Ordin 877 16 08 2012

Creat de nicu1000, Feb 07, 2013, 10:35 AM

« precedentul - următorul »

nicu1000

L-am gasit aici: http://www.ocpicluj.ro/legislatie-ordine-ancpi.php." target="_blank">http://www.ocpicluj.ro/legislatie-ordine-ancpi.php.
Pe langa intentia buna de a realiza o retea re ridicare am mai constatat (inca o data) incompetenta angajatilor OCPI care intocmesc astfel de instructiuni.
Iata cateva exemple din cuprinsul acestui regulament (el va fi aplicat de diverse firme executante):
-sunt necesare receptoare GPS RTK pentru realizarea unor masuratori statice.
-este obligatorie utilizarea de receptoare Javad (nu cred ca sunt maxim 1% detinatori de astfel de receptoare)
-este obligatorie utilizarea de statii totale Leica
-pentru prelucrare se va folosi numai Trimble Business Center si arareori Leica Geomatics Office (desi este obligatorie utilizarea receptoarelor Javad). Consider ca o prelucrare in bloc a tuturor masuratorilor este mult mai precisa. Si bineinteles utilizarea unui software profesional: Bernese, GAMIT etc.

Astept cu interes realizarea unor astfel de retele. Sa speram ca nu vor fi la fel de precise cum sunt georeferentiate ortofotogramele utilizate de OCPI (unele au translatii de 2-5m).

Modificat de nicu1000 (07-02-2013 08:35:59)

John Doe

#1
Deci nu numai ordinul pare aiurea, pagina web chiar este:


580/317px 19.8KB

Ionica34

http://www.ocpicluj.ro/legislatie/20120816_Ordin_877_din_2012_Dir_ANCPI_Instructiuni_RGRIC.pdf" target="_blank">http://www.ocpicluj.ro/legislatie/20120 ... _RGRIC.pdf
Nu stiu ce a fost in capul celor care au scris tampenia asta, dar seamana mai mult cu niste instructiuni interne, altfel nu-mi explic necesitatea indicarii tipurilor de echipamente care cam seamana cu ceea ce au in dotare OCPI-urile din toata tara.

adrianc

Bhahahahahaha!!!
Zici ca sunt scrise de mama cerintele.
RGRIC e un proiect de-al ANCPI-ului. Cica ar trebui sa faca ei retele in comune si noi sa le folosim.
Acum, retelele astea trebuie sa fie avizate de OCPI/ANCPI. Ca sa depui ceva la avizat trebuie sa fi autorizat, ori angajatii din oficii nu au voie sa fie autorizati.
O sa fim obligati sa masuram folosind puncte ale unor retele ne-avizate? sau o sa subcontracteze unica firma din Romania care are receptoare Javad (trebuie sa exeste, altfel era formulata diferit dedicatia). Pe de alta parte, procesul verbal de predare al bornelor are si un camp pentru executant.

Daca ar fi sa facem analiza pe text si pe procedurile tehnice... pe de o parte suna bine (reperi de orientare, efemeride precise, parametri de orientare ai pamantului, etc.), pe de alta parte, masori cu Javad si Leica si compensezi cu TBO? parca le cumparasera Topcon Tools! folosesti parametri de orientare ai pamantului la o sesiune de 60-90 de minute? ca sa ce? Daca tot masori cu Javad, care se lauda cu eliminarea interferentei, de ce sa nu stai langa relee sau stalpi de inalta? Masurarea unei baze nule? Prin initializare se intelege setare. Depistarea si repararea scaparilor de cicli? de parca folosesc Bernese si pot sa fac o copensare invers cronologic. Prelucrarea dublelor diferente ale observatiilor de faza? adica ecuatiile de dubla diferenta? si alea de simpla ce faci cu ele? ...ar trebui sa apara undeva tiparite cele cateva milioane de ecuatii?
Precizie a unei baze de 5 - 10cm? Mai are rost sa centrez pe punct?
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

Ba da.Angajatii oCPI?ANCPI sunt autorizati dar nu pot efectua lucrari.
Foarte multi sunt autorizati A sau D.

Problema este , dupa parerea mea, ca toti cei care verifica si avizeaza ar trbui sa fie autorizati.
Nu mi se pare normal ca un autorizat cat A(ca exemplu) sa fie verificat de un neautorizat sau cu autorizatie inferioara.
In ce priveste acele instructiuni ,se vede ca au fost intocmite de un neprofesionist dar au adresa corecta...
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

:nebun:

Modificat de adrianc (07-02-2013 14:38:47)
La muncă! nu la întins mâna.

Ionica34

Deci, legea spune asa : Angajatii ANCPI/OCPI pot efectua lucrari in interesul ANCPI/OCPI.
Se pare ca este cam asa cum am zis anterior : vor sa le faca ei, dar probabil ca nu au timp si bani. Si atunci au copiat dintr-un chestie interna, au pus intr-un ordin al ANCPI si a iesit un caca maca.
Din aceasta cauza cred ca apar echipamente specifice OCPI : receptoare Javad (ei au cumparat vreo 90 buc la licitiatie, prin 2009/2010), software Trimble sau Leica, statii totale Leica, si receptoare de mana Magellan (asta e cea mai tare chestie, cand la fel de bine acum te poate duce un smarthpone in locatie).

bad wolf

#7
Citat din: Ionica34Deci, legea spune asa : Angajatii ANCPI/OCPI pot efectua lucrari in interesul ANCPI/OCPI.
Se pare ca este cam asa cum am zis anterior : vor sa le faca ei, dar probabil ca nu au timp si bani. Si atunci au copiat dintr-un chestie interna, au pus intr-un ordin al ANCPI si a iesit un caca maca.
Din aceasta cauza cred ca apar echipamente specifice OCPI : receptoare Javad (ei au cumparat vreo 90 buc la licitiatie, prin 2009/2010), software Trimble sau Leica, statii totale Leica, si receptoare de mana Magellan (asta e cea mai tare chestie, cand la fel de bine acum te poate duce un smarthpone in locatie).

