cum se desfasoara interviul pentru dobandirea calitatii de expert

Creat de heruvim, Dec 02, 2012, 07:35 PM

« precedentul - următorul »

heruvim

Cred ca a mai adresat cineva intrebarea si totusi nu am gasit niciun raspuns coerent.
ma intereseaza pe scurt cum se desfasoara examenul,intrebarile sunt cu raspuns punctual sau general?
Adica esti obligat sa raspunzi ceva de genul...conform art.3,lit b....
este exigenta comisia? care ar fi criteriile de trecere.
Sunt mai multe intrebari care sunt adresate ?Cati membrii sunt in comisie?
Cat dureaza efectiv din momentul in care intri in sala pana iesi?
Daca se poate cineva care a sustinut examenul recent sa ne dea un model de intrebari,daca isi mai aduce aminte .
Multumesc.

rock4ever

Pe mine ma ingrijoreaza bibliografia si tematica extrem de subtiri. Intr-o ora am citit tot ce s-a idicat pe site si nici nu mi se par kestii grele. Intrebarea mea e ce alte surse ar fi bine sa avem in vedere?
Ms

heruvim

observ ca fie nu avem printre noi "experti intervievati" recent,fie se merge pe sistemul noi si numai noi din cadastru si nimeni nu doreste sa "dezvaluie" nimic.

bad wolf

v-as ajuta cu placere dar eu am dat examenul in 1992 conf legilor de atunci.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Nu am dat examen recent. Din cate am vorbit cu experti "noi" intrebarile au fost  strict din bibliografia "subtire" , nu se iese din bibliografie . Iar raspunsurile trebuie sa fie strict din bibliografie, nu se pune problema unor interpretari sau deviatii de la bibliografie . Si nu sunt ... tendentioase , ci extrase practic din bibliografie . Mi s-a spus ca daca ai studiat bibliografia  nu ai voie sa ratezi. Bafta ... berea o dai dupa !! :hi:Nu se cere articolul , ci raspunsul !

Modificat de Anton Pann (04-12-2012 20:25:13)

ancka

din cate stiu, interviul din 2010 nu a fost unul dificil pentru cei care au fost prezenti atunci.intrebarile la interviu au fost de bun simt si numai cine a mers ca la loto 6/49, nu a trecut.un aspect interesant ar fi ca in 2010 au fost mult mai multi candidati(peste 600) decat in acest an(274), din care au promovat marea majoritate.
bafta


rock4ever

Corect, dar in cpc si penala sunt doar cateva articole pe cateva pagini. kestie de 15min. In fine sper sa fie asa cum spuneti, mi-era frica sa nu se dea ceva spettze ciudate, mosteniri, cote parti, sa trebuiasca sa dai pe loc o solutie

ancka

a dat cineva interviu astazi pentru dobandirea calitatii de expert tehnic?cum a decurs?

rock4ever

am o intrebare referitoare la bibliografie. pe situl just.ro din codul de procedura civila sunt indicate sectiunea de amenzi judiciare si despagubiri.Am gughelit articolele si le-am gasit. Am cumparat si codul de la librarie si am constatat ca amenzioe judiciare sunt la alte articole decat cele de pe just.to si sunt si diferente de continut, astfel
Pe net: art.108 - amenda judiciara de la 30 la 500 ron.....pt refuzul expertului de a primi lucrarea,nedepunerea lucrarii la termen..
In carte (Noul cod de procedura civila 3 aug 2012) amenda judiciara e la art 187 - amenda de la 50 la 700ron pt refuzul expertului.......
Pe net: art 209 - Exp este dator sa-si depuna lucarea cu celputin 5 zile inainte de termenul fixat pentru judecata
In carte: art 336- .....raportul va fi depus cu cel putin 10 zile inainte.....

Mai sunt si alte diferente de formulare. DIn experienta sau cunostintele voastrea care e varianta corecta si de ce aceste diferente?

bad wolf

Diferenta consta intre CPC vechi si cel nou(care va intra in vigoare la 01.01.13
Sper sa gasesc cararea corecta !


rock4ever

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :nod:
been there, done that!

Anton Pann

ai vazut ? Numai cine nu s-a prezentat nu a luat interviul. Oricum , felicitari tuturor care s-au incumetat sa se prezinte . Iar tu trebuie sa dai o bere   :nod:   :hi:

rock4ever

Ar fi frumos sa facem un "simpozion" o data pe an sa punem tara la cale, si sa ne platim "datoriile" :cool: