Citire coordonate UTM

Creat de Dieliric, Ian 15, 2013, 10:07 PM

« precedentul - următorul »

Dieliric

Buna ziua tuturor. Am o mica problema la care nu reusesc sa ii gasesc rezolvarea.
Trabuie ca citesc coordonate grafic de pe o harta http://softconsulting.cluj.astral.ro/public/kirandulasok/00_Harti/_Militare/" target="_blank">link si nu imi dau seama cum sa fac asta.
Pe mine ma intereseaza coordonatele colturilor si cele ale intersectiilor principale ale retelei rectangulare, harta care ma intereseaza este L-35-137.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

dtoni


old man

V-am trimis pe privat coordonatele colturilor in Stereo 70

advex

#3
Citat din: DieliricBuna ziua tuturor. Am o mica problema la care nu reusesc sa ii gasesc rezolvarea.
Trabuie ca citesc coordonate grafic de pe o harta link si nu imi dau seama cum sa fac asta.
Pe mine ma intereseaza coordonatele colturilor si cele ale intersectiilor principale ale retelei rectangulare, harta care ma intereseaza este L-35-137.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Iti recomand manualul de "Topografie Militara" disponibil la http://www.scribd.com/doc/44533307/Topografie-militara
Vezi capitolele privind coordonatele geografice (pag 38) si determinarea pozitiei (pag 60).

Pentru citirea coordonatelor stereo este alta poveste, dar este necesar sa ne spui ce vrei...

Dieliric

Va multumesc pentru ajutor dar mai am ceva de adaugat ce nu reusesc sa inteleg mai exact:

" determinarea unui număr de 15 puncte caracteristice cu coordonate cunoscute atât în sistemul proiecţiei cartografice (coordonate reale din teren, obţinute prin citire grafică pe hartă;), cât şi în sistemul digitizat (coordonate grafice ale mediului Autodesk Map).
"
Harta se insereaza in autocad map cu o origine aleatoare si nu imi dau seama exact ce trebuie sa fac cu cele 15 puncte pe care le-am determinat, nu stiu cum se afla coordonatele teren prin citirea grafica. Se aduna la coordonatele colturilor valorile caroiajului kilometric (2km pe fiecare linie) pentru a afla coordonatele punctelor de intersectie? Si cu cele din autocad cum se face, eu pun puncte acolo unde trebuie si iau coordonatele de acolo, dar ele trebuie sa fie diferite de cele teren si asta nu imi amintesc cum se face mai exact.

bad wolf

#5
Citat din: DieliricVa multumesc pentru ajutor dar mai am ceva de adaugat ce nu reusesc sa inteleg mai exact:

" determinarea unui număr de 15 puncte caracteristice cu coordonate cunoscute atât în sistemul proiecţiei cartografice (coordonate reale din teren, obţinute prin citire grafică pe hartă), cât şi în sistemul digitizat (coordonate grafice ale mediului Autodesk Map).
"
Harta se insereaza in autocad map cu o origine aleatoare si nu imi dau seama exact ce trebuie sa fac cu cele 15 puncte pe care le-am determinat, nu stiu cum se afla coordonatele teren prin citirea grafica. Se aduna la coordonatele colturilor valorile caroiajului kilometric (2km pe fiecare linie) pentru a afla coordonatele punctelor de intersectie? Si cu cele din autocad cum se face, eu pun puncte acolo unde trebuie si iau coordonatele de acolo, dar ele trebuie sa fie diferite de cele teren si asta nu imi amintesc cum se face mai exact.

Probabil nu esti topograf.
Ceea ce vrei tu nu se poate explica , asa usor , pe forum.
Contacteaza untopograf , in jud. in care locuiesti , si te va lamuri.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Dieliric

Va multumesc pentru ajutor. Am reusit sa inteleg cum se face pana la urma.