Calibrarea Leica TCRP 1205

Creat de MCflatron, Sep 13, 2012, 04:07 PM

« precedentul - următorul »

MCflatron

Cine poate sa-mi spuna cum se face calibrarea la acest aparat (eroarea de colimatie si calibrarea axelor). daca nu pun intrebarea corect rog sa corectati. cine a inteles ce vreau rog sa scrieti. multum.

adrianc

Daca vrei doar sa constati erorile, vezi orice manual de topografie si aplici metodele de acolo.
Daca vrei sa-l rectifici, mergi la un laborator autorizat.
La muncă! nu la întins mâna.

gude2008

#2
Citat din: MCflatronCine poate sa-mi spuna cum se face calibrarea la acest aparat (eroarea de colimatie si calibrarea axelor). daca nu pun intrebarea corect rog sa corectati. cine a inteles ce vreau rog sa scrieti. multum.

din meniu, tools- check&adjust
inainte de fiecare corectie tilt si colimation, trebuie sa lasi instrumentul sa se aclimatizeze

lautar

#3
Citat din: adriancDaca vrei doar sa constati erorile, vezi orice manual de topografie si aplici metodele de acolo.
Daca vrei sa-l rectifici, mergi la un laborator autorizat.

Am o Leica tc 407, stii unde gasesc un laborator autorizat, care sa-i si faca o calibrare.

RaduC

Service-uri autorizare Leica sunt 2 in tara unul la Timisoara (Black Light) si unul la Bucuresti (Top GeoCart) in amandoua service-urile se pot face verificari si ajustari.

lautar

#5
Citat din: RaduCService-uri autorizare Leica sunt 2 in tara unul la Timisoara (Black Light) si unul la Bucuresti (Top GeoCart) in amandoua service-urile se pot face verificari si ajustari.
Multumesc :hi:

raulsima

cat costa calibrarea la service?o face pe loc?

Mit

In functie de cat au ei de lucru, dar cu o programare anterioara, te duci si se si apuca de treaba. Manopera ceva de genul 80-100EUR, dar si in functie de ce-ti gaseste (nu tie, statiei)  :hi: