02:25 PM

« precedentul - următorul »

Ady20

Deci sunt nou in ale topografiei si treaba sta in felul urmator. Trebuie sa fac un plan de situatie (sa desenez conturu terenului si la o scoala + bransamentul)

Imi poate explica cineva foarte scurt cum se face?

Ceva de genul:
-Google Earth - salvat imaginea - bagat in autocad - desenat conturu - sters imaginea - scos la imprimanta

Imi puteti da cateva informatii va rog sau un video care ma ajuta in legatura cu subiectul acesta?
Precizez ca am invatat autocad de mine insumi, insa acum sunt un pic "inspaimantat" pentru ca nu am facut asa ceva pana acum. E total diferit de desenatul liniilor pe plansa goala :)

adrianc

Inteleg ca esti nou in ale topografiei si cuvantul in sine contine termenul grafie, adica grafic, dar pentru un plan de situatie se fac masuratori la teren nu vectorizari din gugăl ărt. Masoara macar perimetrul scolii si al terenului cu o ruleta daca nu ai alte aparate.
Si totusi iti explic. In google earth vizualizezi conturul scolii, mergi la file->save->save image... si salvezi imaginea unde vrei tu.
In autocad mergi la insert->raster image reference si cand iti apare fereastra de selectat fisierul, alegi imaginea pe care tocmai ai salvat-o din google earth. Dai enter enter enter pana iti baga imaginea undeva si dai zoom extends (presupunand ca folosesti un desen nou si gol).
Acum trebuie sa pui imaginea in scara. Trebuie sa cunosti lungimea unei laturi a scolii sau a terenului (ti-am zis ca ai nevoie de masuratori). Faci o linie de acea lungime si folosind comanda align aduci imaginea in scara. Selectezi un colt de pe imagine, o margine a liniei, alt colt, cealalta margine a liniei si cand iti cere al treilea punct dai enter si te intreaba daca vrei sa scalezi. Dai Yes.
Si ai imaginea in scara (relativ - ar trebui sa masori. Teodolit, statie totala, GPS).
Acum desenezi linii pe ceea ce crezi tu ca e marginea terenului si perimetrul scolii. Daca le-ai si perimetrat cu o ruleta, ai grija ca liniile sa iasa de lungimea masurata de tine si perpendiculare intre ele. Asa am invatat la scoala, cladirile au unghiuri drepte, peretii sunt perpendiculari intre ei, tavanul e perpendicular pe pereti, etc. Si la sfarsit dai click pe marginea imaginii si apesi pe DELETE (vezi deasupra sagetilor).
Cu scosul la imprimanta te descurci.
Daca il vrei in coordonate, spui unde este si stabilim un pret   :wink2:

Spune-ne totusi ce meserie ai.
La muncă! nu la întins mâna.

Ady20

Eu acum fac facultatea de topografie, insa trebuie sa ajut pe cineva un pic(I-a plecat angajatu care se ocupa).
E un proiect de bransament deci nu cred ca aici sunt necesare coordonatele?

Mersi pentr raspuns. Cum nu am avut coordonate am scalat imaginea la 1:500.  :uimit:

Modificat de Ady20 (26-02-2013 14:03:27)

doru2

ma doare capul...putin.

adrianc

Daca voi faceti bransamente la gaz de pe gugăl ărt, spune-ne te rog unde este scoala asta minune sa nu ne dam copii acolo. Cine stie, poate puneti si teava de hartie si robinet de plastilina.
Te rog frumos!
Cum, Doamne iarta-ma, ai scalat imaginea 1:500?
Hotaraste-te daca tragi conluzii (deci) sau pui intrebari (?). Si sfatuieste-ti seful sau prietenul cu bransamentul sa angajeze un topograf. Din cauza unora ca tine nu vei primi vreodata un salariu just.
La muncă! nu la întins mâna.