intrebare releveu cladire

Creat de e.barbu, Noi 10, 2012, 07:30 AM

« precedentul - următorul »

e.barbu

Am urmatoarea neintelegere :(

Pe planul de releveu al cladirii nu apar stalpii de sustinere care se afla in exteriorul peretilor. Stalpii sunt pozitionati in afara dar lipiti de peretetii exteriori. De asemenea in planul de desfasurare si delimitare a imobilului, peretii exteriori au aceeasi forma.  Nu prea corespunde cu realitatea. Ce credeti? E corect?

Marian


Mit

Poate s-a facut o consolidare a imobilului, ulterior executarii PAD.
Nu e "Plan de desfasurare" ci delimitare.

e.barbu

Cadastrul este facut intradevar in 1997. Mi s-a spus ca pe planul de delimitare, imobilul este desenat dupa forma fundatiei la nivelul solului (cota 0 a terenului - asa mi s-a zis), si ca releveul este un plan de detaliu. Am inteles ca acolo e obligatoriu sa apara, si nu in planul de delimitare.

A fost facuta o consolidare cu stalpi, dar fara autorizatie sau acte de orice fel.

Poate fii ceva suspect? Confruntand realitatea cu explicatiile, iese. Cand confrunti realitatea cu actele, nu prea iese.
Intreb in calitate de posibil cumparator.

Multumesc

diagodose2009

Oricum tot blocul trebuie masurat prin interior din nou. si de intocmit din nou toate releveele la toate apartamentele..
In toate cazurile ,apar diferente din planuri si realitate.
Tu trebuie  doar sa masori toate releveele (casa scarii, holuri) sa  faci releveu la tot pe interior, planurile inginerilor proiectanti devenind astfel doar "planuri de informare si ghidare"
----------------------------------------------------------------------------------------

Daca apar diferente dintre realitate si planuri,  atunci raspunderea o poarta persoanele care au intocmit "Proces Verbal la terminarea lucrarilor"
In "proces verbal la terminarea lucrarilor" ,scrie undeva ca nu exista "vicii de construire"
 :)
Eu cred ca nu trebuie sa iti faci griji, cel mai important ,modificarile constatate (de inginerul de santiier) nu trebuie sa modifice suprafetele utile din interior.........
In rest , tu paseaza raspunderea "inginerului sef" care semnat "Procesul Verbal la terminarea lucrarilor"
 :uimit:
Tu finalizeaza lucrarea  si asta este viata............

Modificat de diagodose2009 (12-11-2012 08:25:34)

kaisershoze

Aria construita (A) este aria sectiunii orizontale a cladirii, la cota zero a parterului, masurata pe conturul exterior al peretilor. In aria construita nu intra:
- nisele cu aria mai mare de 0,4 mp;
- treptele exterioare si terasele neacoperite;
- ariile curtilor interioare si ale curtilor exterioare de lumina sau de acces (curti englezesti) mai mari de 4 mp.

severcoman


severcoman

sau poate ocpi modifica stas-urile, mai stii ?!...
(! dealtfel nici intre releveu harti, planuri borne nu prea este nici o legatura, deci trebuia postat in alta parte, zic eu !)

Gerhart1970

As avea si eu o intrebare privind aceasta "limita a constructiilor permanente la nivelul solului", respectiv suprafata construita care trebuie trecuta in PAD. Pentru o constructie ca cea din imaginea atasata, care are un balcon acoperit si sustinut pe stalpi cu fundatii aflati in exteriorul cladirii, la o anumita distanta de cladire, limita constructiei se va considera:
1 - la peretele exterior al cladirii, ignorand stalpii;
2 - la peretele exterior al cladirii, dar incluzand si suprafata stalpilor;
3 - la limita exterioara a stalpilor, incluzand si intreaga suprafata a balconului (proiectia acestuia pe sol).
Care este varianta corecta?


581/436px 65.7KB

Modificat de Gerhart1970 (02-03-2014 23:55:53)

severcoman

doar arhitectii ar putea dezlega misterul, nu oficiile!
caz concret, asteptam opinii !
(mergi partial pe "c"-fara vreo legatura cu proiectia balconului, care poate fi diferita de fundatia continua ce leaga stalpii...)

Mit

Conform pozei, clar liniuta 1.
Compara totusi supraf. masurata cu cea specificata in AC. (cea calculata de nea' arh.)
Ar trebui sa mergi pe supraf din AC (sau cat mai apropiat de ea) si in functie de asta, incluzi sau nu balcoanele. Oricum, pe PAD vei figura si balcoanele-terasele specificand ca sunt acoperite.
PS. Ce palate-si mai fac minerii pe la Petrosani... sau este cumva in alta zona ?




AlexGIS

Un alt stas util: 7468-80

Modificat de AlexGIS (03-03-2014 08:11:09)