Exact ! Si revin :verificarea si avizarea ar trebui sa fie aplicabila :"Angajatii ANCPI/OCPI pot efectua lucrari in interesul ANCPI/OCPI."

Modificat de bad wolf (07-02-2013 17:48:53)
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

Aha! Merci pentru edificare.
La muncă! nu la întins mâna.

advex

#9
Citat din: John DoeDeci nu numai ordinul pare aiurea, pagina web chiar este:

John, m-ai facut curios si am reusit sa accesez pagina dupa cateva incercari.
Cu ce suntem intampinati pe prima pagina:

Deviza noastră este: "PRIVEŞTE IN PERSPECTIVĂ".

Evoluţia democratică a Romaniei în urma Revolutiei din decembrie 1989 şi necesităţile socio-economice actuale, au impus modernizarea domeniului cadastrului şi publicităţii imobiliare.

Astfel, o serie de acte normative au permis revenirea imobilelor din proprietatea statului, la proprietarii lor de drept, fapt ce a dus la elaborarea celui mai important document care reglementează activitatea şi rolul în păstrarea evidenţei imobilelor de către Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară — Legea nr.7/1996.

Deviza "priveşte în perspectivă" se potriveşte ca o mănuşa structurii complexe pe care atât A.N.C.P.I. cât şi O.C.P.I. la nivel local o demonstrează prin implementarea în activitate a unor tehnologii moderne, ce au ca obiective majore creşterea nivelului de eficienţă prin reducerea birocraţiei, atragerea încrederii populaţiei în sistem şi ridicarea nivelului de satisfacţie a cetăţenilor.


 :)  :(

John Doe

Deci am nimerit-o... altceva chiar nu mai este de zis...

Atopor

#11
Citat din: Ionica34http://www.ocpicluj.ro/legislatie/20120816_Ordin_877_din_2012_Dir_ANCPI_Instructiuni_RGRIC.pdf
Nu stiu ce a fost in capul celor care au scris tampenia asta, dar seamana mai mult cu niste instructiuni interne, altfel nu-mi explic necesitatea indicarii tipurilor de echipamente care cam seamana cu ceea ce au in dotare OCPI-urile din toata tara.


Din schita anexata pentru borna lipseste martorul ce se amplaseaza sub borna pentru o eventuala reconstituire a acesteia.
Prima impresie la o citire in diagonala(foarte sumara) e ca s-a facut o culegere de texte ce au sau n-au legatura cu subiectul si se vrea sa fie un regulament pentru realizarea de retele. Cel sau cei care au facut asta este sigur ca nu sunt profesionisti, probabil sunt niste topografi de birou sau catedra ce s-au rupt, in ideia ca au fost vreodata  in contact cu adevarata topografie, sau/si in acest caz cu geodezia.
Acestia care vor sa dea lectii prin regulamente nu trebuie sa inventeze nimic. La metodele de lucru existente(dar se pare ca sunt cunoscute superficial de respectivii) se adauga metodele moderna care au scopul de a verifica si in acelasi timp de a simplifica unele operatii. Adevarata contributie a acestora ar putea sa fie la omogenizarea rezultatelor, dar n-am vazut nici o referire la aceasta.
E foarte importanta sa te invete cum sa montezi antena, cum sa faci inregistrarea rezultatelor(si e usor de facut, pentru ca se copiaza textul de la furnizorul aparatelor), dar cum se asambleaza masuratorile terestre cu cele satelitare ca sa te inscrii in nivelul de precizie cerut de o astfel de lucrare nu am vazut. Sau daca asta nu are importanta, asta e!?

dtoni

#12
Citat din: bad wolfBa da.Angajatii oCPI?ANCPI sunt autorizati dar nu pot efectua lucrari.
Foarte multi sunt autorizati A sau D.

Problema este , dupa parerea mea, ca toti cei care verifica si avizeaza ar trbui sa fie autorizati.
Nu mi se pare normal ca un autorizat cat A(ca exemplu) sa fie verificat de un neautorizat sau cu autorizatie inferioara.
In ce priveste acele instructiuni ,se vede ca au fost intocmite de un neprofesionist dar au adresa corecta...
Dupa parerea mea toti inspectorii care ne verifica lucrarile ar trebuii sa fie examinati cu la nivelul categoriei A dar fara sa li se inmaneze certificatele de autorizare. O alta problema ar fii sa se faca publica examinarile pt fiecare inspector.

bad wolf

De acord cu tine. Dar pentru cei cu cat. D cine avizeaza lucrarile?
Asa asa ca sa mai glumim.
Nici nu stii , dar sunt sigur ca-ti imaginezi cati  posesori de "coada vacii" ( a se citi stampila de avizare) sunt fara studii superioare finalizate ?
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni

#14
Citat din: bad wolfDe acord cu tine. Dar pentru cei cu cat. D cine avizeaza lucrarile?
Asa asa ca sa mai glumim.
Nici nu stii , dar sunt sigur ca-ti imaginezi cati  posesori de "coada vacii" ( a se citi stampila de avizare) sunt fara studii superioare finalizate ?
daca as bea cate o bere in cinstea fiecaruia as face ciroza:))