Despre STONEX

Creat de qwerty, Feb 19, 2013, 12:42 AM

« precedentul - următorul »

qwerty

Buna ziua!
M-ar interesa si pe mine, daca se poate niste informatii cu privire la statiile totale Stonex R2 sau R6 in special de la cineva care le foloseste, nu care le vinde. As dori sa stiu cum se comporta din toate punctele de vedere (durata bateriei, usurinta softului de descarcare, etc) in comparatie cu o statie Leica de aceeasi precizie, deoarece preturile celor doua difera foarte mult.
Multumesc anticipat!

stonex

Eu am o statie totala Stonex R2. Meniul este simplu, cred ca identic cu cel de la Leica.
O problema mai "delicata" ar fi descarcarea datelor care difera putin fata de Leica, pentru ca lipsesc mastile pentru export. Poti scoate doar gsi, dar cu putina truda reusesti sa prelucrezi si sa obtii XYZcode.
Bateria tine cam o zi de masuratori, ceea ce e suficient zic eu.
Mentionez ca am cumparat statia cu jalon si trepied si am avut o problema cu jalonul care nu era perfect vertical (eroare nivela sferica). Corectarea se poate face cu firul cu plumb la orice jalon. Dupa rectificare se obtin valori residuale la orientare sub jumate de cm.
In principal este o statie buna, care isi merita banii.  ;)

stonex

Statia inregistreaza fisiere RAW, dar nu stiu sa le deschid. Stie careva???

LAFA

Salut , incearca  Terramodel Raw Data Editor  , ar trebui sa mearga ...
Adrian

stonex

Am incercat 10.12 dar nu are stonex in baza de date. Nu am alta versiune

Ionica34

Pune si tu un fisier din asta pe site sa-l vedem si noi.


snex

Salutare . Ma Interrseaza si pe mine p statie de la baietii astia. Mai exact r6-le. Ti-ai luat pana la urma? Merita? Astept pareri. Multumesc

cilan.nicusor

Am eu Sronex R6, merge foarte bine, are meniu de Leica, singura problema sunt suruburile de blocare, fiindca scade viteza de lucru, in rest sunt multumit.