Coordonate geografice

Creat de flori183, Feb 11, 2013, 09:21 PM

« precedentul - următorul »

flori183

Buna seara,


O fisa cu descrierea unui punct din reteaua gravimetrica a Romaniei ( aeroport Constanta) unde sunt date coordonatele geografice plus alte date.

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-11feb-23d3ec45286b4f.zip" target="_blank">http://dl.transfer.ro/transfer_ro-11feb ... 286b4f.zip

Am o neclaritate: de ce coordonatele geografice (SECUNDELE!) apar in forma aceasta - 44. 09 93 N si 28. 36 95 E? 
Valoarea maxima a secundelor nu ar trebui sa fie 60?
Cu ce program le pot transforma in coordonate rectangulare in sistemul Stereo 70? Daca imi aduc aminte in TransData nu pot introduce valori peste 60.

Multumesc mult!

bad wolf

Coordonatele geografice sunt in grade sexagesimale.
Ce program poti folosi,inca nu stiu dar ma voi interesa(am eu un program mai vechi in DOS) dar nu stiu daca e precis pentru toata tara.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Nu reusesc sa ma conectez la serverul de transfer, asa ca imi dau doar cu parerea:
Daca sunt valori de peste 60 si la minute, poate sunt in grade centesimale.
Daca valorile peste 60 sunt numai dupa minute, s-ar putea sa fie vorba de zecimalele de la minute, care n-au mai fost transformate in secunde poate din cauza aparatului sau metodei cu care s-au determinat valorile.

Adica 44.09 93 poate fi 44 grade 09 minute 55.8 secunde (adica 0.93 x 60); incearca si cu cealalta cifra la fel si vezi ce coordonate ies si unde pica.

flori183

Stiu ca atunci cand vorbim de coordonate geografice vorbim de grade sexagesimale si nu centesimale, tocmai din aceasta cauza mi-a atras atentia valoare de 93 la secunde si doream sa ma lamuresc.

Aruncandu-mi ochii peste restul fiselor, am observat ca doar la secunde apar valori peste 60 nu si la minute. O sa fac in excel o formula prin care sa transform secundele inmultindu-le cu 60 ( am in jur de 123 de puncte)

Multumesc pentru raspunsuri!

doru2

http://en.wikipedia.org/wiki/Decimal_degrees" target="_blank">http://en.wikipedia.org/wiki/Decimal_degrees

coordonate geografice in format decimal (si nu centezimal)adica 44.9999, ceea ce e dupa virgula are valoare decimala.
 
 trebuie sa-l transformi inapoi in dd.mmss, adica minute si secunde, cu formulele clasice. doar ce e dupa virgula.
  0.9999x60=59.994, retii 59 minute iar 0.994x60=59.64, retii 59 secunde, secundele se impart in sutimi si in formatul dd.mmss

deci: 44.9999 decimal degrees = 44d 59' 59.64" dd.mmss
 
  cealalta varianta, doar cu secundele in format decimal si cu minutele in dd.mmss nu ar trebui sa fie posibila decat ca mare eroare de transcriere, dar nimic nu e imposibil.

  unitatea este tot degree, dar poate avea format decimal sau degrees.minutes.seconds.
 
din cee ce se vede pe formularul respectiv, asa au facut, le-au amestecat.

Modificat de doru2 (12-02-2013 06:31:21)

adrianc

Am downloadat fisa de pe transfer. Cu tot respectul: Din cate stiu, esti student(a) la o facultate de profil sau ai absovit o facultate de profil (in 2010 erai in anul II). Ai dat bacul la istorie sau la geografie? la fizica sau la biologie? Ceva sigur nu este in ordine.
Acolo scrie clar: 44d 09.93'N, unde ' inseamna minute. Adica 9,93 minute. De acolo si pana la a transforma nu mai e mult.
La muncă! nu la întins mâna.

flori183

#6
Citat din: adriancAm downloadat fisa de pe transfer. Cu tot respectul: Din cate stiu, esti student(a) la o facultate de profil sau ai absovit o facultate de profil (in 2010 erai in anul II). Ai dat bacul la istorie sau la geografie? la fizica sau la biologie? Ceva sigur nu este in ordine.
Acolo scrie clar: 44d 09.93'N, unde ' inseamna minute. Adica 9,93 minute. De acolo si pana la a transforma nu mai e mult.

Sunt student in anul 4, am dat BAC-ul la geografie. Daca mai doresti detalii, intreaba!

M-am uitat cu multa atentie, de data asta, la fisa si am observat si apostroful dupa 93 care defineste minutele. Cu tot respectul, au fost mai multi membri de pe acest forum care n-au observat acest lucru de la inceput si nu cred ca 'ceva sigur nu este in ordine'.

Oricum, multumesc pentru faptul ca mi-ai atras atentia si am vazut ca am pus gresit problema ( nu erau 9 minute si 93 de secunde ci 9, 93 minute - probabil undeva pe la 9 minute si vreo 50 si ceva de secunde).

P.S. Ai reusit sa parcurgi vreun curs de pe platforma Geodesy-Instruct sau ai ramas doar cu contul facut?

John Doe

Am observat chestiunea cu apostroful, in contextul de fata nu are relevanta maxima - depinde ce caractere a vrut autorul sa foloseasca ca sa desparta unitatile, pot fi simboluri specifice sau spatii.
Treaba asta cu reprezentarea zecimala a sexagesimalelor as zice ca e una de care trebuie sa te prinzi singur, si ca sa nu-i ia si altuia o gramada de timp mi-am spus parerea. Nu neaparat se invata la scoala, si deci obligatoriu cu tot respectul cine a terminat o facultate trebuie sa stie.

adrianc

Te-am indemnat doar sa fi mai atent. Faptul ca nici altii nu au remarcat nu este o scuza. Este problema lor.
Si imi cer scuze ca te-am apostrofat agresiv.

PS Da. Am ramas doar cu contul. Am intrat de la un amic student. Daca vreau sa intru la instruire imi zice asta:
Eroare
Acces interzis!
Nu aveţi dreptul de a executa anumite operaţii necesare pentru a afişa această pagină.
Pentru a rezolva această problemă contactează un administrator.
La muncă! nu la întins mâna.

nicu1000

Pentru a transforma din sexazecimal in centezimal poti folosi calculatorul "chior" din bara de start de la Windows. Ai acolo functia dms (cente-sexa) sau inv dms (sexa-cente).

flori183

#10
Citat din: adriancTe-am indemnat doar sa fi mai atent. Faptul ca nici altii nu au remarcat nu este o scuza. Este problema lor.
Si imi cer scuze ca te-am apostrofat agresiv.

PS Da. Am ramas doar cu contul. Am intrat de la un amic student. Daca vreau sa intru la instruire imi zice asta:
Eroare
Acces interzis!
Nu aveţi dreptul de a executa anumite operaţii necesare pentru a afişa această pagină.
Pentru a rezolva această problemă contactează un administrator.


E ok, am reactionat si eu la cald.

Motivul pentru care nu poti intra in cursuri este acela ca nu faci parte din grupul tinta si ai nevoie de acceptul unui administrator. Noi, astia din grupul tinta, ne logam si ne inscriem la un curs si profesorul care a incarcat cursul ne da accept. Daca doresti sa intri pot sa-ti dau datele de la contul meu doar sa ma anunti.

flori183

#11
Citat din: nicu1000Pentru a transforma din sexazecimal in centezimal poti folosi calculatorul "chior" din bara de start de la Windows. Ai acolo functia dms (cente-sexa) sau inv dms (sexa-cente).

O sa fac formul in excel fiindca am in jur de 125 de puncte si nu o sa le iau sa le transform pe rand.
Ms!

adrianc

Am intrat de la un amic, student la geodezie. E OK treaba la unii profesori care aloca timp portalului. Din pacate nu am gasit multe lucruri pe care nu le-am facut si eu la scoala.
Merci pentru oferta. Daca am vreodata curiozitati apelez la tine.
La muncă! nu la întins mâna.