Firma de recuperare creante sau avocat

Creat de dtoni, Sep 17, 2012, 01:31 AM

« precedentul - următorul »

dtoni

Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat vis a vis de de alegerea unei firme de recuperari sau anui avocat specializat pe litigii comerciale.
Ma intreseaza care ar fii solutia cea mai buna in vederea recuperarii creantelor in cat mai scurt timp posibil. Daca unul dintre domniile voastre a colaborat cu o firma sau avocat si a fost satisfacut de rezultate l-as ruga frumos sa imi recomande persoanele respective.
Multumesc.

Marian

Firma de recuperare e cu doua taisuri. Avocatul este de preferat, dar cam dureaza in instanta. Am fost si eu in situatia asta si am preferat avocatul. Una dintre variante a fost solicitarea intrarii in insolventa a firmei care era datoare la mine(suma datorata trebuie sa fie mai mare de 45000 lei). Pina la urma s-a rezolvat.

bad wolf

Preferabil e un avocat.
Cel mai bine este sa-l cauti de la baroul tribunalului unde litigiul.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Tophos

Propun adm infiintarea unui topic nou in care sa putem sa avertizam colegii de firmele care nu platesc lucrarile executate. Astfel ii ajutam si ne ajutam sa nu trecem prin aceiasi experienta. Si eu am asemenea firme cu unele am castigat procese cu altele probabil o sa ma judec.
De asemenea cei care au ajuns in instanta pot sa-i ajute pe ceilalti cu sfaturi prin intocmirea contractelor, a confirmarii de sold etc, chestii de care tin cont judecatorii, pentru ca nu destul sa te prezinti cu o factura si o situatie de lucrari semnata.

Modificat de Tophos (19-09-2012 08:02:42)

John Doe

Exista deja un topic pe tema asta, s-a deschis o discutie care a degenerat in balacareala reciproca. Poate ca ar fi util un asemenea topic, dar numai sprijinit pe argumente care nu se pot contesta.

@Tophos: nu e nevoie sa revii si cu traducerea, am inteles ce ai scris dar fii te rog ceva mai atent pe viitor:
"Propun adm infiintarea unui topic..."
"... cu sfaturi prin intocmirea contractelor..."
"... a confirmarii de sod etc,..."
"...pentru ca nu destul sa te prezinti cu ..."