Bateti cuie in asfalt

Creat de TopoLogiC, Sep 23, 2012, 04:12 PM

« precedentul - următorul »

TopoLogiC

Sapamana trecuta am fost surprins de un echipaj de politie in timp ce "bateam" doua puncte de stație pe drum in asfalt. Am fost amenintat cu amenda de 3000 de lei (dar nu pentru violenta), si mi-au luat datele pentru a e comunica CNADNR... A mai patit cineva asa ceva? Ar trebui sa-mi fac griji?

John Doe

Depinde... in codul rutier scrie ceva de distrugerea carosabilului; daca ai batut cuiele cu pickamerul sau ai oprit circulatia fara autorizatie de la Primarie pâna ti-ai batut cuiele, poate... altfel, nu stiu ce sa zic. Nu spun ca "organele" sunt... cum sunt, asta se stie.
Totusi, ce scrie pe foaia de amenda? Se poate contesta in instanta, nu e o suma mica.

Modificat de John Doe (23-09-2012 16:25:47)

TopoLogiC

Nu mi-or dat amenda... mi-au luat doar datele...

John Doe

Atunci stai linistit, probabil e vorba de alta apucatura mai veche: daca s-au oprit la tine, trebe sa-ti gaseasca ceva ca sa nu se fi oprit degeaba.
Trebuia sa le dai si coordonatele stereo ale bornelor, sa le poata gasi mai usor daca vor sa faca reconstituirea.

bad wolf

Daca nu ai facut distrugeri de carosabil si nici nu ai creeat ambuteiaje in circulatie , nu poti fi amendat.
Insa nu este indicat asemenea lucrari pe un drum care nu este cuprins intr-un program de rabilitare sau alte lucrari pentru ca raspunzi pentru orice incident sau accedent pe care il poti provoca,
Chiar si la lucrarile de reabilitare punctele de retea se amplaseaza in afara carosabilului.
Sper sa gasesc cararea corecta !

TopoLogiC

Multumesc pentru lamuriri!

vali_costea

Si eu ma astept ca vre-un domn cu cașcheta, mai ales de pe la locala sa ma ia la rost....dar pana atunci cat mai multe cuie sa avem batute, macar sa sara bitumul in sus....asa le dam motiv de reasfaltare, mai fac si ei un ban cinstit :rotfl: