Experienta pe cartea de munca

Creat de eurocoms, Sep 21, 2012, 03:26 PM

« precedentul - următorul »

eurocoms

Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari despre experienta necesara la autorizare, la care daca as primi raspuns v-as fi profund recunoscator:


Doresc sa-mi fac experienta de minim 1 an de zile ca inginer topograf. Detin o mica firma de amenjari interioare si constructii. Este ok daca imi fac cartea de munca ca topograf la propria firma? Precizez ca in firma nu exista nici un alt inginer topograf autorizat.

Cand depun dosarul pentru examenul de autorizare mi se cere sa arat vreo dovada ca am realizat si lucrari de cadastru specifice categoriei C?

Multumesc anticipat.

John Doe

Probabil ca merge, ti se cere doar cartea de munca si se verifica ce scrie in ea.
La autorizare ti se cere un portofoliu de lucrari avizate de OCPI la care ai participat, lipeste-te de un autorizat sau ajuta-l, si cu acceptul lui ai sa-ti poti trece niste lucrari in lista; din moment ce nu esti autorizat, nu poti spune ca tu ai executat astfel de lucrari.
Poti trece totusi in lista si relevee de cladiri de exemplu, sau alte lucrari care nu au necesitat avizul OCPI, dar numai lucrari fara aviz nu e suficient.

DAR: nu te-as sfatui sa te arunci in autorizare daca nu stapânesti suficient meseria, macar pentru categoria respectiva.

eurocoms

Multumesc pentru raspuns.

Meseria o sa o practic pe langa o persoana care o stie de multi ani dar care nu este autorizata pentru ca nu a facut facultatea. Vreau doar sa-mi mearga cartea de munca in firma mea sa pot face vechimea.

Initial ma gandisem sa angajez si un inginer autorizat in aceeasi firma alaturi de care sa fac cateva lucrari insa o sa am costuri mai mari.

As mai avea alte 2 intrebari:

1) Cam cate lucrari care necesita avizul OCPI mi s-ar cere?
2) Ce ar insemna mai exact sa ma lipesc de un autorizat si sa pot figura la niste lucrari dar fara sa ma angajez la el pentru ca nu prea am gasit?

Multumesc din nou.

kkndkk

Nu exista un numar precizat. Poti insa sa-ti treci in portofoliu destule trasari la lucrarile pe care le executi cu firma de constructii. Colaborarea cu autorizatul consta pur şi simplu in a face teren şi partea de birou la cateva lucrari (suficiente pentru a invăţa să intocmeşti documentaţii cadastrale si planuri de situatie) acesta fiind scopul autorizării. Nu trebuie un contract de colaborare. Ia legatura cu secretarul comisiei de autorizare de la OCPI  şi vezi modelul de listă de lucrări precum şi ce e trecut în ele.