simboluri dupa cod

Creat de moholea, Iul 24, 2008, 05:28 PM

« precedentul - următorul »

moholea

Salut,

Am urmatoarea dilema: cum introduc simboluri de tip "lin"?
Vreau sa introduc de exemplu simbolul LINPROP. FOlosesc comenzile "Simboluri-Insereaza simboluri dupa cod" DUpa care ma blochez la "Insereaza Bloc/Shape" Simbolurile de tip blk le introduce dar cele de tip lin nu.
Oare unde gresesc sau cum trebuie facut?

Multumesc

bstcad

ca sa folositi semnul conventional limpropr (limita proprietate), ca de altfel si celellate semne conventionale gen garduri, linii electrice, gaze, conducte etc, trebuie sa faceti o polilinie sau o linie si pt a o transforma in semnul conventional corespunzator, dati other la felul liniei (adica sa cautai fisierul cu extensia .lin din Program files/ topolt). veti da Loud ducandu-va in calea de mai sus.
Dupa ce va vor aparea toate semnele conventionale de tipul .Lin le veti selecta pe toate (ctrl+a) si dati OK si inca odata OK.
Pt semne conv gen stalpi, capace canal, etc veti da insert bloc si la fel veti cauta calea in program files/topolt/directorul simb1000.
Veti alege de acolo semnul conv dorit.

ATENTIE : semnele convetionale de tip Block sunt facute pt scara 1 : 1000.
Pt a le reduce la scara in care lucrati micsorati cu comanda scale dand valoarea .5 de ex pt sc 1 : 500, sau 5 pt sc 1:5000

Spor la lucru

set4

tipurile de linii se introduc automat si la unirea dupa cod v help pt comanda joinpct

moholea


crojub


neteugen

Am observat ca fiecare utilizator are un sistem propriu de denumire a codurilor. Exemplu:pentru simbolul "copac" eu am alocat codul 60 dar colegul meu de breasla are tot pentru copac codul C01.
Intrebare:Unde gasesc STANDARDIZAREA codurilor (atentie:NU A SIMBOLURILOR!)???
MULTUMESC  !!
 :hi:

neteugen

foto atasat


584/309px 35.1KB

crojub


klu_naravas